• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux Mint Czy powinien stać się głównym OS dla programistów?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
2,171 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez s3r31n Początkujący (340 p.)
Witam serdecznie,

    Jako, że jest to mój pierwszy post na forum. Pozwolę sobie zacząć od małej dygresji.
Nie bardzo rozumiem, dlaczego forum ma formę "pytań i odpowiedzi"? Nie widzę miejsca dla recenzji, artykułów czy luźnych rozmów na tematy związane z informatyką. A szkoda.
    Zapewne domyślacie się, że nie mam aktualnie żadnego pytania. Chciałam natomiast podzielić się z Wami moim małym odkryciem. Chodzi mi o linux mint, który niedawno zagościł u mnie jako główny OS. Powiem szczerze, że jestem zachwycona, możliwościami jak i funkcjonalnością tego systemu. Przyjmując założenie, że "System ma działać", to mint wywiązuje się z tego zadania znakomicie. Nie rozumiem zatem tendencji wg. której programiści wybierają:
- Windows,
- Ubuntu,
- Debian,
- Mint,

Jak kompletnie nie rozumiem, wyboru Windowsa, tak drugie miejsce dla zafiksowanego na open source, Ubuntu, już w ogóle mnie zabija. Debian, ok, rozumiem, choć osobiście wolę więcej czasu spędzać na programowaniu, niż grzebaniu w bebechach systemu. ;)
Tak mint, w zasadzie zastępuje Debiana i Ubuntu a jeszcze do tego daje nam łatwy dostęp do komercyjnych formatów i programów.
Konfiguracja systemu pod moje potrzeby łącznie z instalowaniem i konfigurowaniem Code::Blocks zajęło mi 15 minut i to dlatego, że bawiłam się wyglądem. Pod nowoczesnym i lekkim Cinnamonem, wszystko wygląda ładnie, przejrzyście i nie tak topornie jak w Windzie. Ten system jest po prostu piękny. Porównując jeszcze raz z Windows, który zaraz po instalacji sprawia wrażenie zaśmieconego, nachalnego i żądającego zakładania kont, mint jest po prostu czysty, spokojny, niekomercyjny, lekki i cichy.

Osobiście, zdecydowanie polecam tę dystrybucję każdemu, kto ceni sobie wygodę, stabilność, szybkość działania oraz estetykę.
6
komentarz 8 grudnia 2016 przez MichuDev Pasjonat (20,300 p.)
edycja 8 grudnia 2016 przez MichuDev

A co z MacOS? 

Poza tym system operacyjny to w większości jest to co ci się podoba i ci się z tym dobrze pracuje. Jest to tylko preferencja. Oczywiście nie wyobrażam sobie programowania aplikacji na Windowsa bez Windowsa czy programowanie aplikacji na Maca bez maca albo na IOS bez Maca. Po prostu nie da się tak zrobić, w tym przypadku wybór danego systemu do programowania konkretnego typu aplikacji jest koniecznością. Oczywiście są maszyny wirtualne ale nie jest to zawsze najlepsze rozwiązanie szczególnie w przypadku aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Podsumowując: System Operacyjny to osobista preferencja lub czasem konieczność ponieważ tylko na tym systemie możesz zrobić pewną rzecz, a na drugim nie!

7 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 8 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
wybrane 8 grudnia 2016 przez s3r31n
 
Najlepsza
Linux Mint jest dobry dzięki prostemu jak cep Cinnamon i dostępnością  paczek po Ubuntu i Debianie. Jak Ubuntu będzie przechodziło na snapsy to Mint prawdopodobnie przeprosi się z Debianem. Cinnamon raczej też nie odziedziczy po Ubuntu Mira tylko Waylanda, cały ten nowoczesny serwer wyświetlania. Wysłużonego Xorga raczej nie będą się trzymać na dłuższą mete tego monolitu, chociaż systemd i pulseaudio to też taki monolit. Obecnie używam Linux Manjaro 16.10 z Cinnamon i Deepin na przemian, oraz Ubuntu 16.10/17.04 i nie narzekam. W Mincie nie chciało mi się czekać na nowe programy, a w tych dystrybucjach taki Firefox w wersji 50.0.2 mam już od dawna.
komentarz 8 grudnia 2016 przez s3r31n Początkujący (340 p.)
Dziękuję, i właśnie na takie odpowiedzi liczyłam w tym temacie.
+6 głosów
odpowiedź 10 grudnia 2016 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
edycja 10 grudnia 2016 przez adrian17

tak drugie miejsce dla zafiksowanego na open source, Ubuntu, już w ogóle mnie zabija. Debian, ok, rozumiem, choć osobiście wolę więcej czasu spędzać na programowaniu, niż grzebaniu w bebechach systemu. ;)

