• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy można sprawdzić swoje predyspozycje do zawodu programisty ?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
5,992 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

Witam.

Mam 15 lat, chodzę do 3 klasy gimnazjum, raczej kiepskiego w którym nauczycielka od informatyki robi nam ciągle zajęcia z Worda 2007 i nic nie wie o komputerach ani programowaniu.

Od jakiegoś roku interesuje się programowaniem, kupuje książki, oglądam bardzo dobre kursy Pana Zelenta i czuję, że lubię to robić, że to  dla mnie.

Moi rodzice mówią, że informatyka jako studia jest bardzo trudna i trzeba tam być najlepszy z matematyki oraz to że umiem napisać parę "poleceń" to nie znaczy, że umiem choć trochę programować.

Moi rodzice są osobami, które nigdy nie miały kontaktu z programowaniem i nic o nim nie wiedzą.

Czy da się samodzielnie sprawdzić czy programowanie jest dla mnie i czy podołam mu w kwestii studiów a potem zawodu?

Pozdrawiam.wink

komentarz 3 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Ucz się c++ tyle ci mogę powiedzieć. Z kursów Miroslawa się trochę nauczysz i jak ci się spodoba no to idź na studia IT. Jak już się nauczysz programować obiektowo, zapoznaj się ze strukturami danych, następnie zacznij rozwiązywać zadania np. ze spoja oraz uczyć się bibliotek, wtedy będziesz miał większe pojęcie o tym jak wygląda praca w IT. Możesz też zamiast c++ uczyć się tworzyć strony. A z resztą, jak przeczytałeś książki typu Thinking in C++, Szkoła programowania czy Symfonia C++ no to wiesz na czym to polega. Jak ci się podoba no to dasz sobie radę. Informatyka nie jest trudna, tak jak każda dziedzina nauki wymaga poświęcenia trochę czasu aby się jej nauczyć. (Trochę więcej niż godzinę tygodniowo)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
wybrane 4 stycznia 2017 przez Gambr
 
Najlepsza

Są specjalne testy do predyspozycji zawodowych, możesz poszukać na necie. Nawet z testów osobowościowych (MBTI i enagram) omawianych przez Pana Zelenta, można wywnioskować czy zawód będzie bardziej nam pasować czy nie. Tutaj masz fajny test osobowościowy: https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci a tutaj masz pomocne materiały (chociaż nie wszystkie sprawdzałem). Pamiętaj, że to tylko testy i dają ogólny pogląd. Wydaje mi się, że najważniejsze to chęci.

Od jakiegoś roku interesuje się programowaniem, kupuje książki, oglądam bardzo dobre kursy Pana Zelenta i czuję, że lubię to robić, że to  dla mnie.

Powyższy Twój cytat chyba rozwiewa Twoje wątpliwości. Zawsze warto próbować robić to co się chce w przyszłości robić. Nawet jak z jakiegoś powodu będziesz co innego robić to nie będziesz sobie w brodę pluć, że nie spróbowałeś. Ja Tobie zazdroszczę, bo w wieku 15 lat nie wiedziałem co chciałbym robić.

Moi rodzice mówią, że informatyka jako studia jest bardzo trudna i trzeba tam być najlepszy z matematyki oraz to że umiem napisać parę "poleceń" to nie znaczy, że umiem choć trochę programować.

Co do matematyki to nie słuchaj że jest za trudna, bo to wszystko zależy od wykładowcy (tak jak wszystkie przedmioty na studiach). Ja studiowałem na zarządzaniu a potem na informatyce i na tych pierwszych miałem trudniejszą matmę (prawie ten sam zakres). Po drugie idąc na studia nie musisz prawie niczego umieć, po to one są aby właśnie zdobyć tę wiedzę. Zachęcam do pójścia na studia informatyczne, nawet jak je nie ukończysz to nie znaczy że nie będziesz pracować w IT - oczywiście jak będziesz sam iść w tę stronę.

