• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór studiów informatycznych

Object Storage Arubacloud
0 głosów
347 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Throwaway Nowicjusz (180 p.)
Witajcie, jestem w 3 klasie liceum, mam dylemat dotyczący wyboru po maturze, zdaję matematykę/niemiecki/angielski na poziomie rozszerzonym, problemem jest to, że nie zdaję fizyki/informatyki, co mocno ogranicza wybór na studia informatyczne. Jednakże dużo znajomych mówi mi, że uczelnia nie jest ani trochę ważna jeżeli patrzymy na zawód programisty, a nawet mówią, że to strata czasu. Ja jak na razie dopiero zacząłem się zagłębiać w temacie programowania, dokładniej uczę się c++, i jak na razie ani trochę mnie to nie odstrasza. Innych zainteresowań poza komputerami i ogólnie sprawami z nimi związanymi nie mam i wydaje mi się, że informatyka będzie idealnym wyborem dla mnie. Problemem jest właśnie wybór jakiejś uczelni, najlepiej iść tam gdzie mam najbliżej i najwygodniej będzie dla mnie, czy marnować rok na kucie fizyki i próbować dostać się na jakąś "dobrą" (bo też dużo osób mówi, że to pojęcie względne) uczelnię. Bo akurat nauczyć się fizyki do matury to nie będzie problem, jednakże w tym roku na 100% nie będę mógł tego wykonać, jak już to na następną maturę, ale nie wiem czy jest sens marnować rok. Znowu siedzieć w domu i uczyć się programować na własną rękę po maturze bez studiów jest dla mnie takim odstraszającym i niepewnym pomysłem. Myślałem jeszcze o np. studiach zaocznych z informatyki dla samego papierka, a w tygodniu mógłbym sobie spokojnie pracować, w jakiejś pracy związanej z "IT", z tego co się dowiedziałem, z dwoma językami obcymi i z dobrym pojęciem/obsługą komputerów mogę bez problemu szukać pracy w np. helpdeskach. A to by mi zawsze dawało jakiś plus do CV. Myślę dobrze czy źle?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 grudnia 2016 przez Predo Bywalec (2,260 p.)
Jeżeli masz jeszcze rok do matury i już wybrałeś matematykę/angielski/niemiecki to jedyne co mogę Ci poradzić to w wolnych chwilach możesz uczyć się programowania.

Nie wiem jak wygląda Twoja sytuacja finansowa. Jeżeli (przynajmniej na początku) Twoi rodzice będą opłacać studia zaoczne i życie to nie jest najgorszy kierunek pod warunkiem, że pójdziesz na praktyki/staż jako programista a potem do pracy jako programista. Przy helpdesku nabędziesz jedynie umiejętności interpersonalnych i będziesz ekspertem od formatowania kompów :) Czyli studia zaoczne ok ale pod warunkiem pracy w programowaniu.

Drugie rozwiązanie to studia dzienne. Ale tutaj też bym nie ograniczał się tylko do "najlepszych" szkół typu Politechnika Warszawska, bo owszem będziesz się bardzo dużo uczył, ale nie koniecznie programować. Na Polibudzie są stare zgredy, które chętnie Cię dojebią z matematyki, fizyki i elektroniki.

Ale generalnie jeżeli znasz dobrze dwa języki i nauczysz się podstaw programowania nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy jako programista.
komentarz 4 grudnia 2016 przez Throwaway Nowicjusz (180 p.)
O studiach zaocznych myślę raczej ze względu na zdobywanie doświadczenia, a nie łatwym dostaniu się, to tak piszę tylko jakby ktoś coś takiego pomyślał.
komentarz 4 grudnia 2016 przez Throwaway Nowicjusz (180 p.)
Ano i jeszcze, czy to będzie miało jakiekolwiek znaczenie gdzie będę studiować infę? Wolałbym coś bardziej dotyczącego programowania aniżeli fizyki/elektroniki, fizyka ani trochę mnie nie jara, z elektroniką miałem bardzo małą styczność więc nie wiem. Słyszałem, że UJ z informatyką analityczną jest niby dobry pod względem programowania.
0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2016 przez gnx Dyskutant (7,720 p.)
Skoro uczysz się programować, to może zdawaj do tego wszystkiego także maturę rozszerzoną z informatyki? Czas na ostateczną deklarację maturalną masz do początku lutego.
komentarz 4 grudnia 2016 przez Throwaway Nowicjusz (180 p.)
Nie czuję się aż tak dobry, żeby w tym roku próbować, ile trwałoby przygotowanie do tej matury? Bo np. wiem, że do takiej matmy roz. da się spokojnie w 4-5 miesięcy przygotować od prawie zera. Akurat ja nie muszę się jakoś mocno uczyć teraz do matematyki jedynie musiałbym dobrze utrwalić materiał, więc czas bym niby miał.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 286 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 618 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 346 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez abuk821 Nowicjusz (120 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...