• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Notoryczne zawieszanie się komputera

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,207 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
zamknięte 11 lutego 2018

Witam,

Od dłuższego czasu borykam się z problemem zacinającego się komputera.
Podczas zwykłego użytkowania (przeglądania internetu, słuchania muzyki) potrafi zamrozić się od kilku sekund do kilku minut. Na przeglądarce Google Chrome można w tym momencie zauważyć na dole napis "Oczekiwanie na pamięć podręczną". Dodatkowo zauważyłem, że dioda na obudowie komputera wskazuje na brak pracy dysku w tym momencie. Wykluczam winę systemu, ponieważ problem występuje również na świeżo zainstalowanym Windowsie oraz Ubuntu.
Jakiś czas temu wymieniłem kable SATA od dysków i przez pewien okres problem nie występował.

Podaję specyfikację mojego komputera:

  • Płyta główna - Gigabyte GA-970A-DS3P
  • CPU - AMD fx-8320 X8 3,5GHz
  • GPU - Gigabyte GTX660 2GB OC
  • RAM - Crucial Ballistix Tactical DDR31600 CL8 2x4GB
  • PSU - SilentiumPC Deus M1 550W 80+ Bronze Modular
  • SSD - Adata SX900 128GB
  • HDD1 - Seagate 1TB 3,5" SATAIII 7200RPM 64MB cache
  • HDD2 - Seagate 500GB 3,5" SATA III 7200RPM 16MB cache
  • OS - Windows 10 Pro

Jeżeli jeszcze potrzebne są jakieś informacje, piszcie.
Z góry dziękuję za pomoc.
 

komentarz zamknięcia: problem rozwiązany

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 grudnia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Wygląda na awarię pamięci operacyjnej lub dysku twardego. Przeprowadź odpowiednie testy i sprawdź, czy mieszczą się one w tolerancji.

Dodatkowo możesz pozmieniać nieco konfigurację swojego sprzętu, np. podłącz inny dysk, odłącz jedną z kości RAM itp. Jeśli przy jakieś zmianie komputer przestanie się zawieszać, to łatwo stwierdzisz, co było powodem kłopotów.
komentarz 27 grudnia 2016 przez niezalogowany
RAM sprawdziłem memtestem i nie wykazał żadnych błędów.

Jeżeli chodzi o dyski to sprawdziłem SSD programem HD Tune i też nic nie pokazał natomiast podczas jakichkolwiek operacji na nim (np. przy przenoszeniu plików z innego dysku na ten) użycie dysku SSD wynosi 100% i komputer jest tak obciążony, że nie jestem w stanie nic zrobić.

http://screenshot.sh/n8c6w2mhPgnZY

Spróbuję postawić system na dysku HDD i zobaczę czy po odłączeniu SSD problem występuje.
+1 głos
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Cześć.

Proponuję zainteresować się BIOS_em.Odczytaj jaką masz wersję BIOS i porównaj u producenta

Podaję link http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-970a-ds3prev_20/download/

Sprawdź jeszcze czy Twoja płyta to rev.2.x czy rev.1.0.

Dokładnie poczytaj i nie działaj pochopnie.

Warning:
Because BIOS flashing is potentially risky, if you do not encounter problems using the current version of BIOS, it is recommended that you not flash the BIOS. To flash the BIOS, do it with caution. Inadequate BIOS flashing may result in system malfunction.

Znajdziesz też na stronie listę obsługiwanych pamięci oraz inne np.sterowniki do systemu.

Jeśli wcześniej zmieniałeś jakieś ustawienia w BIOSie,spróbuj przywrócić ustawienia domyślne.

Zainteresuj się zasilaczem,bo on  jest potencjalnym kandydatem mogącym stwarzać problemy.

Proponuję na początek,na czas diagnostyki zmienić zasilacz i sprawdzić co się dzieje.Flashowanie BIOS potraktować jako ostateczność(wszak kiedyś ten komp działał płynnie,prawda? na tym samym BIOSie)

Podobny temat był na forum już "wałkowany",niedawno.

I coś jeszcze.Jeśli nie czujesz się pewnie,przemyśl wizytę w serwisie komputerowym.

Pozdrawiam :)
komentarz 19 października 2017 przez Karol90 Nowicjusz (100 p.)
Miałem kiedyś podobny problem jeżeli chodzi o komputer i okazało się głównym winowajca był zasilać. Problem ostatecznie pomógł mi rozwiązać serwis komputerowy. Jeżeli szukasz takiego w okolicach Koszalina to polecam: www.gigabyte.net.pl

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 962 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez alus152 Bywalec (2,690 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 980 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez alus152 Bywalec (2,690 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 367 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...