...huh. Debian, Ubuntu i Mint to praktycznie te same systemy. Poza drobnymi różnicami przy instalacji i zestawie pakietów (Mint w 99% opiera się na snapshotach repozytorium Ubuntu, do którego dokłada drobne rzeczy od siebie... a Ubuntu analogicznie ciągnie z repozytoriów Debiana), w zasadzie poza domyślnym DE są niemalże nieodróżnialne.

I to właśnie porównujesz - środowiska graficzne, nie systemy. "grzebanie w bebechach" brzmi jakbyś powtarzał mit, a nie mówił z doświadczenia.

1
komentarz 10 grudnia 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Dobrze prawisz!

Pracowałem na obydwóch (Ubuntu, Mint), jedyną różnicę jaką poczułem to inne GUI.
komentarz 1 stycznia 2020 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
No bo o to chodzi, różnica jest tylko w GUI :D
+3 głosów
odpowiedź 8 grudnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Nie bardzo rozumiem, dlaczego forum ma formę "pytań i odpowiedzi"? Nie widzę miejsca dla recenzji, artykułów czy luźnych rozmów na tematy związane z informatyką. A szkoda.

Taka forma się fajnie sprawdza, wszystkie fora w okół są tymi "zwykłymi", standardowymi. Uważam, że taka forma tutaj jak najbardziej pasuje, a miejsce na dodatkowe artykuły można zawsze jakoś przygotować. Obecnie jest po prostu dział "Nasze poradniki" i tam jako pytanie można spokojnie napisać poradnik czy artykuł i nikt nie robi z tym problemu, w odpowiedziach inni mogą się do niego ustosunkować.

Osobiście też korzystam z Linuxa Mint i sobie bardzo chwalę, działa stabilnie, mam pod ręką wszystko czego potrzebuję. Do Windowsa z kolei osobiście też nic nie mam - jest jaki jest, kosztuje dużo, ale też długi czas korzystałem najpierw z XP, potem Visty, przez 8 aż do 10 i nie mam zamiaru mieszać go z błotem - pracowało mi się dobrze, działał również raczej bez zarzutów. Wybrałem jednak Linuxa bo pracuje mi się na nim lepiej, wygodniej. Jako webdeveloper mam tu wszystko pod ręką, jest mi po prostu łatwiej niż na Windowsie. Najbardziej prosty przykład jaki mi przychodzi do głowy to klient SSH. Na Windowsie po prostu go nie ma, trzeba się bawić z jakimś Putty, a na Linuxie odpalam terminal i mam.

I podobnie jak Boshi, też nie rozumiem tych wszystkich dyskusji kto na czym pracuje i dlaczego tak a nie inaczej. Niech sobie każdy pracuje na czym mu dobrze, pracowałem na Windowsie, było mi dobrze, ale zmieniłem na Linuxa i teraz mi jeszcze lepiej. Na Macu nie pracowałem bo sprzęt od Apple jest wg mnie zbyt drogi (i nie chcę tu wywołać kolejnej burzy o tym czy jest tego warty czy nie ;) ). Polecam każdemu przetestowanie sobie kilku systemów i wybranie tego, na którym będzie się czuł najlepiej. Nie uważam, aby jakikolwiek OS musiał stać się głównym dla kogokolwiek.

komentarz 8 grudnia 2016 przez niezalogowany
komentarz 8 grudnia 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)

Polać mu :D

Awaluk, tylko potem słyszę wyzwiska, że jestem "niereformowalny", bo używam miedzyinnymi Windowsa :d

komentarz 8 grudnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
@shead O proszę, to nawet nie słyszałem. Teraz bardziej na bieżąco śledzę co się zmienia w moim distro Linuxa niż w Windowsie. Jeśli faktycznie to zwracam honor, ale kiedyś szukałem i wszyscy wokół polecali tylko Putty.

