• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak wygląda praca informatyka? Dla kogo?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
3,936 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez AnesQ Nowicjusz (140 p.)

Witam. Jestem tu nowa, więc z góry przepraszam jeśli jest to niewłaściwe miejsce na takie pytania. Niedługo kończę gimnazjum i od dłuższego czasu myślę nad pracą jako informatyk. Interesuję się komputerami, a w szkole miałam wprowadzenie do podstawowych programów (GIMP, Access) i projektowania najprostszych stron HTML. Myślę nad programowaniem lub grafiką komputerową. Jakie przedmioty mają swój udział w informatyce? Nie jestem jakoś bardzo obeznana w komputerach, bo nigdy nie miałam okazji, by zagłębić się w ten temat. Jedynie poznałam te podstawy. Boję się, że nie podołam, chociaż jestem dość ambitna. Czytałam gdzieś, że idąc już do szkoły średniej na informatykę trzeba trochę ogarniać w temacie komputerów. Czy to prawda? Czy wybierając taką szkołę powinnam już coś umieć? I która szkoła waszym zdaniem jest lepsza: technikum czy liceum? Zaznaczę też, że planuję studia w tym kierunku. Opiszcie swoje doświadczenia jeśli możecie. Proszę o pomoc.

5 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
A jak wygląda praca np piłkarza? albo chemika? Wszystko jest zależne od tego nad czym aktualnie pracujesz.

 

Kończysz gimnazjum w tym roku, chcesz skończyć studia (powiedzmy mgr), to jest minimum 7 lat. W rozwoju IT to bardzo dużo, na tyle dużo że nie wiem czy jest w stanie ktokolwiek przewidzieć co się będzie działo za taki okres czasu. Ale nie zmienia to faktu, że najłatwiejszą drogą na "renomowane" studia informatyczne jest dobrze napisany egzamin dojrzałości z matematyki oraz fizyki. Czy jest potrzebna Ci wiedza z działów informatyki? Kompletnie nie, ba nawet nie zdziw się jak zdecydowana większość ludzi na takich kierunkach w ogóle nie będzie zainteresowana tym. O tak dobry kierunek, dobre perspektywy na przyszłość..

Po drugie na siłę się w edukacji wciska że każdy egzamin kończący jest dla Ciebie najważniejszy w życiu, tylko zapominają dodać że ktoś może mieć swój pomysł na życie (co wcale nie oznaczna braków w wykształceniu). Inni będą próbować Ci wmówić że w życiu możesz osiągnąć co chcesz, bez względu na dziedzinę + uwarunkowania materialne. Z tym osobiście też do końca się zgodzić nie mogę. W mojej skromnej opinii najlepszym wyborem jest poprostu robienie tego co uważa się za ważne dla nas, co nam daje satysfakcję, oraz pompuje do robienia rzeczy lepiej.

 

Jesteś w takim wieku że prawdopodobnie zmieni Ci się jeszcze kilkukrotnie patrzenie na cały świat, zanim uda Ci się skończyć te studia. Plus na chwilę obecną na rynku nie liczy się tyle szkoła ("uczelnia") którą skończyłaś, a bardziej szkoła myślenia (tzn, w jaki sposób rozwiązujesz problemy, umiejetnosci miękkie, doświadczenie, kreatywność, szybkość nauki nowych rzeczy, radzenie sobie ze stresem oraz dużo pokory i optymizmu).
+2 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Jak chcesz iść na studia to idź do liceum na mat-fiz i ucz się w domu programowania czy co tam Cię interesuje.
+2 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez niezalogowany
Pytanie, co robi informatyk mniej więcej takie jest jak, co robi lekarz. Ktoś podał przykład piłkarza, ale to mniej sensowne, bo piłkarz jednakowoż w miarę mały wybór ma. A tzw. informatyk to dokładnie wszystko w sobie pomieści. Tak jak lekarz może zakładać protezy zębowe albo operować mózg. Są miliony specjalności lekarskich i ludzie to w miarę rozumieją. Nikt nie pyta dentysty o sprawy neurologiczne albo kardiologiczne. A jak informatyk, a się nie zna na sprzęcie, to już wstyd niby.

