• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arduino, dziwna anomalia diody?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
617 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2016 w Mikrokontrolery przez Boshi VIP (100,240 p.)

Mam takie pytanie co do arduino, bo nie rozumiem jednej rzeczy na płytce...

Dlaczego to działa

A to już nie?

co to za różnica? przecież jak podłączę diodę bezpośrednio do masy i do plusa to świeci, a jak dam jak na drugim zdjęciu to nie świeci? przecież z tego co wiem to po tej płytce prąd rozchodzi się pionowo..

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 10 listopada 2016 przez Rafał Górecki Początkujący (460 p.)
wybrane 10 listopada 2016 przez Boshi
 
Najlepsza
Przy drugim sposobie połączenia robi się zwarcie, prąd bezpośrednio przechodzi z - do +. Prąd w ten sposób omija diodę zamiast przez nią przechodzić. To samo jak byś diodę włożył wzdłuż lini niebieskiej .Nie spaliłeś arduino?
komentarz 10 listopada 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Nie spaliłem. A czemu omija? jak dla mnie to jest normalny prosty schemat w włączoną diodą. Dziwna ta płytka.  A w pierwszym niby czemu normalnie działa?
komentarz 10 listopada 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Zdejmij sobie zaślepkę spod spodu płytki i przyjrzyj się, jak ona jest zbudowana.

Masz tam cztery strefy - dwie strefy zasilające i dwie strefy połączeniowe. W strefach połączeniowych każda linia posiada pięć wyprowadzeń, z których każde jest połączone z każdym.
Czy teraz już rozumiesz, dlaczego robisz zwarcie?
komentarz 10 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Warto mieć,do tego typu "robótek",miernik uniwersalny na wyposażeniu.
komentarz 10 listopada 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Tak,teraz rozumiem ;)
komentarz 10 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Czemu nie spalił Arduino?Prawdopodobnie ma "mądry"zasilacz,przy zwarciu nie wybucha a "tylko nie działa".To nie znaczy że jestem fanem zwarć w obwodach elektronicznych ale lubię je jakoś..tak :)

Spróbuj załączyć PC-eta,kiedy np.na jakimś gnieździe USB jest zwarcie.Zasilacz "odmówi" a PC-et się nie spali ale też nie załączy się(bywały i "cuda")

Co do obrazków.Gdybym nie widział tego pierwszego...to istnieje jeszcze pojęcie zła polaryzacja diody.Po prostu,mogłeś się pomylić i odwrócić (katoda,anoda)
komentarz 10 listopada 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Nie no, na takie szczegóły jak polaryzacja zwracam uwagę, więc to odpadało ;)

zasilanie leci 5v z usb.
komentarz 10 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Najważniejsze w tym wszystkim by myśleć i nie spieszyć się.Rutyna zgubną bywa.

Powodzenia w eksperymentach,zważaj na zwarcia.

Tylko dioda życia doda.
komentarz 10 listopada 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Dzięki, będę patrzył, ogólnie jakieś tam podstawy elektryki i elektroniki znam, ale wolę nie spalić arduino, bo mnie na uczelni po kieszeni pociągną ;D
1
komentarz 10 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

ogólnie jakieś tam podstawy elektryki i elektroniki znam

U mnie następuje proces odwrotny.Coś w stylu "wierzący ale od dawna nie praktykujący"

Z łezką w oku przypominam sobie jeden z wykonanych  projektów.To był regulator(stabilizator temperatury) do czajnika z grzałką elektryczną 2000W.

Oparte na tyrystorze z regulowaną bramką.

Po co to było?

Do utrzymania stałej temperatury w podgrzewanym zacierze.Ktoś "projektował" domowy bimberek.

Dawno to było...oj dawno.Chyba w wcześniejszych czasach niż "Za dziesięć minut trzynasta".Dokładnie już nie pamiętam.

Podobno projekt był na wskroś udany.Dlaczego podobno?

Na pewne "projekty" byłem trochę za smarkaty i nie smakowały mi :)

No to sobie (jak zwykle) pogadałem.

Pozdrawiam i spadam :)

 

 

+1 głos
odpowiedź 10 listopada 2016 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
edycja 10 listopada 2016 przez NaviFox
Ładunek elektryczny wchodzi w płytkę w miejscu kabla czerownego a wychodzi w miejscu niebieskiego, cały obwód pomiędzy kablami jest pod stałym napięciem, które działa równocześnie w tym samym czasie na anodę jak i katodę diody co przedstawia obrazek drugi. Pierwszy obrazek przedstawia schemat, w którym ładunek oddziałuje tylko na anodę przechodząc przez nią a wychodzi katodą w kolejnym rzędzie niezależnie od pierwszego rzędu. Widzisz różnicę?
1
komentarz 10 listopada 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

Taka mała wskazówka: w obwodach elektrycznych przepływają ładunki elektrycznie nieobojętne, co powszechnie nazywa się prądem elektrycznym. Natężenie zaś jest wielkością, służącą do opisu ilości ładunków, które przepłynęły przez fragment przewodnika w pewnym czasie. Stąd natężenie nie może "wchodzić" i "wychodzić" w różnych miejscach obwodu, bo jest to po prostu cecha prądu elektrycznego. Poza tą (nie)drobną pomyłką jest okej. :)

komentarz 10 listopada 2016 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Dzięki, teraz lepiej?
komentarz 10 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Podoba mi się pojęcie..ładunki elektrycznie nieobojętne....

