• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie nie jest dla każdego?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
948 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Witam, mam pytanie.

Otóż od wielu lat zajmuje się tworzeniem stron internetowych (html, css) - nie przynosiło mi to większych trudów, daje sobie radę.

Natomiast od niedawna zająłem się programowaniem i podczas klepania kodu czasem gdy próbuję sobie wyobrazić jak przeglądarka odczyta mój kod to nie potrafię się skupić. W sensie nie potrafię logicznie myśleć, gdzie wstawić kod i jak co zrobić i często robię coś "na czuja" a potem sprawdzam efekty. Nie wiem czy to normalne i czy wpływ ma na to otwarty Facebook i włączona muzyka w tle czy po prostu mam problemy z koncentracją i nie nadaje się do programowania.

Mam 17 lat i uczę się bardzo słabo w szkole, ale mam chęci do nauki programowania webowego.

Myślicie, że sobie poradzę i będę w stanie w przyszłości programować "na poziomie"?

Pozdrawiam.

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 5 listopada 2016 przez Avenue Użytkownik (940 p.)
Moim zdaniem, jeśli sprawia Ci to przyjemność to jest to jak najbardziej dla Ciebie ;-)

Ogólnie takie szufladkowanie, że ktoś nadaje się na programistę a ktoś nie moim zdaniem jest bez sensu, ponieważ wystarczą chęci i systematyczna praca a efekty przyjdą same, na początku zawsze jest najtrudniej, ale im więcej spędzonych godzin na klepaniu kodu tym lepiej to zrozumiesz i z czasem nie będzie Ci to sprawiało problemów.
komentarz 5 listopada 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Mam nadzieję, że dam sobie radę w przyszłości :) dzięki za wypowiedź.
+2 głosów
odpowiedź 5 listopada 2016 przez loczekstyle Bywalec (2,320 p.)

Najważniejsze jest to że zaczynasz próbować i kleić swój pierwszy kod. 

Druga rzecz to abyś się nie poddawał i nie przejmował się niepowodzeniami. 

Jeżeli będziesz regularnie poświęcał się programowaniu tzn. po 1 godzinie każdego dnia to gwarantuję Ci że po skończeniu szkoły zadasz sobie takie pytanie:

Serio kiedyś myślałem, że programowanie nie jest dla mnie ?

komentarz 5 listopada 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Zobaczymy jak to będzie ;)

Bo teraz faktycznie zastanawiam się czy to jest dla mnie, skoro nie potrafię myśleć logicznie, ale może faktycznie się "wyrobię" :P
1
komentarz 5 listopada 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Śmiem się trochę nie zgodzić im dłużej klepiesz to coraz to nowe problemy się pojawiają ( coraz to trudniejsze nie kiedy ) i wtedy ma się też ten sam problem :).
+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Jak nie masz głowy do matematyki, fizyki, wzorów i algorytmów zawsze możesz szlifować html, css i tworzyć, ciąśc grafikę, czy szablony w front-endzie. Ja akurat nie lubię bawić się z grafiką, a przecież ładnie wyglądająca strona to większa połowa sukcesu.
komentarz 5 listopada 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Fiza to dla mnie czarna magia, mata raczej też, ale grafiką na pewno nie będę się zajmować. Tylko i wyłącznie programowanie. Teraz to mnie trochę przeraziłeś :/
komentarz 5 listopada 2016 przez Pietrak Pasjonat (18,850 p.)
W matmie właśnie nie chodzi o to żebyś umiał zastosować wzór skróconego mnożenia czy wyliczyć deltę, bo w życiu nigdy Ci się to nie przyda, ale chodzi o nauczenie pewnego postępowania, które będziesz wykorzystywał na co dzień.

Nie chcę cię zniechęcać, ale matematyka i programowanie wymagają tego samego algorytmicznego myślenia. I jeżeli nie potrafisz w schematyczny sposób to może być trudno.
komentarz 5 listopada 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Właśnie niezbyt rozumiem co konkretnie muszę umieć oraz co to te algorytmy. Musiałby mi ktoś to łopatologicznie wyjaśnić na czym to polega, albo musiałbym zobaczyć to w praktyce. Na ten moment nie jestem w stanie powiedzieć czy dałbym radę to ogarnąć czy nie.
+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2016 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Rób zadania na spoj, bardzo polecam i ucz się algorytmów, a na pewno dasz radę. Nie problem nauczyć się C++, problemem jest właśnie tworzenie dobrych algorytmów.
komentarz 5 listopada 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Szukałem info w google co to te algorytmy i dalej nie znalazłem :P
komentarz 5 listopada 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
edycja 5 listopada 2016 przez ZakosiliMiNeta
Plus dla Pana za cenną wskazówkę -> nauka myślenia specyficzna dla programowania

@edit

Słabo szukałeś. https://pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm
komentarz 5 listopada 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Tez na Wiki trochę poczytałem, ale niezbyt rozumiem, mi trzeba tłumaczyć łopatologicznie
1
komentarz 5 listopada 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Tu masz w jaśniejszy sposób opisane
http://jchr.czar.pl/materialy_dyd/Algorytmika/lekcja1.htm

1
komentarz 5 listopada 2016 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Chodzi o to, że chodź komputery wiele potrafią to mają swoje ograniczenia. Wbrew pozorom bardzo duże. Kiedy chcesz rozwiązać jakiś problem musisz wziąć pod uwagę fakt, że będzie on działał dla najprawdopodobniej bardzo dużych danych. Masz, więc przed sobą problem jak napisać problem tak aby jego złożoność czasowa była zadowalająca oraz aby wystarczała mu ilość pamięci jaką będzie miał do dyspozycji. Innymi słowy musisz znaleźć wzór, który pozwoli ci rozwiązać problem. Jak programujesz w C++ to wiesz, że nawet prostego dodawania bardzo dużych liczb na typie int nie wykonasz. Musisz opracować algorytm, czyli np. zamiast int zastosujesz string aby program mógł poprawnie wczzytać te liczby, a następnie będziesz wykonywał dodawanie pisemne tak jak uczyli nas w podstawówce. Inny przykład chcesz wyznaczyć sumę liczb od a do b. Możesz oczywiście zrobić to w prymitywny sposób i dodawać do liczby a liczbę a+1 i tak aż do b, ale równie dobrze możesz zastosować wzór na sumę ciągu artymetyczznego i dzięki temu twój algorytm będzie nieporównywalnie lepszy. Dlatego też właśnie matematyka idzie w parze z informatyką.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 2,693 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2016 w Offtop przez Kamil11101 Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 295 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kubi_k34 Nowicjusz (130 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...