• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Współczesne programowanie webowe

Object Storage Arubacloud
+1 głos
352 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kalka Nowicjusz (170 p.)
Witam.

Nurtuje mnie pewna kwestia. Jestem w 2. klasie technikum i myślę, że aplikacje internetowe opanowałem przynajmniej dostatecznie. Ostatnio nauczyciel zadał grupie projekt do zrobienia - front-endowy sklep, nic specjalnego. Zrobiłem wszystko rzetelnie, sumiennie, poświęcając wiele godzin w CSS'ie czy JS'ie, podczas gdy inna osoba, nie znając powszechnych właściwości CSS'a zrobiła całość w bootstrapie, nie męcząc się przy tym zbytnio. Nie powiem, "dupa" mnie zabolała. Rozumiem, że ja, robiąc to sumienniej i poświęcając się nieraz, doznaje większej satysfakcji i dodatkowo uczę się nowych rzeczy.

Mimo wszystko, nie wiem czy w dobie odmużdżających CMS'ów, frameworków etc. jest jakikolwiek sens uczyć się każdego z języków z osobna. Po co więc wszystkie poradniki pana Zelenta, książki do nauki języków, tutoriale czy nauka w szkole i egzamin E.14 skoro używając gotowego narzędzia można osiągnąć ten sam cel w o wiele krótszym czasie i zarabiać na tym? Nie jestem wstanie tego pojąć. Nawet jeśli nie chcę iść na łatwiznę, jestem skazany na porażkę w zawodzie i nie ma dla mnie nigdzie miejsca?
komentarz 2 grudnia 2016 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Żaden zleceniodawca nie chciałby aby jego strona wyglądała tak samo jak inne. Na Bootstrapie można się wzorować, ale trzeba umieć dodać coś od siebie. Teraz szczególnie popularne są SPA z którym bootstrap nie jest całkowicie zgodny. Za kilka lat będą z kolei jeszcze inne technologie na topie. Także warto się uczyć.

Po co są poradniki Zelenta i książki przestarzałe w momencie premiery tego nie wiem ;)
komentarz 3 grudnia 2016 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
edycja 3 grudnia 2016 przez Benek
Ulewa się już od tego, jak wszyscy wokół na tym forum piszą, że coś jest przestarzałe w momencie wydania. Kładzie się na to nacisk tak, jakby tu były osoby, które tworzą te wszystkie języki i dokumentacje do nich. Każda książka niesie jakąś wiedzę. Medal dla tego kto nauczył się programować czytając tylko oficjalną dokumentację, unikając jakiejkolwiek książki czy kursu w Internecie.

4 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2016 przez niezalogowany

myślę, że aplikacje internetowe opanowałem przynajmniej dostatecznie.

Mylisz się - gdybyś opanował je dostatecznie nie zadawałbyś takich pytań.

Ostatnio nauczyciel zadał grupie projekt do zrobienia - front-endowy sklep, nic specjalnego. Zrobiłem wszystko rzetelnie, sumiennie, poświęcając wiele godzin w CSS'ie czy JS'ie, podczas gdy inna osoba, nie znając powszechnych właściwości CSS'a zrobiła całość w bootstrapie, nie męcząc się przy tym zbytnio. Nie powiem, "dupa" mnie zabolała.

Jeśli chcesz się uczyć.. to o co ten ból? (Jakbym miał do oddania projekt, którego tematyka mnie nie interesuje, też bym szedł po linii najmniejszego oporu)


Mimo wszystko, nie wiem czy w dobie odmużdżających CMS'ów, frameworków etc. jest jakikolwiek sens uczyć się każdego z języków z osobna.

Jest.

  • Jeśli pytasz o sens materialny - junior Front-end developer w większym mieście dostaje na start 2000 - 2500 PLN netto. Seniorzy 5 cyfrowe sumy. 
  • Jeśli pytasz o programowanie - CMSy, frameworki do CSSa, bibliotetki JSa.. wszystko to, bez wiedzy na temat danej technologii - to ograniczenia

skoro używając gotowego narzędzia można osiągnąć ten sam cel w o wiele krótszym czasie i zarabiać na tym

Nic bardziej mylnego.

Implementacja nawet średnio-złożonej logiki biznesowej w przypadku CMSów jest po prostu niemożliwa (lub kompletnie nieopłacalna).

Dostając projekt od grafika spędza się więcej czasu na modyfikowaniu fremeworku CSS, niż gdyby napisać wszystko od zera. (Nie wspominając o dostępności, semantyce, optymalizacji, SEO, czy nawet bezpieczeństwie)

Frameworki JSa, PHPa, Pythona.. zgoda - "używając gotowego narzędzia można osiągnąć ten sam cel w o wiele krótszym czasie i zarabiać na tym"
ALE - tutaj już trzeba znać dany język...

Nawet jeśli nie chcę iść na łatwiznę, jestem skazany na porażkę w zawodzie i nie ma dla mnie nigdzie miejsca?

: )

+1 głos
odpowiedź 2 grudnia 2016 przez Konrad Fx Mądrala (6,910 p.)
Hej ;) rozumiem Cię doskonale jaki to jest ból jak tworzysz stronę godzinami a ktoś w 2 godziny tworzy portfolio na WordPresie i już, wszystko jest piękne i responsywne. Znam dużo takich ludzi, ale to co robi Pan Zelent to jest coś innego, on nie uczy nas robić wszystko od już zaraz łatwo i prosto, uczy nas jak zrozumieć kod. Teraz mam przykład z życia wzięty, koleżanka ma pięknego bloga zrobiła go na WP (zainstalowała motyw takie to zrobienie) i potem potrzebowała dodać prosty kod który dodawał by jej jedną funkcjonalność, siedziała nad tym z tydzień gdzie po prostym zrozumieniu podstawowych zasad zrobiła by to w 2 minuty. Uczymy się dokładnie żeby zrozumieć kod i potem używać frameworków takich jak bootstrap dla przyśpieszenia i odświeżenia strony ;) Staraj się poznać kod ale nie rób wszystkiego aż tak od 0 bo w dzisiejszych czasach przegrasz. Raz zrób żeby zrozumieć a potem używaj frameworków i dopieszczaj je, one mają pomagać a nie zabierać Ci pracę ;)
+1 głos
odpowiedź 2 grudnia 2016 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
Warto rozumieć jak działa coś czego używamy :) Twój poświęcony czas w projekt na pewno się nie zmarnował.
+1 głos
odpowiedź 2 grudnia 2016 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Cytując klasyka, na tym świecie są dwa rodzaje ludzi. Ci którzy korzystają z technologii i Ci którzy ją tworzą. Jest jeszcze wiele do zrobienia, może w przyszłości Ty będziesz kimś kto stworzy coś wartościowego ale do tego potrzebna jest wiedza, nic czego się teraz uczysz nie pójdzie na marne. Powodzenia.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,348 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 639 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2018 w Systemy CMS przez niezalogowany
0 głosów
3 odpowiedzi 1,691 wizyt

92,550 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,520 komentarzy

61,935 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...