"Król Proton" z jednym elektronem na orbicie wkurza się zapewne ;)
komentarz 10 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 10 listopada 2016 przez marko
Pod stałym napięciem,nazywanym też różnicą potencjałów.Jeśli tej różnicy nie ma ,mówimy o braku przepływu prądu elektrycznego.A w przypadku tego obwodu który nie działa,różnica potencjału wyniosła zero(na diodzie na której i tak elektrody A-K są zawarte).Z tej przyczyny że źródło zasilania "zwarło się"Prąd osiąga wartość maksymalną tylko między swoim "plusem i minusem" .

Brak różnicy potencjałów(no chyba że minimalne spadki na rezystancjach przewodów,ścieżek).Praktycznie prąd zwarcia,w niezabezpieczonym zasilaczu powstają rozbłyski,niczym powstanie supernowej i trochę smrodu.
komentarz 10 listopada 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

Podoba mi się pojęcie..ładunki elektrycznie nieobojętne....

"Król Proton" z jednym elektronem na orbicie wkurza się zapewne ;)

W półprzewodnikach rozróżniamy jeszcze wędrujące dziury, naładowane dodatnio - stąd nie napisałem wcześniej "elektrycznie ujemne". :)

0 głosów
odpowiedź 9 listopada 2016 przez Koper Początkujący (310 p.)
A nie jest czasem tak, że prąd rozchodzi się poziomo? Tak jak na przykładowym obrazku z google:

http://wortal.majsterkowicza.pl/wp-content/uploads/2012/07/schemat_bb.png
komentarz 10 listopada 2016 przez Kodeman Gaduła (4,480 p.)
Nie nie, poziomo rozchodzi się tylko przy liniach niebieskich i czerwonych
0 głosów
odpowiedź 23 listopada 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
edycja 23 listopada 2016 przez Boshi
Powracam z pewnym pytaniem. Mam do zrealizowania kółko i krzyżyk. Wiadomo 9 diód jest wymagane jako pola. Pytanie; Czy można to odpalić z 5v z jednego pinu np z pin=1?  Łączymy równolegle, plusy z plusami a minusy z minusami, w tym do każdej diody rezystor.

 

W ogóle niech mi ktoś wytłumaczy. Jeżeli zasilamy każdą diodę z osobnego wejścia 5V  to jest to normalne szeregowe podłączenie tak?
komentarz 23 listopada 2016 przez Blacha Mądrala (5,960 p.)
Wpierw sprawdziłbym czy takie podpięcie pod jeden pin nie spali go, sprawdź jaką rezystancje uzyskasz przy takim połączeniu i czy prąd jaki popłynie przez ten jeden pin nie przekroczy tego co zalecane jest w nocie katalogowej.

Drugiej części pytania nie rozumiem.
komentarz 23 listopada 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
No właśnie tego się obawiam, czy arduino się nie spali.

W drugim chodzi mi o to, że każda dioda ma własną sekcję zasilania 5V.
komentarz 23 listopada 2016 przez Blacha Mądrala (5,960 p.)
Zawsze możesz dokupić rejestry przesuwne które dadzą ci dodatkowe wyjścia. Co lepsze, rejestry łatwo można z sobą łączyć więc możesz uzyskać (przy wykorzystaniu DIP16) 8n-2 nowych wyjść (gdzie n to ilość układów a -2 bo tyle potrzeba do sterowania rejestru).

Co do połączenia każdej diody do oddzielnego pinu, nie będzie to szeregowe połączenie takie jak przy podczepieniu wszystkiego pod jeden pin gdyż cały prąd w drugim przypadku płynie przez ten jeden pin (i układ który za nim się kryje) zaś przy wykorzystaniu oddzielnych pinów ten prąd jest podzielony między nimi. O to chodziło?
0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Dla potomnych, bo nie widziałem na forum by ktoś wrzucał.. a narzędzie jest kosmiczne, nie tylko do arduino, ale ogólnie do nauki elektryki, nie martwiąc się o zniszczenie elementów.. jak dla mnie 0 minusów. świetny symulator.

 

https://circuits.io/

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,082 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2016 w Mikrokontrolery przez szerwi Użytkownik (620 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 192 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2017 w Offtop przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 189 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2018 w Mikrokontrolery przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,479 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...