• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

MySQL - schemat bazy danych kolekcji bibliograficznej

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,902 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2016 w SQL, bazy danych przez Bless Nowicjusz (160 p.)

Skonstruowałem w aplikacji Worbench schemat bazy danych spisu bibliograficznego artykułów i książek. Trochę dopasowałem to do stosowanej konwencji bibliograficznej: rok wydania, autor/autorzy, tytuł artykułu (a czasem po tytule artykułu - redaktor/redaktorzy [często te same osoby co w tabeli autorzy] no i jeśli redaktorzy to i - w tej konwencji - tytuł wydawnictwa w którym te artykuły są opublikowane), miejscowość, strony.

Jak widzisz, zbudowałem jedną tabelę zbiorczą z kluczami obcymi.

Tabela "tytuły_wydawnictw" powiązałem z tabelą "autorzy" bo ta tabela to byłaby baza twórców, żeby się nie powielało. Ta tabela  "tytuły_wydawnictw" zawiera tytuły czasopism ciągłych zawierających artykułu oraz tytuły wydawnictw periodycznych zawierających artykuły.

Mam pytanie - czy taka tabela łącznikowa to nie jest przesada, ponieważ bibliografia bywa - jak wiemy - różna np.

2011, Kowalski Jan, Złoto w neolicie, Warszawa. (książka);

2001, Smigielewski Bonifacy, Badania archeoloogiczne w Zamczysku, Archeologia Polona, tom 15, str.17 - 90. (artykuł w czasopiśmie ciągłym).

1999, Klimuszewski Wojciech, Badania na Grodzisku, [w:] Grodzisko w pradziejach i wczesnym średniowieczu, red. Gąbka Jan, Polinowski Czesław, Warszawa, str. 7-56. (artykuł w wydawnictwie periodycznym)

I właśnie pod te wszystkie konwencje wymyśliłem tę jedną zbiorcza tabelę z kluczami obcymi.

Pytanie jest takie - czy ta tabela łącznikowa może tak właśnie wyglądać - parząc na przykładowe potrzeby konwencji zapisu różnych rodzajów publikacji. Czy może jednak trzeba zbudować trzy osobne tabele łacznikowe ? Czy może ta jedna tabela wystarczy i potrzeby obsłużyć można kodem PHP ?

 

Nie stworzyłem jeszcze tabeli "tagi" ale to tylko dlatego że nie wiem jak ją tam osadzić i jak właściwie połączyć ? Tagi mają być dodatkowym kryterium do wyszukiwania.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 209 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2016 w SQL, bazy danych przez Macek Kolo Mądrala (5,480 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 198 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2017 w SQL, bazy danych przez Ciapuch Obywatel (1,040 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 124 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...