• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zabezpiecznie przed zmianą hasła innego użytkownika.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
346 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2016 w PHP przez tysiek Użytkownik (560 p.)
Witam,

Zrobiłem zmianę hasła na swojej stronie, wszystko fajnie działa, lecz mogę zmieniać każdemu hasło tylko wtedy, kiedy wpisze jego nick w polu. Jak zrobić jakieś zabezpieczenie, aby tylko możesz zmienić hasło na swoim koncie, a nie zmieniać komuś hasło znając jego nick.

 

Z góry dzięki za odpowiedź. ;)

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 25 listopada 2016 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Generować unikalne tokeny dla każdej prośby o zmianę hasla i wysyłać na maila, z którego dane konto zarejestrowano.
0 głosów
odpowiedź 25 listopada 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Tak najprościej to może po prostu zrób tak jak to robią inni, czyli pozwalaj zmienić hasło do swojego konta tylko gdy jest się na nie zalogowanym i po podaniu aktualnego?
komentarz 25 listopada 2016 przez tysiek Użytkownik (560 p.)
Hm... Nakierujesz mnie jak to zrobić?
komentarz 25 listopada 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie wiem co już masz i jak masz to zrobione. W skrócie tak jak napisałem w odpowiedzi.

Sprawdzasz czy użytkownik jest zalogowany - jeśli jest to może przejść na podstronę ze zmianą hasła i wykonywać jakieś operacje. Formularz może zawierać np. pola: dotychczasowe hasło, nowe hasło, potwórz nowe hasło. Po wysłaniu sprawdzasz czy aktualne hasło jest zgodne z tym które masz zapisane w bazie (mam nadzieję, że używasz password_hash i password_verify). Później tylko ewentualnie walidujesz nowe hasło, hashujesz, zapisujesz do bazy i tyle.
komentarz 25 listopada 2016 przez tysiek Użytkownik (560 p.)
No dobra, lecz chcę aby ten ktoś kto zmienia hasło wpisał swój nick, jak wpisze swój to mu zmieni hasło, ale jak wpisze kogoś nick i jakieś hasło to też zmieni, nie mam pojęcia jak to zabezpieczyć, aby się tak nie dało.
komentarz 26 listopada 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
To nie masz tam żadnego logowania? Jeśli masz to automatycznie zmieniasz hasło osoby zalogowanej, nie uda się wtedy zmienić hasła innej osobie. Jeśli nie to pozostaje sposób Comandeera, czyli poprzez maila, no ale zakładam że skoro jest jakieś hasło to i zalogować się można.
komentarz 26 listopada 2016 przez tysiek Użytkownik (560 p.)
Logowanie mam, wszystko robiłem zgodnie z odcinkami (Pasja Informatyki - PHP). No jak wpisuje kogoś nick to jednak mogę zmienić mu hasło. Nie mam pojęcia jak to zrobić żeby się nie dało...
2
komentarz 26 listopada 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
A po co ci pole do wpisania nicku? dlaczego użytkownik ma miec możliwość zmiany hasła dowolnemu użytkownikowi? gdzie tu logika?
komentarz 26 listopada 2016 przez tysiek Użytkownik (560 p.)
Tak, lecz gdy usunę nick z pola to zmienia hasło każdemu.
komentarz 26 listopada 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

To zmodyfikuj zapytanie do bazy aby robiło po id.

UPDATE `users`
SET UserPassword = '$newPassword'
WHERE UserId = '$userId';

Coś w ten deseń.

Nadal uważam, że rozwiązanie Comandeer'a byłoby najlepszym rozwiązaniem.

komentarz 26 listopada 2016 przez tysiek Użytkownik (560 p.)
Dobra poradziłem sobie, dzięki. :)
0 głosów
odpowiedź 25 listopada 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

 

aby tylko możesz zmienić hasło na swoim koncie, a nie zmieniać komuś hasło znając jego nick.

To machnij walidację czy nick który użytkownik próbuje zmienić jest równy jego / Gdzie ID user'a jest równy tego, który je zmienia.

(Choć, sposób Comandeera wydaje się być najlepszym z obecnie tutaj podanych).

0 głosów
odpowiedź 26 listopada 2016 przez hoktaur Pasjonat (22,250 p.)
Inny sposób to wymagaj podania oprócz nowego i potwierdzenia jego jeszcze stare hasło i porównuj....

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 256 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 123 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2022 w JavaScript przez Bartłomiej Sikora Użytkownik (730 p.)

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...