• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

od Zera E.12 czy może coś więcej

Object Storage Arubacloud
0 głosów
688 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2016 w Egzaminy zawodowe przez Czołowy Jarosław Nowicjusz (120 p.)

Witam serdecznie, 

 

Pewnego czasu (by dostawać rentę rodzinną) zapisałem się do szkoły żak i jakoś się stało że jestem na trzecim semestrze surprise Nauczanie w takich szkołach wygląda jak wygląda, no ale chce złapać srokę za ogon i zdać przynajmniej E-12. W montaży jestem w miarę dobry, swojego kompa rozkręcam z zamkniętymi oczami, formaty i zabawa Łindowsem nie jest mi obca. Ale to co można zrobić u siebie metodą prób i błędów i z pomocą internetu, nie będzie można na teście. 

 

I teraz moje pytanie: 

Jak mam zacząć się uczyć na test, skąd wziąć informację (wasza strona do rozwiązywania teori jest fajna ale chciał bym od podstaw a nie wkuwać pytania, kupiłem książkę "Kwalifikacja E.12 Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych" Ale sam Rozdział o Systemach liczbowych jest dla laika bardzo ciężko napisany (Wasz filmik dał mi o wiele więcej) i dlatego potrzebuje pomocy. Czego się uczyć, jak uczyć się na egzamin praktyczny (bo teorie da się wykuć) i czy zdawać tylko E.12 czy zdołam do Egzaminów nauczyć się do E.13 i E.14 też?

PS. W 2017 też daję maturę (głupota młodości) więc mam bardzo dużo rzeczy do nauki. 

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 24 listopada 2016 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)

O jakości nauki w szkołach dla dorosłych nie będę Ci pisał z dwóch powodów:

  1. Jestem wykładowcą w jednej z takich szkół.
  2. Wina leży po obu stronach.

Wracając do egzaminu E.12. Samym montażem nie zdasz egzaminu! Instalować systemu, zarówno Windows jak i Linux, nie będziesz. Teraz nacisk jest na umiejętności zarządzania systemami z pozycji konsoli. A tu kłania się tylko i wyłącznie praktyka, praktyka, praktyka. Więc postaw sobie Win i Linux na VirtualBox'ie i ćwicz komendy, w tym:

  • Zakładanie kont użytkownikom z różnymi ograniczeniami (GPO, powłoki, katalogi - ustawianie katalogów jako dysk, itp.)
  • Umieszczanie plików w katalogach użytkowników,
  • Strumienie i potoki danych (Linux)

Podsumowując: komendy, komendy, komendy!

Co do teorii, książkę warto przeczytać i jeżeli masz możliwość to inne pokrewne też. Zawsze trafisz na coś innego.

 

O E.13 się nie wypowiadam bo nie mam doświadczenia z tym egzaminem.

 

Co do E.14 to nacisk jest na:

  • Bazy danych i język SQL. Tu warto przyłożyć się do MS Access oraz MS SQL i MySQL - nie która baza będzie!
  • Ze stron www to:
    • HTML i CSS - podstawy, nie wiem czemu.
    • JavaScript podstawy + walidacja formularzy.
    • Obróbka grafiki w zakresie:
      • Stworzenia obrazu o określonych wymiarach,
      • Skalowanie obrazu,
      • Gradienty,
      • Prosta animacja (slider, guzik)
      • Może ikony - wektorowe.
    • PHP - tu może być wszystko. Osobiście uważam że się trafi:
      • wyciąganie danych z bazy danych i ich wyświetlenie w tabeli,
      • umieszczanie danych w bazie - formularze
      • zapis plików, z formularzy, w katalogu
      • może być obiektowość, tworzenie klas dziedziczących!
    • któryś z języków obiektowych na platformę Windows i tutaj:
      • proste programy od sortowania danych z pliku,
      • może funkcja kwadratowa,
      • inne ciekawe (proste) algorytmy
      • + czytanie schematów blokowych i/lub wykonanie programu bazując właśnie na schemacie :-)

Raczej nie będzie korzystania z framework'ów :-) 

+1 głos
odpowiedź 24 listopada 2016 przez fanpajny Obywatel (1,610 p.)

