• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Open Source vs Komercyjne oprogramowanie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,025 wizyt
pytanie zadane 24 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez jankiel89 Początkujący (450 p.)
Open Source vs Komercyjne oprogramowanie

Gdyby miało dojść do konfrontacji pomiędzy otwartym oprogramowaniem a zamkniętym to po jakiej stronie byście się opowiedzieli?

Jakie wyzwania czekają twórców otwartego oprogramowania? Czy w przyszłości możliwe będzie, że oprogramowanie komercyjne straci na znaczeniu? Apple więcej wydaje na patenty niż na badania rozwoju nowych produktów. Czy wielkie korporacje przegrają walkę z entuzjastami nowych technologii?

6 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 24 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Poza sterownikami do grafiki używam tylko i wyłącznie open source. Dlaczego? Bo uważam że jest na takim samym poziomie jak płatne i w niczym nie ustępuje. Nie widzę sensu płacić za coś co jest darmowe. Można się spierać czy np MS Office jet lepsze niż LibreOffice. Ale to jak spieranie się czy ładniejsze są blondynki czy brunetki. Oba programy są podobne mają podobne funkcje. Jednemu będzie wygodniej użyć programu X a drugi woli program Y bo tak się przyzwyczaił.

Oczywiście są wyjątki - gry. Tutaj nawet nie ma co porównywać. Nieliczne darmowe gry to niestety gnioty.
komentarz 24 grudnia 2016 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
W kontekście wydajności LibreOffice to niestety gniot. Nie znoszę wszystkich produktów Microsoftu oprócz właśnie pakietu biurowego bo ich Office jest bezkonkurencyjny. Ostatnio musiałem zrobić proste zadanie na dosyć sporym zestawie danych. LO przy każdej akcji się zawieszał. Specjalnie do tego zadanie zainstalowałem Windowsa z Excelem na VirtualBoxie i wszystko zrobiłem bez najmniejszego zacięcia. Jeśli chodzi o komercyjne pakiety na Linuxie to porównywalny wydajnościowo jest WPS Office, którego bardzo polecam, choć nie zawsze można nim zastąpić Excela.
komentarz 24 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
No cóż ja mam całkiem odmienne doświadczenia. Tak jak mówiłem dyskusja jałowa i nie doprowadzi do niczego. To jak spór o aborcję.
komentarz 24 grudnia 2016 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
Widzisz manjaro - a ja ze swojej strony wypowiem się po stronie Microsoftu i oprogramowania MS Office. Mam telefon z systemem Windows Mobile i w moim użytkowaniu nie wyobrażam sobie nie korzystania z Office w telefonie i kompatybilności telefonu z systemem operacyjnym Windows 8.1 na laptopie, który mi automatycznie synchronizuje wszystko co mam w telefonie i w chmurze. Drukować dokumenty Worda czy Excela mogę z telefonu, bo mam połączenie przez wifi z drukarką.
komentarz 25 grudnia 2016 przez wlprzemek Obywatel (1,500 p.)

Myślę że gdyby te same gry z Windows (oczywiście też płatne) były dostępne pod Linux to był by największy przełom w historii Open Source i dało by to porządnego kopa w inny wymiar...

1
komentarz 25 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Zgadzam się. Poza tym Windows zniknąłby z komputerów tak jak z telefonów.
1
komentarz 25 grudnia 2016 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Manjaro, ja przedstawiłem bardzo konkretnie swoją opinie i ją uargumentowałem. Na tym przecież polegają komentarze. Jak nie masz nic ciekawego do napisania w kwestii pakietów biurowych to nie pisz, zamiast smęcić o jałowej dyskusji.

Nie wiem jak w ogóle można ważną sprawę o ochronie życia człowieka przyrównać do komentarzy na temat oprogramowania... Brak mi słów.
komentarz 25 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Widzę że kolega erx700 dąży do kłótni. Chciałbym zwrócić tylko uwagę że są święta i nie ma sensu wszczynać awantur o to co jest lepsze. Mam argumenty ale nie chcę mi się tego opisywać bo i tak nikogo to nie przekona. Cieszmy się z tego że każdy ma jakąś opcję dla siebie do wyboru. Pozdrawiam i życzę spokoju w te święta.
+1 głos
odpowiedź 24 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Jak by dominowało otwarte oprogramowanie, takie Apple nie musiało by walczyć z NSA o to by nie umieszczać w ich oprogramowaniu tylnych furtek służb. Zresztą Appple czerpie większość swojego kernela z Wolnego Oprogramowania systemów FreeBSD i NetBSD.
komentarz 24 grudnia 2016 przez niezalogowany
Dokładnie
komentarz 24 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Osobiście uważam że licencja BSD jest krzywdząca dla twórców, lepsze są GNU i CDDL (OpenIndiana), gdzie jeżeli ktoś bierze darmowy kod źródłowy i go przerabia po swojemu, czy nawet na nim zarabia. Musi podzielić się nim z innymi. A tak to twórcy systemów BSD mogą jedynie liczyć, na dobry gest takich korporacji jak Apple, Microsoft czy Google. Czerpiących z ich pracy nie bagatela materialne korzyści.
0 głosów
odpowiedź 24 grudnia 2016 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
"Gdyby miało dojść do konfrontacji pomiędzy otwartym oprogramowaniem a zamkniętym to po jakiej stronie byście się opowiedzieli?" To nie jest forum polityczne.

"Apple więcej wydaje na patenty niż na badania rozwoju nowych produktów." Bzdura, a po za tym skąd możesz to wiedzieć.

