• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak sprawdzić czy hdmi działa.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
14,495 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2016 w Sprzęt komputerowy przez Przemek Gaffka Początkujący (490 p.)
Witam. Mam rozwaloną matryce w laptopie więc i dawniej pracowałem na monitorze podłączonym do laptopa na hdmi. W tamtym tygodniu monitor przestał działać i nie wiem czy to wina hdmi czy czegoś innego. Gdy podłączam hdmi z laptopa do monitora wyskakują komunikaty "brak sygnału" lub "nie podłączono kabla" czyli w moim rozumowaniu hdmi wysyła sygnał bez obrazu. Proszę o pomoc o z góry dzięki.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 listopada 2016 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
A sprawdzałeś, czy kabel HDMI podłączony do innego monitora działa?
komentarz 11 listopada 2016 przez Przemek Gaffka Początkujący (490 p.)
Tak hdmi działa bo gdy ten sam kabel podłączyłem do konsoli wszystko działało normalnie.
0 głosów
odpowiedź 10 listopada 2016 przez ThePatrykOOO Dyskutant (8,400 p.)
Spróbuj metodą prób i błędów tylko tak się da sprawdzić czy działa. Mam taki pomysł że jeżeli ci nie działa w domu możesz iść do sąsiada i sprawdzić czy u niego działa. Taki sposób też istnieje :D
0 głosów
odpowiedź 10 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Cześć.

Sądząc po komunikatach "brak sygnału" ,"nie podłączono kabla" można przypuszczać że monitor jest sprawny.

Ja jednak bym się upewnił w tej kwesti i podłączył monitor do innego kompa.

A jeśli laptop dysponuje innym  wyjściem (VGA) to warto wykorzystać je do zdiagnozowania problemu.

Po upewnieniu się  że monitor jest sprawny na 100%,można zająć się ewentualną zmianą kabelka HDMI.

Możliwe że rozdzielczość karty w laptopie zmieniła się(zmieniono) na wyższą,której monitor nie jest w stanie obsłużyć.

Sprawdź klawiszami funkcyjnymi którymi można przełączać wyświetlanie(na moim starym lapku to Fn+F5)

Nie wiem jak w Twoim to wygląda.

Powodzenia :)
komentarz 10 listopada 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Sądząc po komunikatach "brak sygnału" ,"nie podłączono kabla" można przypuszczać że monitor jest sprawny.

Jeśli jakiś kontroler wysiądzie w monitorze, to wcale nie.

komentarz 10 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 10 listopada 2016 przez marko
Dlategóż i owóż użyłem słów "można przypuszczać" i zaproponowałem sprawdzenie na innym kompie.Dodać można jeszcze,że samo wyświetlenie pulpitu systemowego z innego kompa na monitorze nie świadczy że jest w 100% sprawny.

Bywały przypadki że monitor gasł (wyłączał się)po jakiej godzince,czyli radośc trwała krótko a konsternacja dłużej ;)

Pozdrowienia dla kolegi :)
komentarz 11 listopada 2016 przez Przemek Gaffka Początkujący (490 p.)
To tak monitor jest w 100% sprawny a laptop niestety ma tylko jedno wyjście hdmi. Czyli wina jest po stronie laptopa ponieważ laptop ma uszkodzoną matrycę i z dnia na dzień przestał wysyłać sygnał. I nie wiem czy to wina uszkodzonego hdmi, czy może sterowniki czy może jeszcze coś innego. Obrazu z laptopa nie można odczytać na żadnym monitorze. Dlatego chce wiedzieć jak sprawdzić czy hdmi działa aby ewentualnie znaleźć winowajcę/odrzucić winę hdmi.
komentarz 11 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)


Cześć.

Mam nadzieję że kabel HDMI też,tak jak monitor jest 100% sprawny.

Z tego

Czyli wina jest po stronie laptopa ponieważ laptop ma uszkodzoną matrycę i z dnia na dzień przestał wysyłać sygnał.

można wywnioskować że uszkodzona matryca pomimo uszkodzenia dawała "oznaki życia".Wszak może być uszkodzona tylko mechanicznie.

Jeśli tak,to można wyciągnąć następny wniosek.

Możliwe że.

Mogło dojść do uszkodzenia karty graficznej,gdyż to ona generuje to,co przesyłane jest do gniazdo HDMI ->kabel HDMI ->monitor oraz do matrycy(ekranu) laptopa

Obawiam się że skończy się na wizycie w serwisie i myślę że  bez poniesienia kosztów się nie obędzie.

Naprawa w domu wygląda tak.

1.Rozkręcam laptop,rozkręcam obudowę matrycy.

2 Sprawdzam wszystkie informacje potrzebne do wymiany matrycy.

3 Sprawdzam cenę i zamawiam nową.

4 Wymieniam matrycę i tu...zonk,laptop nie wyświetla obrazu nadal.

5 Rozpaczliwie szukam w rozebranym laptopie uszkodzenia,generując następne.

Poniosłem koszty a nadal nie działa.Frustrujące.

Proponuję skupić się na naprawie laptopa w serwisie.Dokładnie wypytaj o koszty naprawy(widełki).Oceń opłacalność naprawy.

Oczywiście nie wykluczam uszkodzenia gniazda i obwodu elektroniki HDMI.

A teraz pytanie z kategorii głupie.

Po czym poznajesz że laptop jest włączony,sama kontrolka zasilania to trochę za mało.

Chodzi mi oczywiście o pracę wentylatora,kontrolkę pracy HDD lub podobne mogące świadczyć o tym że "jednak system się uruchamia"

Tak pokrótce.Traktuj moją wypowiedź jako coś do przemyślenia.

Możliwe że istnieją mierniki do bezpośredniego sprawdzania parametrów w gnieździe HDMI,dla użytkownika takim urządzeniem jest sprawny monitor i właściwy,sprawny kabelek HDMI.Tylko że...w laptopie istnieje zbyt wiele zależności by jednoznacznie w domowych warunkach dokonać diagnozy.

Trochę przepraszam za chaos w wypowiedzi.

Pozdrawiam :)

 

 

 

 

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 4,094 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2021 w Sprzęt komputerowy przez Heoth Początkujący (300 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 317 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez daniel2k Obywatel (1,380 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 241 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2019 w Sprzęt komputerowy przez daroksc Nowicjusz (120 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...