Nie ma rzeczy nie możliwych, tylko trzeba ciężko pracować. Co do książki którą kupiłeś, to przerobiłem ją w całości i nie wiele mi pomogła, tak naprawdę w tej książce znajduje się nie wiele cennych informacji. Przed samym egzaminem polecam forum elektrody, wrzucają tam rozwiązania zadań które były danego dnia. Ja swoją wiedzę dodatkowo poszerzałem przez wyszukiwanie konkretnych rzeczy w google (np.: SATA 3 itp.), czasami pojawi się jakaś strona z cennymi informacjami. Przejrzyj również podstawę programową dla poszczególnych kwalifikacji. A co do E.13 to polecam video kurs po angielsku, ale jak włączysz napisy nie powinieneś mieć żadnych problemów ze zrozumieniem. 

0 głosów
odpowiedź 25 listopada 2016 przez Kuelo Początkujący (410 p.)

http://egzamin-informatyk.pl/e12-e13-e14-testy-online-egzamin-zawodowy

Strona z tego co wiem przygotowana przez Pana Mirosława Zelenta oraz jego uczniów.

Na teorię najlepsza sprawa.

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez vxvx Początkujący (320 p.)
Pomijając wszelką kwestię rozwijania pasji do informatyki, chęci nauki itd...

Egzamin E.12 to naprawdę łatwizna. Do zdania teorii wystarczy 50%... jeżeli chcesz to w miarę napisać ważne aby powtórzyć systemy liczbowe. Porozwiązywać trochę zadań z systemu binarnego, hexadecymalnego itd. oprócz tego w książce słabo bo słabo ale jednak jakoś opisane są dosyć ważne rzeczy jak schemat budowy procesora, łączenie kości pamięci ram (szeregowo, później w jaki sposób powielić możliwości kości poprzez dodanie dekodera), budowa, schemat i rodzaje płyt głównych itp rzeczy.

Wracając do systemów binarnych warto żebyś wiedział co to: bramki logiczne(AND, OR, NOT, NOR, NAND, XOR, NXOR) ,przerzutniki(RS,D.JK,T), czym się różni układ kombinacyjny od sekwencyjnego a czym synchroniczny od asynchronicznego. Co to są rejestry, licznik, koder, dekoder, transkoder, sumator, multiplexer, demultiplexer, ALU. Naprawdę tego nie jest dużo, przeczytaj, zrozum jak działają bramki logiczne, przerzutniki, reszte ogólnie jedynie o co chodzi.

Co do egzaminu praktycznego. Tu już żeby zdać wiadomo potrzebne 75%. Zobacz poprzednie egzaminy. Jeżeli chodzi o budowe komputera zwykle trzeba jedynie włożyć jakiś jeden podzespół, ewentualnie wyłączyć kartę zintegrowaną w BIOSie i włożyć normalną na PCI. Oprócz tego ważna rzecz na której o dziwo jak pamiętam wiele osób się ,,wykładało" to kosztorys. Jest prawie zawsze ale ważne jest dokładne przeczytanie polecenia bo o dziwo wiele osób robi to źle( przy okazji warto przypomnieć sobie jak wstawiać formuły, jak odpowiednio sformatować komórki) Oprócz tego komendy windowsa to głównie tworzenie użytkowników i zarządzanie nimi (przydzielanie ich do grup, usuwanie, zmiana hasła, wygaśnięcie konta, kiedy może się logować itp) oraz uprawnienia do folderów.

Co do linuxa: No tu już trochę zabawy będziesz potrzebował. Oswój się z Linuxem. Zainstaluj sobie kilka razy na virtual boxie żeby oswoić się z samą instalacją, spróbuj trochę pobawić się w systemie, oswoić się z nim. Jedno z trudniejszych zadań które może się zdażyć to przykładowo na komputerze został najpierw zainstalowany Linux a potem Windows i z LiveCD musisz potrafić przywrócić GRUB. Często zdarza się, że jedyne co musisz zrobić z Linuxem to wypalić go na płytce i nic więcej. Ale to zależy od roku.

Co do dalszej drogi. Naprawdę warto się rozwijać. Jeżeli czujesz, że w jakikolwiek sposób jest to coś co Cię interesuje, i masz możliwości żeby kontynuować naukę to jak najbardziej WARTO. Powodzenia!

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 348 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2017 w Egzaminy zawodowe przez Śwież4k Bywalec (2,570 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 578 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2018 w Egzaminy zawodowe przez buła Nowicjusz (160 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 959 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2017 w Egzaminy zawodowe przez Azezee Początkujący (260 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,548 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...