• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Programowanie dziwne pytanie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
300 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2016 w C i C++ przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Mam trochę dziwne pytanie otoz czy da sie programowac programy działajace "poza" komputerem? tzn. np. mielibyśmy jakies urzadzenie ktore mialoby cos obracac i sterowalo by sie tym z komputera za pomoca programu, ktory powodowalby wykonanie danych czynnosci. I na jakiej podstawie mogłoby działac? Podzczerwien , bluetooth?
komentarz 21 kwietnia 2018 przez Irsapel Początkujący (410 p.)
Zależy co chcesz programować i na jakiej zasadzie musisz mieć wiedze z zakresu programowania nie takiego jak np aplikacje ale już też technicznego. To co chcesz zrobić to np Dekoder i pilot do telewizora gdzie pilot wysyła sygnał do dekodera a ten podpięty do telewizora zmienia kanał albo zwiększa głośność itd itd. Potrzebna jest ci wiedza z zakresu Fizyki i określić jakie informacje z niej będą potrzebne do stworzenia tego co chcesz. oczywiście nie stworzysz wszystkiego . Musisz mieć urządzenie nadające określony sygnał i urządzenie odbierające oczywiście na początku musisz takie urządzenie stworzyć i tu już mamy sprawę techniczną jakich materiałów użyć jedne są lepsze drugie gorsze a inne mają specyficzne zalety o których na razie nikt nie wie. To jest kupa roboty i zastanów się czy na prawdę chcesz coś takiego próbować. Program napisany na kompie otwierający proces gdzie indziej musiałby być odpowiednio skonfigurowany i podłączony z tym urządzeniem które ma wykonać taką pracę jaką się mu przypisze. cóż to raczej tyle co powiem bynajmniej :)

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2016 przez niezalogowany
Tak, to urządzenie też by miało swój własny "komputer"
0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Na takiej samej podstawie jak na komputerze? A przesyłać dane można na różne sposoby. Poczytaj sobie o mikrokontrolerach, (dobrym wyborem na początek może okazać się Arduino Uno lub Arduino Leonardo). Z polskich kanałow na youtube w miarę ok jest ElektroPrzewodnik, a jeśli chodzi o treść do czytania to polecam kursy Trekkera z Forbot.
0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Skoro można drona zdalnie przeprogramować lub opanować samolot, co pokazała Rosja i pewien programista. To czemu nie korzystać z pomocy zwykłych fal radiowych?
0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)

Jeżeli chcesz iść w tym kierunku to polecam zainteresowanie się elektroniką.
Wyszukaj w Goole:

 1. Raspberry pi
 2. Arduino
 3. Programator
 4. Mikrokontroler
 5. Moduł Bluetooth
 6. Modu Wi-Fi
 7. Sklep BOTLAND
 8. Kanał na YT Elektroprzewodnik
 9. Podstawy elektroniki
 10. "Jak podłączyć kondensator żeby cię nie zabił" :)

 Ta lista wystarczy na początek. później zadawaj pytania nie w C i C++ ale w np. Arduino.

–1 głos
odpowiedź 27 grudnia 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)

Trochę serio specyficzne pytanie, ponieważ zastanawiając się dłuższą chwile to komputer jest komputerem, a telefon telefonem. Idąc do podstaw to musiało zostać jakoś stworzone, czyli tak jakby nie patrzeć te wszystkie "programy" nas otaczają, pilot do telewizora, sam telewizor, monitor. Jakby nie patrzeć w telewizorze / dekoderze mamy ustawienia, a ustawienia są ładne i przejrzyste, czyli mamy ładnie zaprogramowany interfejs. Zależy wszystko od tego jak pojmujemy pojęcie "komputer" czy jako zebrane w kupę części, procesor, ram, płyta główna, graficzna. Czy jako coś co przetwarza informacje, jeżeli jako coś co przetwarza informacje, no to każde otaczające nas urządzenie jest komputerem, i nie wiem czym mogło by być to coś co nie jest komputerem, a jest zaprogramowane. Jak wikipedia mówi, 

Komputer - maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji

Skoro program jest to zbiór instrukcji, to instrukcja jest też informacją, czyli większość urządzeń które działają na podstawie simplex, half duplex czy full duplex to komputery. Chociaż można też pomyśleć o takiej drukarce, która działa dopiero po zainstalowaniu sterownika. Chociaż tutaj mi się zdaje Plug & Play troszkę może rozsiać taką wątpliwość że i drukarka nie jest komputerem, ponieważ przecież BIOS musi wykryć drukarkę, i automatycznie do niej sterownik a bez programu myślę że nie jest to możliwe.

