• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początki forum pasja-informatyki. :)

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
437 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2016 w Offtop przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

Nie znalazłem nigdzie takiej rzeczy na forum a jestem jej strasznie ciekaw... Jak wyglądały początki powstania forum, początki tego całego dużego projektu? Jak wyglądało to, że obecne tu osoby zostały administratorami, moderatorami itd.? Jak w skali czasu wyglądał rozwój forum? Czy zawsze forum było powered by Question2Answer? Czy jest ktoś w stanie przybliżyć w skrócie tą historię? smiley

1 odpowiedź

+9 głosów
odpowiedź 11 listopada 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
wybrane 11 listopada 2016 przez Evelek
 
Najlepsza

Forum założył Mirosław Zelent w marcu/kwietniu 2015 roku (nie pamiętam dokładnie, na jego koncie widnieje 15 marzec, ale nie pamiętam czy od razu zostało udostępnione publicznie). Wtedy istniało pod adresem forum.miroslawzelent.pl i nazwą Forum Koderska Społeczność (z resztą pozostałości po adresie często widać jeszcze w starych tematach patrząc na linki) i wyglądało tak. Ja zarejestrowałem się też zaraz na początku. Po czasie gdy użytkowników i postów przybywało okazało się, że potrzebne są osoby, które będą dbały o porządek na forum, Mirosław przydzielił kilku osobom (w tym mi) uprawnienia redaktora - podobno patrząc po prostu na to kto się udziela i sensownie wypowiada. Po kolejnym czasie okazało się, że potrzebni są moderatorzy, czyli osoby które będą w stanie także banować użytkowników (jedna uciążliwa osoba wymusiła w tamtej chwili wprowadzenie takich uprawnień). Również ja i kilka (2 albo 3?) osób otrzymało ten "awans". Wszystko było gdzieś ogłaszane publicznie, ale teraz udało mi się znaleźć tylko ten temat, więc być może gdzieś przy okazji innych spraw było ogłaszane więcej.

Tak sobie wszystko trwało do czasu wielkiej zmiany w lutym tego roku gdy to zmieniliśmy adres na forum.pasja-informatyki.pl oraz nazwę na Forum Pasja Informatyki. Przy okazji zostało zrobionych też wiele innych rzeczy i zebranych wiele sugestii.

Później w zasadzie tak wszystko sobie trwało aż do czasu gdy Mirosław wycofał się z opieki nad forum i przekazał funkcję administratora mi. Jak napisał w tym temacie tamtejsza ekipa moderatorów i redaktorów straciła swoje uprawnienia, a ja znając już dobrze osoby i słuchając głosu użytkowników wybrałem nową (chociaż nie do końca nową bo kilka osób z tej "starej" ekipy pozostało, wykluczeni zostali właściwie tylko ci nieaktywni).

Jeśli chodzi o technologię to tak, forum od początku działało na Question2Answer. Rozwój był jakiś chociaż mały cały czas, Mirosław zmieniał ikonki w górnym menu, pojawiły się kategorie w bocznym panelu itp. Od momentu przejęcia forum przeze mnie staram się mu poświęcać więcej czasu niż robił to Mirosław (bo on sam nie ukrywa, że było to za mało) i wprowadzać więcej oczekiwanych przez społeczność zmian, wszystkie najważniejsze wprowadzone starałem się wypisać w changelogu. Udostępniliśmy również publicznie kod forum, aby każdy miał szansę pomóc. Sugestie do zrobienia ciągle przybywają i staramy się je realizować - staramy, ponieważ robię to ja i kilka osób z ekipy CodersCommunity na GitHubie, ale jak mówiłem każdy chętny może się przyłączyć.

A samych szczegółów typu skąd i jak zapadła decyzja o założeniu forum czy wybór silnika nie znam, te pytania należałoby zadać bezpośrednio do pana Mirosława. A co i jak się zmieniało na przestrzeni czasu jeśli chodzi o wygląd można tak ogólnie zobaczyć tutaj: https://web.archive.org/web/*/forum.miroslawzelent.pl

Cóż, mam nadzieję, że w skrócie opowiedziałem historię naszego forum. W razie co mogę dopowiedzieć o ile oczywiście będę znał odpowiedź na dane pytanie.

komentarz 11 listopada 2016 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

Dziękuję za ten opis. smiley

Ja sam się zarejestrowałem w listopadzie 2015 roku i aż trudno mi uwierzyć, że dopiero rok minął jak tu jestem....wydawało mi się, jakby z 2-3 lata upłynęły... Miałem znaczną przerwę z programowaniem i nie było mnie tu przed dobre pół roku myślę.

Jednak to forum ma w sobie "to coś" i chyba właśnie to coś sprawia, że miło mi się do niego wraca i chętnie na nim wypowiada. smiley Właśnie dlatego chciałem zapytać o jego losy i zmiany, które były stopniowo wprowadzane. smiley Na chwilę obecną pytań nie mam, może ktoś inny się dołączy do tematu i zada jakieś. smiley

 

komentarz 11 listopada 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Faktycznie, mi też wydaje się jakby forum istniało już od dawna, a ten czas tak szybko leci...

Cieszę się, że miło się tu wraca i chętnie wypowiada, oby tak pozostało na zawsze ;)
1
komentarz 11 listopada 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Dodam od siebie, że forum zostało upubliczcnione w dniu 4 kwietnia 2015 roku poprzez filmik na youtubie :)

Co do moderatorów, ogłoszone to zostało w tym temacie: http://forum.pasja-informatyki.pl/44868/koniec-z-ta-farsa
komentarz 11 listopada 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
O, dokładnie ten temat miałem w głowie, ale nie mogłem go znaleźć pisząc posta. Dzięki Eryk ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 189 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2018 w Sprawy forum przez tirith Mądrala (5,940 p.)
+1 głos
5 odpowiedzi 472 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2018 w Sprawy forum przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 216 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2017 w Sprawy forum przez Luryxyt Użytkownik (870 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...