• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Najważniejsze umiejętności

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
405 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2016 w HTML i CSS przez kodajkonai Nowicjusz (210 p.)
Zaczynam swoją przygodę z HTMLem i CSSem i tutaj moje pytanie, jakie są najważniejsze umiejętności, na których powinienem się skupić na początku? Co robić, a za co się lepiej jeszcze nie zabierać. Gdzie szukać przydatnych materiałów? Jakieś rady od bardziej doświadczonych programistów?
komentarz 27 grudnia 2016 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
https://www.w3.org/TR/2012/WD-html-markup-20121025/elements.html https://www.w3.org/Style/CSS/specs Moim zdaniem z dokumentacji się ucz. Pominąć możesz np. animacje w css3, bo to tylko dodatek dla uatrakcyjnienia strony. Animację możesz sobie napisać w JS i tym samym nie musiałbyś uczyć się animacji css.
komentarz 27 grudnia 2016 przez xmentor Nałogowiec (49,520 p.)

Animację możesz sobie napisać w JS i tym samym nie musiałbyś uczyć się animacji css.

Eh, a co jest trudnego w animacjach CSS?

komentarz 27 grudnia 2016 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)

Animację możesz sobie napisać w JS i tym samym nie musiałbyś uczyć się animacji css.

E tam JS - ja to bym machnął we Flashu, bo przecież skoro mam gotowe i bardzo wygodne narzędzia - na dodatek coraz bardziej akceptowane przez przeglądarki, to nie ma sensu ich używać, mamy przecież zamienniki :v

//wow, jest możliwość stylizowania komentarzy :> fajna sprawa

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2016 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)

Jak dla mnie to warto od razu uczyć się HTML5 i szukać możliwie nowych źródeł. Po co kolejny raz się zagłębiać w technologię sprzed dekady. Po drugie nie ucz się niczego na pamięć, spróbuj załapać samą ideę, a nazwy znaczników same wejdą ci w krew. Pisz jak najwięcej, nawet w trakcie czytania materiałów. Pamiętaj, że bardzo dużo materiałów jest w języku Angielskim. Ja nawet już nie wpisuję wyszukiwań po polsku.

Co do materiałów to z całą pewnością mogę polecić Mozilla Developers Network ale po angielsku, czy blog webkod.pl

Pozdrawiam

0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
> jakie są najważniejsze umiejętności, na których powinienem się skupić na początku

Schludność projektu. Nie przesadzać ze znacznikami div. Używanie angielskich nazw dla klas/identifikatorów. Odpowiedzialność (jak zacząłeś pisać w taki sposób: #111 to później nie pisz: #111111). No i najważniejsze: dobra zabawa.

http://how2html.pl/

http://tutorials.comandeer.pl/html5-blog.html#
komentarz 28 grudnia 2016 przez niezalogowany
"Używanie angielskich nazw dla klas/identifikatorów"

A nie powinno być tak, że cały projekt wykonujemy w jednakowym sposobie nazewnictwa? Oczywiście projekt w języku ang. może wykorzystać potem każdy i jest tak bardziej modnie, ale wykonany cały po polsku chyba nie jest błędem?
komentarz 28 grudnia 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
no tak, ale raczej w html i cssie jedynie tutaj masz pole do popisu (z wlasnym nazewnictwem) :P przynajmniej na poziomie podstawowym.
1
komentarz 28 grudnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Piszcie kod po angielsku. Jak wam kiedyś przyjdzie poprawiać kod po Niemcu np. który będzie pisał w swoim ojczystym języku to zrozumiecie dlaczego tak a nie inaczej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
0 głosów
odpowiedź 27 grudnia 2016 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)

Na początku naucz się sprawnie kodować strony, dalej poznaj RWD > Bootstrap > semantyka kodu, outline, dostępność > JS. I tutaj możesz pójść na dwie drogi: aplikacje albo dalej strony. Jeżeli aplikacje to usiądź nieco bardziej przy JS, następnie ES i poznaj jakiś prosty framework - na tym etapie warto spojrzeć na książkę Comandeera(http://helion.pl/ksiazki/javascript-programowanie-zaawansowane-tomasz-comandeer-jakut,jascpz.htm). Jeżeli strony to poznaj nieco PHPa i możesz zastanowić się nad tworzeniem motywów do WP, Joomli lub innych CMSów. W międzyczasie możesz poznać Gulpa/Webpacka/Grunt(wiem, to różne od siebie narzędzia) oraz preprocesory CSS. 

komentarz 27 grudnia 2016 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
flexbox > bootstrap
komentarz 27 grudnia 2016 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Racja, zapomniałem o flexboxie. Pamiętajmy jednak, że flexbox nie jest wspierany przez starsze przeglądarki, a nie znać Bootstrapa to tak jakby iść do przedszkola i powiedzieć, że nigdy się nie miało kontaktu z dziećmi :P
2
komentarz 27 grudnia 2016 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Oj nie.. Bootstrap to tylko siatka i masa niepotrzebnego kodu. Taki modal czy inne rzeczy można samemu bardzo łatwo zrobić ( przy okazji się nauczyć czegoś nowego ). Flexbox w projektach w których można używać nowych technologii jest na topie i raczej nikt nie babrze się w bootstrapa
komentarz 27 grudnia 2016 przez niezalogowany

Flexbox nie jest wspierany już tylko przez martwe przeglądarki. (Starsze safari miejscami nie radzą sobie z wrap column.. ale idzie to obejść).

IMO autoprefixer i ze spokojnym sumieniem można puszczać flexa na produkcję :)
- przyspiesza kodowanie szablonów niesamowicie

komentarz 27 grudnia 2016 przez niezalogowany
zgrybus, front-end developer bez bootstrapa to jak żołnierz bez karabinu :v (ok.. może z tym karabinem to przesada, ale z pewnością warto poszerzyć horyzonty w tym kierunku)
komentarz 27 grudnia 2016 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Cooo? Frontend developer bez sassa, js, webpackow czy innych gruntów to jak żołnierz bez karabinu. Wierz mi, przy większych projektach flexbox jest o wiele lepszy, bo ma dużo większe możliwości :)
0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez kodajkonai Nowicjusz (210 p.)
Mam jeszcze prośbę o jakieś przydatne strony z materiałami, typu google fonts
0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Pokora, umiejętności komunikacyjne, radzenie sobie ze stresem, rozwiązywanie problemów (rozbijanie ich na molekuły), jakość kodu, szybka nauka.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 4,291 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 1,538 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 693 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...