• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Java czy C++ - Który z języków jest bardziej przestrony?

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
418 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2016 w C i C++ przez Wittano Początkujący (450 p.)
Witam wszystkich

 

Ostatnio zacząłem zgłębiać bibliotekę w C++ do tworzenia aplikacji okienkowych. Ucząc się jej wesoło doszedłem do niepewnej konkluzji. Siedzę już w C++ prawie 8 miesięcy i może to trochę mało czasu w nim przesiedziałem, ale coś wiem o tym jeżyku. Czuję również, że C++ jest językiem głowie dla Windowsa bo kiedy widzę co trzeba zrobić np. dla Linuxa żeby tylko przenieść kod z Windowsa na Linuxa albo różnica w zapisywaniu niektórych komend to taka myśl sama się narzuca. Ostatnio trochę zaczyna mnie ciągnąć do Java. Nawet jakieś podstawy umiem, lecz aby cokolwiek zrobić muszę dłużej posiedzieć. I teraz kieruję do was moje pytanie czy jest nadal sens kontynuowania nauki C++ i przerwać naukę w  Javie a może odwrotnie czyli porzucić C++ i przejsć na Java lub mogę probować uczyć się dwóch na raz, lecz do tego mam wątpliwości. Ja najbardziej chcę robić aplikacje okienkowe przeróżnego typu bo to jest coś fantastycznego i również co dla mnie jest bardzo ważne to by moje aplikacje mogły być dostępne na wielu systemach operacyjnych. Każda odpowiedź będzie mile wydziane.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Siedzę już w C++ prawie 8 miesięcy i może to trochę mało czasu w nim przesiedziałem, ale coś wiem o tym jeżyku. Czuję również, że C++ jest językiem głowie dla Windowsa bo kiedy widzę co trzeba zrobić np. dla Linuxa żeby tylko przenieść kod z Windowsa na Linuxa albo różnica w zapisywaniu niektórych komend to taka myśl sama się narzuca.

Nic nie trzeba robić, wystarczy przenośny kod wink To znaczy nie używać systemowych bibliotek (typu WinAPI), nie używać funkcji system, używać przenośnych bibliotek i frameworków, np. SFML i Qt, a na końcu skompilować taki sam kod na obu systemach.

komentarz 23 grudnia 2016 przez Wittano Początkujący (450 p.)
Mój błąd przepraszam za pomyłek
0 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2016 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
Java jest językiem szybko rozwijanym, prostym i do tego szeroko stosowanym.
2
komentarz 23 grudnia 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)

Szybko rozwijanym? Z tym stwierdzeniem to bym uważał ;) Właśnie przez to, że Java jest taka popularna musi być wstecznie kompatybilna, tak żeby przy wydaniu nowej wersji, programy napisane w starszej były dalej w pełni sprawne. Co za tym idzie, głównym problemem Javy jest to, że nie może naprawić pewnych błędów z przeszłości, ani rozszerzyć języka o funkcjonalności, które potencjalnie mogłyby negatywnie wpłynąć na to co było wcześniej. :)

0 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2016 przez Mateusz51 Nałogowiec (28,180 p.)
Przenośność jest raczej domeną Javy. Conajmniej tak się reklamują. Java przydaje się raczej w aplikacjach nie wymagających kosmicznych osiągów.  Wspiera oprogramowanie rozproszone, wielowątkowe. Do tego  EE pozwala na pisanie stron internetowych oraz serwisów sieciowych.

C++ z tego co wiem głównie jest wykorzystywany w pisaniu jąder systemowych, silników graficznych, może i gier. Tutaj przenośność zależy głównie od Ciebie i z jakich bibliotek oraz funkcji korzstasz. Jeśli chcesz zajać się aplikacjami okienkowymi to polecam QT.
komentarz 23 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Jądra systemowe głównie pisze się jeszcze w czystym C, poza takimi wynalazkami jak HaikuOS czy RedoxOS.
komentarz 23 grudnia 2016 przez Mateusz51 Nałogowiec (28,180 p.)
No chodziło mi bardziej o to że np taki linux jest mieszanką C i C++. Najbliżej sprzetu to własnie C, ale dalsza funkcjionalność to juz zazwyczaj C++.
komentarz 23 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
W C++ to tylko interfejs graficzny KDE, Plasma, LX-QT, przyszłe Unity przy użyciu QT. Serwery wyświetlania Xorg, Wayland, Mir, Gnome, Lxde, Xfce na GTK, nadal są w czystym C pisane. Sterowniki przeważnie też.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 517 wizyt
pytanie zadane 6 października 2017 w Java przez niezalogowany
0 głosów
4 odpowiedzi 595 wizyt
pytanie zadane 9 sierpnia 2016 w Java przez james30k Bywalec (2,260 p.)
–5 głosów
2 odpowiedzi 857 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...