"Czy wielkie korporacje przegrają walkę z entuzjastami nowych technologii?" Za dużo oglądasz tvn ;)
komentarz 24 grudnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Dobrze powiedziane :) plus.
komentarz 24 grudnia 2016 przez jankiel89 Początkujący (450 p.)
"poza tym"

happy Xmas :)
komentarz 24 grudnia 2016 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
Typowy TVen znajdzie dziurę w całym i musi się koniecznie pochwalić. Wesołych, ale z rodziną, a nie telewizorem ;)
komentarz 24 grudnia 2016 przez programmero Bywalec (2,420 p.)

Jest taka kategoria offtopic, w której można pisać na dowolne tematy. Autor tematu popełnił głupotę, bo wrzucił do kategorii systemy operacyjne, nie zmienia to jednak faktu, że można pisać na tematy zupełnie niezwiązane z szeroko rozumianą informatyką :)

komentarz 24 grudnia 2016 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
Co nie oznacza że użytkownik nie ma prawa komentować głupoty.
komentarz 24 grudnia 2016 przez programmero Bywalec (2,420 p.)
Pewnie, więc dlaczego na pierwsze pytanie odpowiadasz, że nie jest to forum polityczne? Zabrzmiało to tak jakbyś zakazywał zakładać tematy spoza informatyki.
komentarz 24 grudnia 2016 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
Zakazu w mojej wypowiedzi nie było. Za bardzo wrogo podchodzisz do komentarzy niestety. "To nie jest forum polityczne." To jest fakt, a nie zakaz lol :D
komentarz 24 grudnia 2016 przez programmero Bywalec (2,420 p.)
Gość założył typowy offtopic, który jest dozwolony na forum, więc po co napisałeś, że to nie jest forum polityczne? Ihmo bez sensu, bo skoro istnieje dział na luźne i dowolne pogawędki to równie dobrze można zakładać tematy nawet o dupie Maryny jeśli takowe kogoś interesują :)
0 głosów
odpowiedź 24 grudnia 2016 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Oprogramowanie komercyjne jest lepiej dopracowane oraz wspierane, sam jako programista, wolę też tworzyć rozwiązania zamknięte. Są one zarówno bardziej dochodowe, jak i bardziej się z tym kodem sympatyzuje, jest mój, znam go bardzo dobrze, łatwiej się na nim pracuje.

Z drugiej strony, sam wolę korzystać z rozwiązań otwartych, szczególnie jeżeli mówimy o bibliotekach i frameworkach. Zawsze można w nich pogrzebać, poprawić, zobaczyć jak coś działa. Kod daje nam, w przeciwieństwie do dokumentacji, pełną informację na temat tego co się dzieje. No i nie ma takich problemów że nagle twórca każe sobie płacić, pogrążając devów którzy w danej technologii aktualnie tworzą/utrzymują software. Ostatnio przekonali się chociażby o tym użytkownicy Corony, którzy muszą płacić 500 albo 600 dolarów rocznie, za możliwość dołączenia admoba i chartboosta do swoich aplikacji.
4
komentarz 24 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Oprogramowanie komercyjne jest lepiej dopracowane oraz wspierane, sam jako programista, wolę też tworzyć rozwiązania zamknięte. Są one zarówno bardziej dochodowe, jak i bardziej się z tym kodem sympatyzuje, jest mój, znam go bardzo dobrze, łatwiej się na nim pracuje. 

Nie zgodzę się. Sam pracuję w firmie rozwijającej oprogramowanie open-source i nie powiedziałbym, żeby było gorzej dopracowane (a robiąc research wśród konkurencji pokusiłbym się wręcz o stwierdzenie, że jest wręcz odwrotnie). Tak samo nie zauważyłem, żeby było niedochodowe ;)

komentarz 25 grudnia 2016 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Cóż, ja powiedziałem tylko swoją czysto subiektywną opinię. Nigdy nie pracowałem nad żadnym większym open sourcem, więc mówię jedynie jako użytkownik. Tutaj często spotykam się ze słabą dokumentacją, brakiem wsparcia itd.. Mówię to z perspektywy aplikacji mobilnych/gier, chociaż w pewnym sensie nawet ue4 jest otwarty. Ciężko powiedzieć, jak się nad tym głębiej zastanowić to jest to całkiem złożony problem. Jeżeli napisałem bzdury w pierwszym poście to przepraszam, jeszcze mi trochę brakuje ogólnobranżowego doświadczenia :).
0 głosów
odpowiedź 24 grudnia 2016 przez wlprzemek Obywatel (1,500 p.)
Ja Open Source traktuje jako przede wszystkim bezpieczne, bez "niewiadomych" w kodzie po prostu jawne a te komercyjne oczywiście spełniają swoje przeznaczenie, lecz zapewne dryluje Nas na wszystkich możliwych frontach i do tego trzeba za nie płacić - takie jest moje podejście do tych różnic :)
–1 głos
odpowiedź 24 grudnia 2016 przez programmero Bywalec (2,420 p.)
Zdecydowanie otwarte co nie znaczy, że wolę z niego korzystać. Trochę to zagmatwane, ale w przypadku standardowych aplikacji takich jak pakiety biurowe preferuję produkty Microsoftu. Są dla mnie wygodniejsze i bardziej dopracowane niż darmowe odpowiedniki.

Jeśli chodzi o narzędzia programistyczne, języki programowania oraz całą zawartość czyli jakieś frameworki itp. to wolę open source. Tak samo w przypadku gier chciałbym aby niekiedy były bardziej otwarte, ponieważ społeczność zgromadzona wokół jakiejś gry bardzo często może ją poprawić i rozwijać za pomocą modów :)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 219 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 231 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 234 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...