• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak wybrać specjalizacje

0 głosów
126 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez Sebastian Wesołowski Nowicjusz (230 p.)
Witam serdecznie, stoję przed problemem wybrania specjalizacji. Jak powszechnie wiadomo co jest do wszystkiego jest do niczego i kierując się tym hasłem chciałem wybrać dla siebie główną specjalizacje.

Mam 2-letnie doświadczenie na stanowisku front-end i back-end i prę lat jako domorosły webdev. Nie określiłbym zestawu moich umiejętności jako full stack. Po prostu jestem przeciętny w obu dziedzinach, w dzisiejszych czasach jak wiadomo przeciętność jest słaba i chciałbym wyspecjalizować się w jednej ścieżek. Do tej pory opanowałem podstawy JS, PHP, SQL. Korzystam z kompilatorów SASS/LESS, automatyzatorów typu Gulp.js. Zaczynam się skupiać na czystości i czytelności kodu niż na samym działaniu. Miałem już styczność z najpopularniejszymi frameworkami typu Angular 1/2, Node.js, ReactJS, Bootstrap, jQuery. Jestem w stanie zaprojektować w PS layouty, które nie odbiegają w jakości od sprzedawanych templatek na stronach typu Template Monster i oczywiście wykonać je perfekt pixel w RWD. Z Wordpresem również dobrze sobie radze, pisałem szablony i puginy, które korzystają z baz danych wygenerowanych na podstawie dostarczonych plików XML. Wszelkiego rodzaju optymalizacja pod google, szybkość działania, RWD nie jest mi obca.

Ogólnie mam już jakiś bagaż doświadczeń i trochę zapoznałem się ze światem webdevu. Chciałbym jednak wyspecjalizować się w konkretnej gałęzi gdzie będę mógł skupić się na bardziej zaawansowanych technikach, do wszystkiego dochodziłem sam bez żadnej szkoły. Internet, kursy, książki.

Czy ktoś miał już taki dylemat w którą stronę pójść, na co zwrócić uwagę, co przyczyniło się do konkretnego wyboru ?
komentarz 17 grudnia 2016 przez Chess Maniak (68,070 p.)
Mógłbyś pójść w stronę back-endu, np. PHP + SQL. Tworzyłbyś całą funkcjonalność witryny (podstrony, system logowania/rejestracji, zabezpieczenia skryptów, CMS i inne). Dla jednych zaletą, a dla innych wadą jest to, że kodu po stronie servera nie da się obejrzeć/podejrzeć w przeglądarce w przeciwieństwie do JS.
komentarz 17 grudnia 2016 przez Sebastian Wesołowski Nowicjusz (230 p.)
Dzięki za podpowiedź, php jest w porządku. Uczucie możliwości skorzystania z funkcji daje dużo radości ;) Zastanawiałem się nad node mam tam narzędzie sterujące serwerem i front endem. A to wszystko tak naprawdę zamknięte w jednym języku. Nie dużo obcowałem z node.

Gdzieś usłyszałem zdanie ,,Jeśli miał bym nauczyć dobrze tylko jednego języka, wybrał bym JS"

Zabezpieczenia skryptów również brzmi ciekawie, wydaje się być mniej popularnym tematem. Co wskazuje na cenność tej umiejętności i pożądanie na rynku. Wszystkie banki, agencje rządowe zapewnie zabijają się o najlepszych w tej tematyce.

Tandem PHP i SQL, faktycznie bazodanowcy mają fajną prace i w tym również odnajduję frajdę ;D

Rozważam jeszcze tematyki związane z 3D i VR. Teraz wszystkie okulary do rzeczywistości rozszerzonej nabrały na znaczeniu. Ale trochę średnio jestem zainteresowany tematyką gier. Oczywiście tam też jest ogromna kasa ale jednak wolał bym wytwarzać narzędzia do pracy niż do rozrywki. Nigdy nie interesowałe się tematem 3D na stronach, ktoś ma jakieś rozeznanie jak to wygląda ?

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 81 wizyt
pytanie zadane 13 grudnia 2016 w C i C++ przez fenq80 Bywalec (2,960 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 467 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 927 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2016 w HTML i CSS przez KamilloPL Gaduła (3,510 p.)
Porady nie od parady
Pytania na temat serwisu SPOJ należy zadawać z odpowiednią kategorią dotyczącą tej strony.SPOJ

64,898 zapytań

111,368 odpowiedzi

234,330 komentarzy

46,744 pasjonatów

Przeglądających: 204
Pasjonatów: 10 Gości: 194

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...