• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

biblioteka vs framework?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
7,800 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2017 w Inne języki przez ahmed Nowicjusz (240 p.)
Witam

Chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy frameworkiem a biblioteką.Szukałem w internecie,ale nic nie znalazłem(oprócz beznadziejnej wikipedi)

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 2 stycznia 2017 przez playerony Pasjonat (15,240 p.)
Cytat z innego forum:

"Biblioteka zwykle koncentruje się na rozwiązaniu jakiegoś problemu i zaoferowaniu API. Natomiast framework jest czymś więcej, to taki szkielet aplikacji, który oferuje implementację powtarzających się rozwiązań."
+1 głos
odpowiedź 2 stycznia 2017 przez Michał628496 Pasjonat (17,340 p.)

A po angielsku szukałeś?Link

+1 głos
odpowiedź 3 czerwca 2018 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

Framework wywołuje Ciebie, Ty wywołujesz bibliotekę

Bardzo podoba mi się ta definicja. Jako przykład frameworka weźmy laravela a biblioteki jquery. W laravelu tylko dodajemy swoją logikę biznesową do gotowego automatycznie generowanego projektu, a większość naszych klas dziedziczy po tych z cora laravela. W Jquery korzystamy dowolnie z funckji głównej Jquery, w dowolnym kontekście i bez żadnego określonego przez Jquery life cycle. 

0 głosów
odpowiedź 2 stycznia 2017 przez ahmed Nowicjusz (240 p.)
ok, dzięki mordy
komentarz 2 stycznia 2017 przez ahmed Nowicjusz (240 p.)
Jak by komuś nie wystarczyło,znalazłem coś więcej:

 

Framework narzuca pewne "ramy" w których piszesz kod. Tzn framework w pewnym sensie determinuje architekturę aplikacji a programista "wypełnia luki" w trakcie tworzenia aplikacji.

Biblioteka to zbiór funkcjonalnści które programista może wykorzystać. To programista decyduje kiedy i gdzie korzysta z danej funkcji / obiektu etc.
0 głosów
odpowiedź 20 października 2018 przez raddovsky Nowicjusz (140 p.)
Ja wyobrażam sobie bibliotekę w ten sposób:

Kiedy coś piszesz (dajmy na to książkę [nasz kod]) i potrzebujesz pewnych źródeł, to idziesz do biblioteki z odpowiednim działem (np. iostream w wypadku C++) i szukasz odpowiedniej książki (kodowania komendy/funkcji/polecenia) po to, żebyś nie musiał pisać tego sam od nowa. Korzystasz z czyjegoś wcześniej napisanego kodu, np. tak jakbyś potrzebował jakiejś informacji do swojej książki. Nie przeprowadzasz badań na dany temat od początku, tylko korzystasz z czyjejś pracy.

Tak sobie to poukładałem w głowie. Proszę mnie poprawić, jeśli jestem w błędzie :)
komentarz 6 czerwca 2019 przez bialka Nowicjusz (140 p.)
a może mi ktoś powiedzieć dlaczego niektóre freameworki są nazywane w internecie bibliotekami a biblioteki freameworkami?? chodzi mi konkretnie o React teraz ale znalazło by sie więcej takich przykładów. Na jednych stronach pisze ze to biblioteka a na drugich framework. Od programistów osobiście słyszałam że to framework, który ma swoje frameworki i biblioteki typu np uniqe, react-native i coś tam jeszcze ale już nazwy nie pamiętam teraz. W czym tkwi problem że React jest nazywany na 2 sposoby?? Czy jest to konsekwencja tego że się rozwija i jest bardzo popularny? Bo słyszałam również stwierdzenia że każdy język programowania był kiedyś na etapie biblioteki ale pod wpływem rozwoju stał si w końcu językiem programowania czyli coś w stylu naturalnej ewolucji :).

Z chęcią posłucham waszych opinii bo od jakiegoś czasu zadaje sobie te pytania i niemogę znaleźć na nie jednoznacznej  odpowiedzi.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 142 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2022 w C# przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 2,086 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 362 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...