Podziałów informatyki można dokonywać miesiącami wg różnych kryteriów. Wspomniane przez ciebie programowanie dzieli się też na milion innych wariantów. Co do grafiki komputerowej, to już mniej informatyka, bardziej praca twórcza z wykorzystaniem komputera, chyba że będziesz programować skrypty renderujące grafikę.

Technikum dobre, zależy jednak jakie. Znam takie, gdzie uczniowie grają i się obijają i nie robią nic i w moim LO więcej się dzieje na zajęciach niż w technikum. Ale dobre technikum więcej daje niż LO. Nie uczysz się pierdół o genetycznych kodach pantofelka.

Rok stracony? Albo zyskany! Kwestia sytuacji rodzinnej. Dla mnie technikum było najwspanialszym okresem życia. No ale dla kogoś z biednej rodziny, może to być presja, żeby rok wcześniej pójść na swoje.

Weź też pod uwagę, że model edukacji bardzo silnie się zmienia. Gdy ja kończyłem technikum, książki (wynalazek ze średniowiecza) i nauczyciel (wynalazek z prehistorii) i ławki w układzie kościelnym (też średniowiecze albo wcześniej) były jedynym rozwiązaniem. A teraz jest zupełnie inaczej. Ktoś, kto kończy studia i nie ma za sobą doświadczenia i portfolio, to przepraszam za wyrażenie, tyłek zza krzaka i słabo na pracownika się nadaje.

Teraz powinnaś sama zdobywać wiedzę z internetu głównie + wsparcie książkami (ale w branży IT się szybko dezaktualizują, a na polski rynek trafiają z opóźnieniem, zanim tłumacz i wydawnictwo zaskoczą). I już w czasach szkoły ponadgimnazjalnej sama studiuj co podleci! To jest ten czas, gdy jeszcze możesz popełniać błędy wyboru i zmieniać zdanie. Nawet jak stracisz pół roku na naukę Javy i uznasz, że nie Java tylko administracja klastrami serwerów WWW z loadbalancerem są twoją przyszłością, to OK. Jak będziesz miała dzieci i męża na utrzymaniu, to już nie będzie tak łatwo testować czy coś jest dobrą drogą czy ślepą uliczką.

 

Jeżeli chodzi o przedmioty, to najważniejszy jest angielski. Ale nie ten szkolny, brytyjski, z milionem czasów, trybów i pierdółek. Raczej stawiaj na odmianę amerykańską, szlifuj słownictwo i łatwość komunikacji + GŁOWNE zasady gramatyczne.

Ważne są matematyka i fizyka. Bardzo ważne.
komentarz 28 grudnia 2016 przez Tom_Ja Dyskutant (7,970 p.)
"Nie uczysz się pierdół o genetycznych kodach pantofelka."

Ale to tylko rok. Potem już głównie "kurs do matury", bo tylko przedmioty do matury i parę innych.

"GŁOWNE zasady gramatyczne."

Zgadzam się. Praktyka przede wszystkim.
komentarz 28 grudnia 2016 przez niezalogowany
Rok z dwóch i pół to prawie połowa. Obecne LO to porażka. Za krótko, za bardzo o wszystkim i za bardzo o niczym.
+1 głos
odpowiedź 2 stycznia 2017 przez Adrian Nowicjusz (160 p.)
Jeśli nie będziesz miał pasji to będziesz się tylko męczył. Sam kocham robić to co robię, szybko mi leci czas. Spróbuj zacząć uczyć się np. grafiki i zobacz jak CI się podoba to
–3 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez beza Użytkownik (830 p.)
Nie musisz nic umieć. To czy wybierzesz liceum czy technikum nie ma znaczenia, ale ja polecam liceum bo krócej trwa. Jeśli chcesz dojść do jakiegoś poziomu to musisz sama  się uczyć programowania/grafiki, bo w szkole poznasz same podstawy. Jeśli chodzi o programowanie to obczaj sobie https://www.youtube.com/watch?v=pFwr7Jj_ZKU&t=101s

i zobacz co Ci bardziej pasuje - grafika czy programowanie.

Podobne pytania

–2 głosów
3 odpowiedzi 372 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Muzykeq Użytkownik (710 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 545 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 212 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...