• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zapis tablicy do bazy danych

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,857 wizyt
pytanie zadane 15 grudnia 2016 w SQL, bazy danych przez bartek7910 Obywatel (1,980 p.)
edycja 15 grudnia 2016 przez bartek7910
Witam serdecznie

 

Chcę stworzyć aplikację, która ułatwi mi pracę. Chodzi mianowicie o rozliczanie dojazdów do klientów (kilometry, godziny wyjazdów itp.). Mam kilka ustalonych tras, więc można powiedzieć, że  każdego dnia odwiedzam tych samych klientów. Czasami są wyjątki i któryś z klientów jest pomijany.

Planuję to rozwiązać w następujący sposób:

W bazie danych chcę stworzyć tabelę Trasy[ID, Nazwa trasy, Miejscowości]. W kolumnie Miejscowości chcę zapisać wszystkie dostępne na trasie miejscowości w postaci Tablicy. Chodzi mi o maksymalną elastyczność. Trasa zawsze może się zmienić. Któraś miejscowość może wypaść, przejść do innej trasy oraz może dojść nowa miejscowość. Tablica Miejscowości będzie wykorzystana do wygenerowania formularza do rozliczania dojazdów. W zależności od wybranej trasy będą dostępne różne miejscowośći.

Dane dotyczące rozjazdów chcę zapisywać w tabeli Rozjazdy również w postaci tablicy w jednej kolumnie, czyli wszystkie dojazdy z jednego dnia będą zapisane w postaci tablicy wielowymiarowej w jednej komórce tabeli.

 

Są to na chwilę obecną rozważania czysto teoretyczne.

Czy mój tok myślenia jest prawidłowy, czy może to rozwiązać w inny sposób? Czy w ogóle istnieje możliwość zapisania tablicy do jednej komórki w bazie danych?

 

Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam

Bartek

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 15 grudnia 2016 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)

Traktowanie kolumny jako tablicy nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej stworzyć nową tabelę i stworzyć relację, a ponieważ jest to relacja wiele do wielu (jedna trasa może zawierać wiele miejscowości, jak i jedna miejscowość może występować na wielu trasach), należy do tego stworzyć tabelę pośredniczą. Może to wyglądać np. tak:

TRASA [id_trasy, nazwa],

MIEJSCOWOSC [id_miejscowosci, nazwa]

TRASA_MIEJSCOWOSC [id_trasy, id_miejscowosci]

Tabela Rozjazdy podobnie, czyli np. id_rozjazdu, data, itd.

Czy w ogóle istnieje możliwość zapisania tablicy do jednej komórki w bazie danych?

Można to zrobić np. za pomocą funkcji implode.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 675 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2017 w SQL, bazy danych przez MrSanten Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 392 wizyt
pytanie zadane 30 października 2017 w PHP przez koyoo Początkujący (340 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 441 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2017 w SQL, bazy danych przez seam3 Początkujący (450 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...