• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nowe oblicze x86, koniec IBM PC, DSC-NMMOS [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
383 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2016 w Nasze projekty przez mi00t Nowicjusz (120 p.)
Cześć, z tej strony mi00t!
Na pewno spotkaliście się z komputerami klasy http://pclab.pl/art71274-3.html oraz widzieliście ich wydajności w grach, bądź programach użytkowych średniej klasy. Odnotowaliście również, że są one zaskakująco niskie, jednak można przeczytać, że te otóż komputery działają na systemach klasy Windows lub Linux. Moim zdaniem i nie tylko, Linux nie nadaje się tam, gdyż jest przystosowany do komputerów klasy IBM PC, gdzie mówimy o dużo lepszych parametrach, z Windowsem sprawa wygląda podobnie, jednak jeszcze mniej się nadaje. Od 2 lat opracowuję wraz z grupą system operacyjny dla tych komputerów, pod nazwą pierwotną DSC - Digitalien (Digital Systems Corporation - Digitalien), jednak jego pierwsza wersja zostanie nazwana DSC - NMMOS(Digital Systems Corporation - Nettop's Mass Memory Operating System). Mowa już o konkretnych terminach. DSC-NMMOS 1.0 zostanie opublikowany do użytku publicznego 25 czerwca 2017 r. Od 01.12.2016r. można u mnie zapisywać się na testy beta, Ci testerzy otrzymają za darmo NMMOS'a. Pierwsza jego wersja dla ludzi spoza tego grona będzie udostępniana za symboliczną opłatą 60 PLN. Pierwsza jego wersja będzie cechowała się specjalnie zaprojektowanym dla niego od przysłowiowego "zera" systemem operacyjnym ze szczególnym naciskiem na system plików, bo jak wiemy ICS nie dysponują mechaniczną pamięcią masową. Chciałbym was zaprosić do wypełnienia ankiety, oraz do pisania na prywatnej wiadomości, bądź w tym temacie pytań do nas w sprawie tego projektu.

Pozdrawiam w imieniu całego DSC społeczność forum.
Możliwe odpowiedzi:
uda się (0 głosów)
nie uda się (5 głosów, 100%)

2 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 1 listopada 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja osobiście nikogo piszącego własnego OSa krytykować bym nie chciał (sam się do tego przymierzam juź od dłuższego czasu i zbieram na ten temat wiedzę), ale coś mi tu nie pasuje.

Z twojej wypowiedzi można wywnioskować, że to już dawno zaplanowana sprawa, nawet data premiery znana, a tu po króciutkim wyszukaniu w internecie znalazłem... aż jedną informację na ten temat. Tak, ten post ;)

Nie chcę tutaj zastanawiać się czy opłata 60zł to dużo czy nie, ale trudno mi się przekonać do tego, aby grupa osób w ciągu dwóch lat napisała system, który będzie na tyle rozwinięty, aby ktoś za niego zapłacił. Po jednym z tagów wnioskuję, że piszecie w języku asemblera co tylko zwiększa moje wątpliwości (okej, asm jest spoko, ale nie pisze się w nim zbyt szybko).

No i nie wiemy praktycznie nic o waszej grupie, jak i o samym systemie. W czym właściwie jest pisany, jaką zastosowaliście architekturę jądra, czy bazuje na POSIX, czy nie, nie wiemy kompletnie nic na temat poziomu jego rozwoju. Nie pokazałeś żadnego screenshota.

Mam nadzieję że rozwiejesz wszelkie moje wątpliwości :) Pozdrawiam.

P.S.

I nie, nie zgodzę się że Linux się nie nadaje na tego typu sprzęt.
komentarz 1 listopada 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Pierwsza jego wersja dla ludzi spoza tego grona będzie udostępniana za symboliczną opłatą 60 PLN.

To klątwa która mnie prześladuje od 10 lat ...

http://osnews.pl/pioneer-os-system-grubymy-nicmi-szyty/

Pierwszy strzał – główna strona PowerTeam software (http://www.power-team.pl/) widzimy stronę a na niej migający banerek gdzie wszystko jest pisane czcionką Comic Sans która też mi się podobała gdy miałem te 13-14 lat. No właśnie 13-14 lat, na stronie znajdujemy kontakty do “zarządu PowerTeam software”. Bartłomiej M. – lat 14, miejscowość 127.0.0.1 – brzmi imponująco. Drugi autor Szymon K. – lat 13,  który ma jeszcze ciekawszą historię internetową na portalu elektroda.pl.

Numer wszechczasów... Tak się składa, że znam tego Bartłomieja M. Poznaliśmy się, bo chciałem dołączyć do jego "teamu"... To on http://www.goldenline.pl/bartlomiej-malanowski3/

A właśnie... przyjrzyjcie się na tej stronie o Pioneer.OS
-> [Podsumowanie “działalności” na forum portalu (chronologicznie)]
;)

0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2016 przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
Cześć, mi00t jest członkiem mojej grupy.

 

Nie, asemblera jest najmniej :) Język narazie to tajemnica, ok ? :) Architektura monolityczna, jądro się realokuje, więc sprawa bezpieczeństwa jest jednoznaczna :). POSIX - nie.

 

Linux nie, nie nadaje się na taki typu sprzęt.

 

Pozdrawiam wraz z DSC.
komentarz 1 listopada 2016 przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
Grep/Bash/C/Yep/Jest
1
komentarz 1 listopada 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Architektura monolityczna

Najbardziej gówniana... Mikrojądro i tylko mikrojądro... Mikrojądro, które zawiera tylko najbardziej niezbędne elementy, takie jak funkcje zarządzania wątkami, komunikacją międzyprocesową, oraz obsługą przerwań i wyjątków. Ja bym jeszcze dodał stronicowanie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tanenbaum%E2%80%93Torvalds_debate

http://www.cs.vu.nl/~ast/reliable-os/
(przeczytaj uważnie)

komentarz 1 listopada 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Można wiedzieć jaki soft dla systemu juź napisaliście?

Systemu jeszcze nie ma, nikt go nie używa, ale już pisze program antywirusowy ;D

http://zapytaj.onet.pl/Category/007,006/2,9357543,Jak_stworzyc_program_antywirusowy.html

1
komentarz 2 listopada 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

Linux nie, nie nadaje się na taki typu sprzęt.

Dlaczego konkretnie?

komentarz 2 listopada 2016 przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
@jpcanowski Nie wiem, co chcesz osiągnąć pouczaniem mnie, bo akurat założenie co do jądra przy naszej organizacji modułów wysuwa się samo.

 

Pozdrawiam.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 606 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2018 w Assembler przez Paweł Piech Użytkownik (720 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 142 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...