• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy mogę za darmo użyć muzyki klasycznej w mojej grze?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
682 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2016 w Nasze projekty przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Cześć, czy mogę bezkarnie, za darmo używać utworów Chopina i innych ultra kompozytorów z przed 1900 roku w mojej grze? Wiem, że utwory amerykańskie mogę, ale czy nasze rodowite i np. niemieckie, to już niedokońca.
6
komentarz 27 listopada 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)

Napisz do autora, czy możesz wykorzystać. wink

komentarz 27 listopada 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
do Chopina, Mozarta i Beethovena?
komentarz 28 listopada 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Dobra, już rozumiem, chodziło Ci o wykonawców utworu, a nie o ludzi, którzy go wymyślili. Masz rację, napisze. Dzięki! :)
komentarz 28 listopada 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Wszystkie komentarze są dobre i wszystkie wyczerpują mój temat. Nie wiem, któremu dać naj., więc nie daje na razie nikomu. Tak czy siak, dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :)

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 27 listopada 2016 przez obl Maniak (51,280 p.)

Na Wikimedia Commons możesz znaleźć utwory w domenie publicznej lub na licencji CC. Jeden z utworów Vivaldiego znalazłem: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vivaldi_Winter_mvt_1_Allegro_non_molto_-_The_USAF_Concert.ogg

A i jest ich więcej:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ogg_files_of_music_by_Antonio_Vivaldi

komentarz 28 listopada 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
Super, dziękuję! Może tu nie ma wszystkiego, ale na pewno coś z tego wykorzystam, a jestem pewien, że na internecie jest więcej takich stron z public domain muzyką klasyczną:)
+2 głosów
odpowiedź 27 listopada 2016 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Jestem prawie pewien, ze po 70 albo 50 latach od śmierci można używać utworów
komentarz 27 listopada 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)

Zgodzę się, ale będzie ciężko znaleźć utwór, który nagrał Szopen. Pewnie nawet niemożliwe.

To znaczy, że jeżeli znajdziesz jakąś losową orkiestrę, która nagrała jakiś utwór to prawa należą się od niej, a nie do Szopena czy Beethovena. To jest równoznaczne z tym, że prawa autorskie nie wygasły.

1
komentarz 27 listopada 2016 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
z tego co pamietam to 80 lat od smierci autora, prawa ma autor nie jego "podróbki"
1
komentarz 27 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Ivan.Twoja wypowiedź brzmi logicznie.

Tylko czy,wykonawca który wykonuje utwory Chopina,pytał o prawa autorskie Chopina?

Czegoś tu nie rozumiem,przyznaję się błądzę.

Chyba że jest tak,mogę sobie sam usiąść do fortepianu zagrać "cover" i go nagrać a potem gadać o prawach autorskich jako moim wykonaniu,interpretacji?Hmmm.Innymi słowy "Ślizgam się po czyichś plecach(Chopin)" i mogę brać kasę za moje wykonanie Jego utworu?Błądzę ;)

Pozdrawiam.
1
komentarz 27 listopada 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)

Po co osoba, która wykonuje utwór, miałaby pytać Chopina o prawa, gdy one wygasły?
Oni mają prawa autorskie do swojego wykonania, a nie do utworu.

Kiedyś były se nuty, takty i inne pierdoły w muzyce, i były one własnością (chyba intelektualną) Szopena, ale tak jak już ktoś wspomniał, po X latach od śmierci autora one wygasają. Każdy od tego momentu, może sobie robić co chce z tym, czyli na przykład nagrywać swoją wersję i zarabiać na niej.

@Przemysław Adam Śmie też o tym samym wspomniał.

Co do tematu prawa w gamedev polecam Przegrani - Prawo i Gry
Z tego co pamiętam, nie ma tam opisanej sytuacji jak w tym przypadku. Tak czy siak warto zajrzeć i dowiedzieć się paru rzeczy.

komentarz 27 listopada 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)

z tego co pamietam to 80 lat od smierci autora, prawa ma autor nie jego "podróbki"

Prawo autorskie OSOBISTE nigdy nie wygasa i jest przypisane do autora.

komentarz 27 listopada 2016 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)

Autorskie prawa majątkowe, należące pierwotnie do twórcy (większość przypadków), gasną z upływem 70 lat od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich, od śmierci ostatniego współtwórcy, który przeżył pozostałych.

komentarz 27 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi i rozwinięcie tematu pytania jegora377

Reasumując.

Do własnych filmików najlepiej jest użyć własnej muzyki.Od jutra zaczynam ćwiczyć na gitarze(na razie znam tylko "morskie opowieści"ale do tego też chyba są jakieś prawa autorskie?) Czas zacząć tworzyć muzykę przez duże M enlightened

lub zapoznać się z punktami które wymienił kolega Przemysław Adam Śmie.

Trochę żartobliwie.

Pozdrawiam :)

1
komentarz 27 listopada 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)
Zawsze możesz po prostu napisać do jakiegoś twórcy. Na pewno wielu się zgodzi, abyś używał ich utworów pod warunkiem, że wrzucisz ich do stopki czy coś w tym stylu.

:)
komentarz 28 listopada 2016 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
@Ivan, dobry pomysł. :) Ponadto podsuneliście mi pomysł - zawsze mogę poprosić znajomego, który umie śmigać na pianinie, by nagrał mi Chopina, a jak się nie zgodzi, to są jeszcze public domain utwory.
1
komentarz 28 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Proponuję.

"Raindrop" Prelude, Op 28, No. 15

Pozdrawiam :)
+2 głosów
odpowiedź 27 listopada 2016 przez niezalogowany
Owszem, same utwory tak, ale ich opracowania już nie, o ile nie są również odpowiednio stare. Czyli, jak już tu napisano w komciach, możesz wziąć oryginalne nuty Chopina i sobie zagrać z tych nut i wykorzystywać do woli. Natomiast wykonanie wykonane przez kogoś, w zakresie tego wykonania, jest chronione oddzielnie prawem autorskim, więc musisz poszukać:

a) wykonania, które już jest wystarczająco stare, aby prawa wygasły

b) wykonania, do którego prawa wygasły z innego powodu

c) wykonania, które ktoś udostępnił na licencji umożliwiającej wykorzystanie pasujące do Twojego zastosowania (np. CC BY lub inne podobne)

d) wykonania, które ktoś Ci pozwoli użyć

 

Potraktuj to tak, jakbyś zapytał, czy możesz wziąć Pana Tadeusza w reżyserii Wajdy, bo przecież od śmierci Mickiewicza minęło już te ustawowe xx lat.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 263 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2017 w HTML i CSS przez niko64 Użytkownik (630 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 472 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2016 w Offtop przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 517 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez patryk16 Obywatel (1,080 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...