• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem ze skompilowaniem projektu(jakiego kolowiek) pod codeblocks dla Arduino Uno

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
689 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2016 w Mikrokontrolery przez Mikołaj Kawczynski Dyskutant (9,160 p.)

Witam od jakiegoś czasu, na internecie próbuje znaleźć rozwiązanie mojego problemu mianowicie, nie mogę skompilować żadnego projektu pod CodeBlocks na bibliotece Arduino z zainstalowanym pluginem Arduino. Kompilowanie i wgrywanie na płytkę przebiega poprawnie z programu Arduino IDE który znalazłem na repozytorium. Natomiast pod codeblocks są błędy (które wrzucę na koniec). Istalując rozszerzenie Arduino do CB stosowałem ten poradnik:

http://arduinodev.com/guide-to-arduino-development-environment-codeblocks/

A oto błędy:

||=== Build: Arduino Uno in test4 (compiler: GNU AVR GCC Compiler) ===|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1167|error: ‘uint_farptr_t’ was not declared in this scope|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1168|error: ‘uint_farptr_t’ was not declared in this scope|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1168|error: expected primary-expression before ‘len’|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1168|error: expression list treated as compound expression in initializer [-fpermissive]|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1169|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1170|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1171|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1172|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1173|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1174|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1175|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1176|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1177|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1178|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1179|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1180|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
/usr/lib/avr/include/avr/pgmspace.h|1181|error: ‘uint_farptr_t’ has not been declared|
||=== Build failed: 17 error(s), 0 warning(s) (0 minute(s), 0 second(s)) ===|

 

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2016 przez military Obywatel (1,120 p.)
a po co tak robisz
komentarz 17 grudnia 2016 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
racja, nie ma co szukać dziury w całym
komentarz 17 grudnia 2016 przez Mikołaj Kawczynski Dyskutant (9,160 p.)
Bo Arduino IDE dla mnie jest strasznie niewygondym środowiskiem a z CB pracuje od kilku lat i się mocno przyzwyczaiłem. Brak podpowiadania składni, drzewa plików, automatycznego domykania klamer i inny schemat kolorów jeśli chodzi o podświetlanie składni.  I dzięki temu mam błąd na błędzie bo przyzwyczaiłem się do normalnych, rozbudowanych środowisk i take cofnięcie się do ery notatnika raczej mnie nie satysfakcjonuje. Na razie pisze w CB i kopiuje do Arduino IDE ale to nie jest rozwiązanie problemu, bo jak kupie mocniejszą płytkę i będę robić programy na kilka/naście plików to już kopiowanie tego za każdym razem mija się z celem.
komentarz 18 grudnia 2016 przez military Obywatel (1,120 p.)
to bardzo źle że się przyzwyczaiłeś, arduino IDE jest dedykowane i jest bardzo dobre. To Twoja wina że się przyzwyczaiłeś
komentarz 18 grudnia 2016 przez Mikołaj Kawczynski Dyskutant (9,160 p.)
Nie to nie jest moja wina to środowisko ma się dostosować do programisty a nie programista do środowiska. Moim subiektywnym zdaniem Arduino IDE to notatnik z kolorowaniem składni o to jeszcze nie dopracowanym. Środowisko takie można ujechać na programach kilku plikowych i do np. 1000 linijek ale jak masz np Arduino Mega(bo na tej wersji coś takiego się zmieści i będzie w marę ok działać) piszesz program który ma ok 10k linijek, masz klasy zależności między klasami to bez podpowiedzi w składni szybko i sprawnie takiego  programu nie napiszesz. Natomiast zastanawia mnie cel dyskusji pytałem o rozwiązanie problemu a nie o opinie na temat najlepszego IDE do Arduino bo jest to dyskusja subiektywna i w tym przypadku nie ma ona żadnego sensu.
komentarz 13 lutego 2017 przez yozue Nowicjusz (100 p.)
Witam

Czy kolega uporał się z tym problemem. Mam identyczny do tej pory pisałem w Eclipse jednak musiałem przejść arduino IDE niestety pisanie w tym programie jest gorsze niż w notatniku.

Mam Code Block i taki błąd   error: 'uint16_t' has not been declared

pozdrawiam

 

ps a może jeszcze jakaś inna alternatywa programu ?
komentarz 14 lutego 2017 przez Mikołaj Kawczynski Dyskutant (9,160 p.)
Tak alternatywa codeblocks nie jest takie wygodne jak piszą bo po skompilowaniu musisz jeszcze wgrać program co nie dzieje się automatycznie. Dokładnie gorsze niż w notatniku jest takie środowisko programistyczne nazywa się ATOM i jest projekt zmodyfikowanego środowiska ATOM pod Arduino projekt nazywa się Platform IO nie możesz mieć zainstalowanego ATOMA jak masz to go usuwasz. Następnie z ich strony pobierasz instalkę zmodyfikowanego ATOMA i instalujesz. Czasami są błędy i musisz wszystko odinstalować i zainstalować ponownie ale jak zadziała to jest super. Oczywiści musisz mieć zainstalowany w systemie kompilator pod Arduino jeśli masz zainstalowane Arduino IDE to masz go w systemie, dlatego polecam go nie usuwać. Oczywiście możesz sobie usunąć Arduino IDE i zainstalować "czysty" kompilator ale i tak lepiej mieć zapasowe środowisko. Atom ma dziwny schemat kolorystyki  i płytkie wcięcia ale wszystko w pliku konfiguracyjnym możesz ustawić jak sobie jak będę miał czas to będę ustawiać wizualną kopie codeblocks jeśli chodzi o kolorowanie składni. Super jest instalator bibliotek możesz ściągać biblioteki z repozytorium u nich wyszukujesz sobie i opcje pobierz - masz dla każdej biblioteki listę archiwalnych wersji do pobrania, oczywiście z pliku możesz też wgrać masz po skompilowaniu i uruchomieniu wysuwany od dołu ekranu automatycznie serial monitor. Oczywiście wszystko do poustawiania w opcjach ale takie bajery to ustawiać już sama przyjemność ;D

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 451 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 277 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 128 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2018 w Mikrokontrolery przez Badzonor Obywatel (1,410 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...