@xandros współczuję jeśli serio słyszysz, ja mogę tylko powiedzieć że bardzo Ci Minta polecam i mi się podoba, warto spróbować. Ale jeśli jesteś pewien, że wolisz Windowsa i dobrze Ci się na nim pracuje to cieszę się i życzę powodzenia w dalszej pracy :)
komentarz 8 grudnia 2016 przez niezalogowany
@Arek ale to z cyklu: ktoś coś słyszał, nikt nie używa :P
komentarz 8 grudnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Heh, w moim Mincie po prostu odpalam terminal i mam, tak mi dobrze.
komentarz 8 grudnia 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Arek, do putty idzie się przyzwyczaić. I nawet działa :D
komentarz 8 grudnia 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
Lepiej niż stormowy terminal :P
komentarz 8 grudnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie mówię, że nie działa albo że nie idzie się przyzwyczaić, ale mi po prostu wygodniej mieć to od razu w systemie niż szukać zewnętrznych programów :p
komentarz 8 grudnia 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
xandros, ale od stormowego terminala to Ty się odwal :D
komentarz 12 grudnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
A co nie pasi ze stormowym terminalem?
0 głosów
odpowiedź 8 grudnia 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
A ja nie rozumiem co kogo obchodzi na czym on pracuje? ja nie zamieniłbym windowsa na linuxa i koniec kropka. Kilka podejść do linuxa, obrzydł mi i tyle. Jeszcze nie miałem rzeczy której bym na windowsie nie odpalił w przeciwieństwie do linuxa.
komentarz 8 grudnia 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
@s3r31n tak jak pisałem, gubisz się i zaczynasz bredzić od rzeczy. No i nie potrafisz czytać co ktoś pisze, ale do tego się przyzwyczaiłem na forach już.

Tak jestem trollem ;)
komentarz 8 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 9 grudnia 2016 przez marko

To lubię,gotowanie.

Powinieneś ugotować obiad, który ma w sobie dwa dania w jednym, smakuje idealnie, jest zdrowy i mało kaloryczny

Uwielbiam "golonkię" jako pierwsze danie,na drugie zimne piwo.Kocham też,te kalorie potrzebne do spalania na wycieczkach rowerowych.To pewne że pisze kobieta,mowa o kaloriach.

Teraz należy sporządzić statystykę.

"Debianowcy" wtrążalają golonkę.

"Windowsowcy" wtrążalają pizzę.

Z właściwym sobie poczuciem humoru i dla rozładowania emocji.

Pozdrawiam :)

ps.Wywołałaś ciekawą dyskusję,mnie pasuje :)Gdzieś na stronie Dziennik internautów czytałem artykuł(niedawno).Panowie z Microsoftu porozumiewają się z "Linuksiarzami" ;)

Polecam wszystkim stronę http://di.com.pl/microsoft-dolaczyl-do-linux-foundation-55931

2
komentarz 8 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Boshi.Spokojnie.

Gubisz się już dziewczyno.

Nie zgubiła się.Włożyła kij w mrowisko.Wyluzuj,uśmiechnij się :)

Pozdrawiam :)

komentarz 9 grudnia 2016 przez s3r31n Początkujący (340 p.)
Dziękuję za miłe słowa.
komentarz 9 grudnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Dałem plusa, bo nie rozumiem tego ataku na Windowsy. Owszem, nie ogarniam Windowsa 8/8.1 oraz Windowsa 10, ale jest jeszcze Windows XP czy Windows 7. A ja na dodatek mam od paru dni Windows XP 64-bit i wszystko mi ładnie działa i śmiga jak burza. https://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_XP_Professional_x64_Edition

Linuksa też mam, ale potrzebuję go na drugim komputerze.

Przestańcie tą wojnę systemów operacyjnych. Coś takiego jak najlepszy system nie istnieje. Jakoś sobie nie wyobrażam tworzyć programy na Windowsa pod Linuksem.

0 głosów
odpowiedź 8 grudnia 2016 przez s3r31n Początkujący (340 p.)
To jeszcze raz dla wszystkich. Nikogo do niczego nie namawiam, ani nie porównuje co lepsze. Tzn. porównuję, bo do czegoś muszę porównać, ale są to moje subiektywne odczucia i już.

Chciałam się tylko podzielić z Wami spostrzeżeniami, jakich dokonałam po zainstalowaniu OS, który jest 4 co do popularności a moim zdaniem powinien być wyżej. Wg. Społecznego Dowodu Słuszności, wybierając linuxa, powinnam brać Ubuntu w ciemno.