komentarz 3 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
W wieku 15 lat to się biegało po podwórzu a nie przy komputerze siedziało. Dziś niestety mamy totalny przewrót ;)
komentarz 3 stycznia 2017 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Nie wiem czy, aż tak niestety. Ja w tym wieku wolałbym więcej siedzieć przy komputerze (bo takowego nie miałem), a mniej biegać za piłką, ponieważ i tak byłem wtedy za stary na karierę piłkarską. Oczywiście należy znaleźć złoty środek i trenować cokolwiek nawet będąc starszym.
komentarz 3 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
A ja nie. Mimo, że w tym wieku miałem i komputer i internet jako taki to wolałem siedzieć 3/4 dnia na podwórku. A patrząc na to co się dziś dzieje, czyli 90% łepków siedzi na fejsbuku i strzela idiotyczne foty to aż się włos jeży na glowie ;)
1
komentarz 4 stycznia 2017 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Jednak co innego jest próba szukania drogi i rozwój za pomocą komputera i czasem troche rozrywki typu jakiś cs niż siedzenie ciągle na fb i ig :p
+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
A co to są predyspozycje do programowania?
1
komentarz 3 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
A kto w ogóle tu pisze coś o programowaniu ? maja mieć wiedzę wypełniającą program nauczania a tej w większości nie mają niestety. Wsadzisz na takiego nauczyciela  byle kogo z ulicy, dasz mu zeszyt  co ma mówić i też będzie informatyka.. gorzej jak go ktoś spyta w związku z tematem a w zeszycie pusto..
komentarz 3 stycznia 2017 przez Michał628496 Pasjonat (17,340 p.)
Ale jakiś podstawowy poziom wiedzy o informatyce jest wymagany chyba , czy nie ?

(Pytanie : Czy zadaniem systemu operacyjnego jest wyświetlanie błędów? )
komentarz 3 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Nie. Nie muszą umieć nic po za tym czego mają uczyć.
1
komentarz 3 stycznia 2017 przez Michał628496 Pasjonat (17,340 p.)
btw.

Jaki jest sens uczenia w szkole obsługi Painta , Worda( Office 2003) itp. oraz przepisywania skrótów klawiszowych, kiedyś musieliśmy przepisywać na lekcji kod strony html do zeszytu ....
komentarz 3 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Kiedyś to nie było informatyki w szkołach podstawowych, później podstawowe i gimnazja. Jak już weszła to miałeś tam właśnie to co masz teraz. Z wyjątkiem programowania html na pewno tego nie było, jeżeli mówisz że masz to teraz. Ten system jest już jak widać trochę przestarzały i wypadałoby to zmienić, no ale to nie jest już wina nauczycieli, a minister edukacji narodowej.
+1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
"Moi rodzice mówią, że informatyka jako studia jest bardzo trudna i trzeba tam być najlepszy z matematyki" Pod koniec technikum miałem ledwo 2 z matmy, a teraz na studiach informatycznych zwalniam się z kolejnych egzaminów z różnego rodzaju matematyk. Owszem jest to wszystko trudne, ale uczysz się dla siebie i dostosowujesz do tego co uczą bo wychodzisz z założenia, że tak ma być i tyle. Najgłupsze co może być to słuchanie się rodziców jeśli chodzi o pomoc w  wyborze rodzaju szkoły. Sam masz czuć co jest ok, a nie inni. Powiem tak: jeśli to są twoje początki i przesiadujesz dużo czasu nad kodem, który nie robi nic ciekawego i nie tracisz przy tym zapału to programuj więcej w wolnym czasie.
komentarz 3 stycznia 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
U mnie kazdy plik ma rozszerzenie :D Moj nauczyciel kazal nam przez 5 lat w paincie malowal. Pamietam katastrofe pod smolenskiem, mielismy co namalowac znowu, dalem caly czerwony ekran i 6 bylo :D. Albo ten tekst: "Przepraszam Pana, ale moj pedzel nie chce malowac", a on na to: "jutro pojade i dokupie farby do painta." a my wszyscy w smiech :D
1
komentarz 3 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
E tam, ja do próbnej matury czyli jakoś luty byłęm noga z matmy, a kończę już studia inż ;)  Choć całki, różniczki były tragiczne. Za to obliczanie granic było spoko wg mnie ;)
komentarz 4 stycznia 2017 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
A propos tej informatyki w szkole, to my nawet zbytnio nie pracujemy na komputerach tylko notujemy w zeszycie definicje systemu operacyjnego itp a potem mamy sprawdziany typowo pamięciowe. Jaki to ma sens ?

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 491 wizyt
+4 głosów
9 odpowiedzi 1,107 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...