• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto jeszcze pisać aplety Java?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,813 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2016 w Java przez Jonki Dyskutant (8,180 p.)

Tak jak w temacie. Wszystkie popularne przeglądarki nie wspierają już Javy, a nawet zaczynają ją blokować. Nawet sam Oracle już dawno zapowiedział koniec wtyczki Java. Właśnie chciałem napisać jakiś aplet do przeglądarki z prostą grą i już mam problem, bo żadna przeglądarka nie chce tego wyświetlić(ani Chrome, Mozilla, a nawet stary IE).W takim razie chyba nawet nie warto się za te aplety zabierać. https://zapodaj.net/1c5a355b71831.png.html Był to jeden z łatwiejszych technologii do pisania aplikacji na strony internetowe. Są jakieś łatwe i dobre alternatywy?

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 13 listopada 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
JavaScript może być dobrym rozwiązaniem.
+2 głosów
odpowiedź 13 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Pisanie apletów Java to już przeszłość, tak samo jak technologie Flash, Silverlight. teraz używa się HTML, CSS, JavaScript(ECMAscript 6) lub jakieś frameworki do tego, typu Angular, React, jQuery czy nawet Node.js jako back-end.
komentarz 13 listopada 2016 przez MichuDev Pasjonat (20,300 p.)
edycja 14 listopada 2016 przez MichuDev
ES6 nie działa wszędzie dobrze dlatego warto używać TypeScript i kompilować go do ES5, lub zrobić to samo z użyciem Babela.

@edit:

poprawiłem ES5 na początku na ES6. Dzięki, pomyliłem się w tym.
komentarz 13 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
No chyba Ci się coś pomyliło, ponieważ ES5 to jest obecny stary standard, a ja pisałem o ES6 w nawiasie. Nie uważam też, że twór Microsoftu TypeScript zawojuje front-end tak samo jak Dart. Standardy EcmaScript powoli wchłaniają to wszystko z TypeScript.
komentarz 13 listopada 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Nie uważam też, że twór Microsoftu TypeScript zawojuje front-end tak samo jak Dart. Standardy EcmaScript powoli wchłaniają to wszystko z TypeScript.

Mógłbyś podać jakieś źródła? Tak z ciekawości pytam.

komentarz 14 listopada 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

ES5 nie działa wszędzie dobrze dlatego warto używać TypeScript i kompilować go do ES5

A czym się różni ES5 napisany z palca od tego wyplutego przez TS? "Wszędzie" może i nie działa, ale nie spotkałem jeszcze nowej aplikacji, która musiałaby wspierać stare IE. Chyba że chodziło Ci o ES6… ale na chwilę obecną to w sumie można zmienić "5" na "6" w mojej wypowiedzi ;)

Nie uważam też, że twór Microsoftu TypeScript zawojuje front-end tak samo jak Dart

Problem w tym, że Dart nie żyje, a w TS jest napisany choćby Angular 2.0… A to robi bardzo sporą różnicę. TS już zawojował front-end. 

Standardy EcmaScript powoli wchłaniają to wszystko z TypeScript.

Nie sądzę, żeby ES wchłonęło statyczne typowanie. Zwłaszcza, że taki projekt był (SoundScript od Google) i umarł bardzo szybko śmiercią naturalną. Statyczne typowanie przy devie – tak. Statyczne typowanie na żywo w Sieci – nie jestem przekonany. 

0 głosów
odpowiedź 13 listopada 2016 przez MichuDev Pasjonat (20,300 p.)

Aplety to dawne czasy. Dzisiaj Java w środowisku Webowym jest tylko na backendzie w Enterprise. Nie warto uczyć się Apletów, jak uczysz się Javy to wybierasz zazwyczaj:

  • Android
  • Java EE, Spring...

 Na Frontendzie używa się HTML5,CSS,JavaScript, są oczywiście opcje użycia Javy takie jak stary GWT lub nowszy Vaadin. Jednak użycie poprzednio wymienionych technologi jest lepsze (szczególnie z frameworkami).

0 głosów
odpowiedź 13 listopada 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Dałeś screen, a czy czasem czytasz dokładnie to co jest napisane?

Your security settings have blocked an application from running with an out-of-date or expired version of Java.

1
komentarz 14 listopada 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
W Chrome wyleciało już całe NPAPI, więc nie ma jak uruchomić tam Javy. W lisku, który jest na screenie, wyleci w 2017.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 374 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2017 w Java przez Wilier Bywalec (2,570 p.)
–2 głosów
0 odpowiedzi 126 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2016 w Java przez NTXFN Gaduła (3,430 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 129 wizyt
pytanie zadane 3 września 2019 w Java przez Piotrek1604 Użytkownik (560 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...