Dlatego jeszcze raz. Ze względu na niską popularność, chciałam polecić ten system, bo może komuś z was umknął, a wg. mnie jest wart, by dać mu szansę.
komentarz 8 grudnia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Chciałam się tylko podzielić z Wami spostrzeżeniami, jakich dokonałam po zainstalowaniu OS, który jest 4 co do popularności a moim zdaniem powinien być wyżej. Wg. Społecznego Dowodu Słuszności, wybierając linuxa, powinnam brać Ubuntu w ciemno.

Zależy gdzie przyłożysz ucho i kogo zapytasz. Jeśli by spojrzeć na pierwszy z brzegu ranking popularności dystrybucji to jest dość jednoznaczny: https://distrowatch.com/dwres.php?resource=popularity Tu kolejny podaje podobnie: http://www.tecmint.com/10-top-most-popular-linux-distributions-of-2015/ (chociaż nie wiem na ile to są wiarygodne dane).

komentarz 8 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Hej :)

Przynajmniej odrobinę poezji doświadczyliśmy.

mint jest po prostu czysty, spokojny, niekomercyjny, lekki i cichy.

i jeszcze coś ;)

Nie widzę miejsca dla recenzji, artykułów czy luźnych rozmów na tematy związane z informatyką. A szkoda.

Zapoznaj się z całością forum po prawej,kategorie.Jest trochę fajnego offtopu :)

Pozdrawiam :)

komentarz 8 grudnia 2016 przez s3r31n Początkujący (340 p.)
0 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie - nie, nie powinien.

Podzielam Twoje spostrzeżenia i w zasadzie mogę się z nimi zgodzić aczkolwiek mam małe zastrzeżenia. Nie ulega wątpliwości że Mint jest dystrybucją dojrzalszą i stabilniejszą od Ubuntu. Zawsze polecam Minta nowym użytkownikom Linuksa. Równocześnie jednak chciałbym zauważyć że obie dystrybucje są jednymi z najgorszych. Wiem zaraz spadnie na mnie fala krytyki i post będzie grubo minusowany. Zdaję sobie z tego sprawę. Ale nie startuje w konkursie na największą liczbę plusów. Ubuntu jak również Mint mają dobrze służyć początkującym i w tej roli dobrze się sprawdzają. I chyba na tym ich zalety się kończą. Naprawdę wydajne i stabilne dystrybucje to Gentoo, Arch, Debian, Slackware. Co do Windowsa to nawet nie ma co porównywać bo to jeden wielki bubel i zamulacz. Jak ktoś nie pracował na Linuksie, BSD albo Macu to nigdy tego nie zrozumie.

Natomiast jaki system dla programisty? To już co kto lubi albo umie zainstalować.
komentarz 9 grudnia 2016 przez s3r31n Początkujący (340 p.)
Dzięki za odpowiedź. Nie do końca się z Tobą zgadzam. To, że linuks jest przyjazny dla nowych użytkowników, nie zmienia faktu, że nadal pozostaje linuksem. Z poziomu konsoli możemy zrobić wszystko. Nie zauważyłam w mincie żadnych blokad czy ograniczeń. (w odróżnieniu od Ubuntu, bo o ile się nie mylę blokuje obsługę komercyjnych programów i formatów). Jak nadmieniłam w pierwszym poście, pracuję też na Kali, więc w zasadzie na Debianie, mam go jako trzeci lokalny OS. I również jestem z niego zadowolona. Więc jak widzisz, nie jestem bardzo początkująca.
Wychodzimy jednak z założenia, że "system ma działać" co przenosi się na to, że ma działać, z najmniejszą ingerencją z mojej strony. Ma być jak najbardziej funkcjonalnym automatem, który jednym kliknięciem daje mi dostęp do wszystkiego co potrzebuję. Ale pozwala też na zrobienie rzeczy, niestandardowych w razie potrzeby.
komentarz 9 grudnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Naprawdę wydajne i stabilne dystrybucje to Gentoo, Arch, Debian, Slackware.

Tak, polecam moją ulubioną dystrybucję Slackware. To najstarsza dystrybucja. Mówi się, że jeśli znasz Ubuntu, Debiana itp. to znasz tylko Ubuntu, Debiana itp. A jeśli znasz Slackware to znasz Linuksa.

Co do Windowsa to nawet nie ma co porównywać bo to jeden wielki bubel i zamulacz.

Cóż, z systemów trzeba potrafić korzystać. Tak się składa, że z Windowsa XP korzystam od ponad 10 lat i nigdy nie widziałem na żywo BSOD, ani nigdy mi się nie zawiesił. Do tego uptime mam często po parę miesięcy bo nigdy nie wyłączam systemu, tylko usypiam. A od paru dni mam Windows XP 64-bit i jestem jeszcze bardziej zadowolony, bo 32-bitowe programy szybciej się uruchamiają.