To jest tylko moje myślenie, jest możliwość że się mylę nie każdy musi się ze mną zgadzać, jest to moje obiektywne wyrażenie opinii, i poglądu na temat czym jest komputer, i czy program może istnieć bez komputera. O ile dobrze zrozumiałem pytanie ;) 

komentarz 28 grudnia 2016 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)

zastanawiając się dłuższą chwile to komputer jest komputerem, a telefon telefonem

Naprawdę twórcze, jak długa była ta dłuższa chwila

Komputer jako urządzenie przetwarzające informacje nie musi składać się z podzespołów PC.

Idąc do podstaw to musiało zostać jakoś stworzone, czyli tak jakby nie patrzeć te wszystkie "programy" nas otaczają, pilot do telewizora, sam telewizor, monitor.

Pilot od telewizora, telewizor i monitor to nie "programy" tylko urządzenia. Monitor i telewizor, mają własny procesor zmieniający sygnał cyfrowy na odpowiednie ustawienie odpowiednich pikseli. Tak samo pilot nie jest programem tylko urządzeniem wysyłającym fale o określonych częstotliwościach po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Czy jako coś co przetwarza informacje, jeżeli jako coś co przetwarza informacje, no to każde otaczające nas urządzenie jest komputerem

Mikrofala i kuchenka gazowa mnie otacza i nie jest komputerem.

i nie wiem czym mogło by być to coś co nie jest komputerem, a jest zaprogramowane

To jest trochę dziwne zdanie, można zaprogramować układ scalony, który będzie obsługiwać miganie diod LED i to urządzenie można niejako nazwać komputerem ale w dzisiejszych czasach mogło by to dziwnie zabrzmieć.

Skoro program jest to zbiór instrukcji, to instrukcja jest też informacją

Instrukcja jest informacją ale inną niż np. zwykła zmienna. Procesor i w ogóle cały komputer rozróżnia rodzaje informacji. Sam pomyśl sobie jakie problemy mogły by wyniknąć z mieszania typów informacji.

Chociaż można też pomyśleć o takiej drukarce, która działa dopiero po zainstalowaniu sterownika

Sterownik jest to niejako zbiór informacji co jest czym w drukarce

że i drukarka nie jest komputerem

Na drukarce nie zagrasz w CS:GO ale samo urządzenie jest trochę skomplikowane i można łatwiej nazwać komputerem niż wspomniany wcześniej pilot do telewizora.

BIOS musi wykryć drukarkę, i automatycznie do niej sterownik a bez programu myślę że nie jest to możliwe

Właśnie program komputerowy ma na celu zajmowanie się takimi rzeczami. Bez programu komunikacja komputera z drukarką nie jest możliwa, bo program właśnie służy do tego.

poglądu na temat czym jest komputer, i czy program może istnieć bez komputera

Można tworzyć nowe definicje komputera i programu, ale to czy może istnieć coś bez czego to nie są już poglądy tylko fakty. Tutaj jest już kwestia czym jest program. Jeżeli program jest zbiorem instrukcji to program może być planem działania jakiegoś zespołu i nie musi potrzebować komputera, ale jeśli program weźmiesz za listę instrukcji wykonywanych przez komputer to z definicji wynika, że nie może się obyć bez komputera.

 

Zapraszam do dyskusji :)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 204 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 346 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 143 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2020 w C# przez AgentTecza Obywatel (1,810 p.)

92,755 zapytań

141,676 odpowiedzi

320,412 komentarzy

62,100 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...