• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Udostępnianie folderu Linux Manjaro

Object Storage Arubacloud
0 głosów
926 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2016 w Sieci komputerowe, internet przez niezalogowany
edycja 19 listopada 2016

Mam komputer z Linuxem Manjaro (KDE) i chciałbym udostępnić folder dla drugiego komputera z Win 8.1.

W linuksie wchodzę to konsoli, przechodzę do folderu, który chcę udostępnić, wpisuję:

python -m http.server

Jeśli piszę w przeglądarce:

192.168.1.224:8000

nawet na telefonie (Android 6), to otwiera mi się lista dostępnych plików i mogę je swobodnie ściągać. Ale Windows dostaje czkawki i nie jest w stanie znaleźć udostępnionego folderu. Jak to skonfigurować? Nie działa ani mapowanie dysku, ani sposób zastosowany w Androidzie. Linux normalnie odpowiada na polecenie "ping" wysłane z Windowsa. Czy ma tu znaczenie fakt, że udostępniony folder jest na partycji ext4?

komentarz 19 listopada 2016 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Ale Windows dostaje czkawki i nie jest w stanie znaleźć udostępnionego folderu. Jak to skonfigurować?

Nie rozumiem. Postawiłeś serwer HTTP, który udostępnia pliki gdy wejdziesz na adres przez przeglądarkę. Co próbujesz zrobić na Windowsie?

komentarz 20 listopada 2016 przez niezalogowany
"Wszystko", tzn. nie wchodzi ani przez przeglądarkę (z czym nawet Android nie ma problemów) ani przez mapowanie dysku sieciowego. Jedyna łączność, jaką Windows łapie z Linuxem to polecenie ping.
komentarz 20 listopada 2016 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

192.168.1.224:8000

Działa na telefonie, a w przeglądarce peceta (w tej samej sieci lokalnej) nie? Brzmi bardzo podejrzanie.

ani przez mapowanie dysku sieciowego

Postawiłeś serwer HTTP który jako gadżet potrafi HTMLem pokazywać listę plików i je serwować. Do tego nie da się zmapować dysku.

Jak manjaro napisał, albo trzeba postawić sambę, albo (odrobinę prostszy setup, odrobinę trudniejsze użycie) łączyć się przez SSH, np. klientem WinSCP

komentarz 26 listopada 2016 przez niezalogowany
Zanim włączyłem serwer http też próbowałem mapowania dysku. Sambę mam zainstalowaną od początku. Że podejrzane, to wiem, tym bardziej, że komp z Manjaro odpowiada na ping wysłany z kompa z Windowsem.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 19 listopada 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 19 listopada 2016 przez manjaro

Ale wiesz że Linuks to nie Windows? W odróżnieniu od Windowsa Linuks jest systemem bezpiecznym i nie można tak ot udostępnić sobie folderu.

Przede wszystkim trzeba zainstalować jakąś usługę. Popularna jest samba.

A sprawa kolejna to taka że nawet gdybyś miał pełny dostęp do Linuksa to niestety Windows nie potrafi odczytać systemu plików ext.

komentarz 19 listopada 2016 przez niezalogowany

Ale wiesz że Linuks to nie Windows?\

Serio? To by wyjaśniało, dlaczego pliki exe nie chcą się uruchamiać.

i nie można tak ot udostępnić sobie folderu.

A przeczytałeś mój cały wpis?

na telefonie (Android 6), to otwiera mi się lista dostępnych plików i mogę je swobodnie ściągać

 

Windows nie potrafi odczytać systemu plików ext.

W zasadzie tyle mogłeś napisać, nie musiałeś się silić na dziecinne złośliwości, które jedynie wykazały, że raczej przeczytałeś tylko część mojego postu.

komentarz 19 listopada 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Faktycznie jak czytam teraz to rzeczywiście albo nie doczytałem albo edytowałeś post. W każdym razie przepraszam, źle Cie oceniłem. Niestety 95% tematów tutaj zakładają ludzie którzy wczoraj zainstalowali Ubuntu i porównują go do Win7.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
pytanie zadane 15 września 2019 w Systemy operacyjne, programy przez SimiVoid Pasjonat (19,790 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 432 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...