• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

ilość tranzystorów a pojemność

Object Storage Arubacloud
0 głosów
122 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2016 w Matematyka, fizyka, logika przez qlucha Obywatel (1,790 p.)

Mam proste pytanie które musze zadać bo boli mnie już głowa od tego czy aby napewno myśle w poprawny sposób bo może okazać sie inaczej (znam juz konwersje liczb miedzy systemami i strukture wspołpracy i wymiany danych miedzy CPU a RAM lub HDD i pare innych ogólnych rzeczy) Ale interesuje mnie jedna rzecz , ilosc potrzebnych tranzystorów do "operowania na danych" o wielkosci 1kB ,

jeśli 1kB =1024B = 1024x8 ==8192 bit  (stan 0 lub 1 dla bit'u)

To ta pojemność 1kB jest równa potrzebie zastosowania fizycznie 8192 tranzystorów ????

czyli dla jednego stanu 1 bajt'a(0 lub 1) potrzebny jest 1 tranzystor ????

czyli warunek powyżej jest prawdziwy ??? (czy odbywa sie to na innej  metodzie )

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 24 grudnia 2016 przez marko
Trazystor działa jak obiekt dwustanowy,czyli przyjmuje stany 1 lub 0.Czyli "sterujesz" jednym bitem.

czyli   1-Tranzystor- 0 lub 1

2-trazystor-   0 lub 1

............................................

8-tranzystor- 0 lub 1

Z ośmiu tranzytorów otrzymałeś bajt.

Sterując bramkami tychże 8 tranzystorów (ustawiać w stan przewodzenia lub odwrotnie)możesz już "bajerować informacją" ,czyli na ośmiu bitach...1 2 4 6 8 16... itd.Zamień 1024 na liczbę dwójkową.

Analiza tego pomoże Ci zapewne.Myślę że dostaniesz olśnienia :)

Nie trzeba 8192 tranzystorów.Dla mnie wystarczy jeden kluczowany tak,że zrozumię informację zawartą w przekazie.Ktoś steruje tranzystorem,w obwodzie którego jest np.żarówka.Musi wykonać pewną ilość przełączeń (zer i jedynek)w jakimś tam czasie.Odbiorca tej swoistej informacji,jakoś ją zrozumiał.Policzył też że "przeleciało" 1024 bitów.Ucieszył się,pozdrowił kolegę w podobny sposób :)

https://youtu.be/VUHwfugYFEA

I jeszcze coś alfabet,cyfry,znaki specjalne,wystarczy odpowiednia kombinacja na ośmiu bitach(tranzystorach) by "robić cuda" ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/ASCII

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 136 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 157 wizyt
pytanie zadane 3 września 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Marcin Ficek Obywatel (1,090 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 2,140 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 w Systemy operacyjne, programy przez ThePatrykOOO Dyskutant (8,400 p.)

92,760 zapytań

141,684 odpowiedzi

320,470 komentarzy

62,104 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...