Jak ktoś nie pracował na Linuksie, BSD albo Macu to nigdy tego nie zrozumie.

Heh, tak się składa że na VPSie mam Ubuntu Server, a mój drugi komputer to MacBook Pro i pracuję na OS X. I tak się składa, że włączę Safari i całą pamięć RAM mi zżera. A z BSD mam też duże doświadczenie. I dzięki temu doświadczeniu jestem obiektywny w tym co piszę na temat Windowsów.

komentarz 10 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
A Slackware nie korzystając z systemd, przejdzie w ogóle na serwer wyświetlania Wayland?
1
komentarz 10 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
@jpacanowski ale to że Twój Windows XP działa w miarę poprawnie nie znaczy że wszystkie inne tak działają. Co dotknę jakiegoś kompa z Windą to jest to totalny zamulacz. Trzeba też przyznać że XP działał o wiele żwawiej od tych ociężałych 7 i 8.

taki przypadek dziś miałęm.  Dostałem dziś komputer aby go ożywić bo nie da się na nim pracować. Otwieram no faktycznie. Muł jak nie wiem co w dodatku pełno errorów. Lapek Lenovo G575, trochę już słaby. Przyszło mi do głowy żeby przywrócić system do stanu początkowego. Okazało się że niewiele to pomogło. Oczywiście Windows 7. Errory poznikały ale system działał nadal fatalnie wolno. Cały czas przymulał. Wziąłem pendrive z lubuntu i uruchomiłem system w trybie live. Komputer nie do poznania. śmigał aż miło.
0 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2016 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
edycja 9 grudnia 2016 przez Mateusz Analityk
Pozwolę sobie napisać swoją recenzję tego systemu, chociaż z linuksem jest, tak że wybiera się dystrybucję taką jak to woli, wedle własnego upodobania,

Dla mnie mint jest fajny, bo nie trzeba grzebać, w zasadzie wszystko instaluje się z menadżera pakietów. Jest w miarę intuicyjny w użytkowaniu, ale jako linux świeżo po instalce nawet trochę waży, bo 5GB. Ja pracuję na 80GB dysku i mi w zupełności w zasadzie  wystarcza. Siedzę na nim od roku, bez przeinstalowywania, no... trochę więcej i powiem, że mam syf, bo zaczyna mi już coś trochę zamulać przy odtwarzaniu filmów, a to znak, że trzeba zrobić reinstalkę i znów będzie śmigało, Kompa mam z core 2 duo, ale windows to by już w ogóle zamulał.

Mint jest w miarę odporny na ingerencję użytkownika, co znaczy że instalując nowe pakiety i oprogramowanie, zawsze będzie działało to na nim co  już wcześniej zostało zainstalowane, także mint moim zdaniem nadaje się najlepiej dla tych użytkowników co przechodzą z windowsa i dopiero poznają to środowisko. Kumple używają archa i ubuntu albo windowsa 10. Chociaż ja mam swoje upodobania. Odradzam próbowanie z elementary OS tak jak doradzał Pan Mirosław Zelent.

Jeśli chodzi o kodowanie ja używam netbeans.

To co jeszcze lubię w mincie jest to, że mogę sobie ustawić ciemny motyw w systemie (paroma kliknięciami), możliwość od mint 18+. Ma wiele również innych motywów z których można korzystać, ale żeby korzystać z motywów nodoka chyba trzeba jeszcze trochę kombinować, ale mnie to wystarcza. Niezwykle mi tego brakuje w winowsie, że nie można ustawić systemu tak jak mi się podoba, czyli zmienić w zasadzie wszystko.

Jeszcze jedna funkcjonalność jest fajna. W menadżerze plików można sobie otwierać parę kart z różnymi ścieżkami, np jedna karta dysk 1, 2 karta dysk 2, 3 karta dysk 4 i przeciągając pliki z karty do karty robić sobie porządek na dyskach, ale to dotyczy tylko programu, a nie dystrybucji, czy można sobie zainstalować ten program w każdej dystrybucji.
komentarz 9 grudnia 2016 przez s3r31n Początkujący (340 p.)
Dzięki wielki za uzupełnienie recenzji. :D

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 675 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez lukas$ Gaduła (3,390 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 198 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 3,297 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,455 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...