• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux - Bardzo bardzo początkujący

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,285 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Kondzix16 Początkujący (470 p.)

Bardzo wręcz noobowskie pytanie - 

Otóż mam windows 10, chciałbym zainstalować linuxa na pendrive,

i niewiem jak to z nim jest - linux jest dopóki podłączony jest pendrive, a po wyciągnięciu pendrive łatwo system operacyjny zmieniam na windows 10 ?

Nie moge mieć linuxa na stałe, musze miec mozliwosc szybkiej i bezproblemowej zmiany z linuxa na windows i odwrotnie, gdyz inni domownicy takze korzystaja z komputera, a linuxa napewno nie polubia laugh

Pytanie podsumowujac brzmi: Czy instalujac na pendrivie linuxa, jest mozliwosc szybiej zmiany z windowsa na linux i odwrotnie?

komentarz 3 listopada 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Pytanie po co Ci ten Linux?
komentarz 3 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Prawdopodobnie lubi poznawać.To normalne,nie sądzisz?

Sam zadaję sobie pytanie,po co i do czego jest mi potrzebny "FreeBSD",po co mam poznawać "HTML,CSS" i po co czytam wszystko na tym forum?

Szajba mi odbiła na stare lata?Jak sądzisz ;)

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
A może zainteresuje Cie Linux SLAX, który bez instalacji uruchamia się jako live cd w pamięci RAM. Dobry jest bo zapisuje ustawienia i pliki.

https://www.slax.org/pl/
komentarz 3 listopada 2016 przez achilles147 Dyskutant (9,580 p.)
Używałem polecam :). Z tego co pamiętam jedyny problem na nim jest taki, że nie instaluje automatycznie sterowników do wi-fi.
komentarz 3 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Tam są moduły, więc pobierasz odpowiedni moduł, jak czegoś brakuje wrzucasz na USb i instalujesz. Coś jak w Slackware, tylko że tu nie ma aż takiego problemu z zależnościami, w Slacku też nie ma tylko że sam musisz o nie dbać.
0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Możesz zainstalować Linuksa na wirtualnej maszynie.

Jeśli chcesz mieć go na pendrivie, to czy problem jest ściągnąć jakiegoś Linuksa w wersji LiveCD i nagrać na pendrive?

gdyz inni domownicy takze korzystaja z komputera, a linuxa napewno nie polubia

I nie muszą lubić, bo w 98% przypadków wystarczy im uruchomiona przeglądarka internetowa ;)

Czy instalujac na pendrivie linuxa, jest mozliwosc szybiej zmiany z windowsa na linux i odwrotnie?

i niewiem jak to z nim jest - linux jest dopóki podłączony jest pendrive, a po wyciągnięciu pendrive łatwo system operacyjny zmieniam na windows 10 ?

Nie rozumiem tego pytania. Ale żeby uruchomić Windowsa, resetujesz komputer. Po samym wyciągnięciu pendrive nic się nie stanie i będziesz nadal w Linuksie.

Możesz zawsze zainstalować Linuksa na dysku twardym obok Windowsa.

komentarz 1 listopada 2016 przez Kondzix16 Początkujący (470 p.)
A co to jest wirtualna maszyna?
komentarz 1 listopada 2016 przez niezalogowany

Mówiąc bardzo prymitywnie jest to komputer w komputerze. Pobierasz, instalujesz. Później tylko potrzebujesz obraz linuxa np. debian i instalujesz go. 

0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2016 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Nie wiem jak to jest z instalowaniem na pendrivie ale jeśli się da to po wyciągnięciu pendrive, komputer się wyłączy. Możesz zainstalować linux obok Windowsa i przy włączeniu komputera będziesz wybierał co chcesz włączyć. Możesz też zrobić wirtualną maszynę z linuksem na windzie.
0 głosów
odpowiedź 2 listopada 2016 przez Seyn Początkujący (300 p.)
Jeśli koniecznie pragniesz mieć linuxa na pendrive jako live usb polecam użyć programu Linux Live USB Creator. Jeśli masz dość dobre łącze nie musisz nawet pobierać oddzielnie żadnej instalki linuxa bo kreator zrobi to za Ciebie.
Wystarczy wybrać wersję jaka nas interesuje po czym instalator sam zacznie nam pobieranie a następnie bootowanie pendrive-a. :) W przypadku gdy interesuje Cię inna, niedostępna w programie wersja możesz spokojnie pobrać obraz/pliki interesującej Cię wersji i wskazać je w programie jako źródło :)
Dokładną instrukcję obsługi programu jakbyś był zainteresowany znajdziesz w google :)

Co do pytania, w przypadku bootowalnego systemu z pendrive aby go uruchomić wystarczy podczas uruchamiania użyć funkcji BOOT MENU (najczęściej jest to przycisk F12)  i wybrać pendrive. Jeśli chcesz wrócić do windowsa, restartujesz linuxa i nic nie robisz i załącza się system podstawowy czyli w Twoim wypadku Windows :)
0 głosów
odpowiedź 3 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
edycja 3 listopada 2016 przez marko
Cześć :)Najpierw cytat..."a linuxa napewno nie polubia.."Rozumiem coś chcesz przekazać...ale systemy operacyjne,to nie jest,lubienie,czy też nie lubienie.Niewiedza i "strach",przyzwyczajenia,utrwalone wzorce...

Zainstaluj linuksa na wirtualnej maszynie,lub obok windowsa.Mając go(jakieś distro) tylko na pendrive,zniechęcisz się raczej.

W celach "eksperymentalnych i naukowych" spróbuj uruchamiać "windę" w ten sposób.Tak zażartowałem cienko.

Powodzenia,posłuchaj kolegów.Maszyna wirtualna albo "sąsiedztwo".

Czyli o tym jak Linuks i Windows na jednym dysku stali...

Pozdrawiam :)
0 głosów
odpowiedź 3 listopada 2016 przez peku Nowicjusz (240 p.)
Interesuje mnie podobna kwestia. Chciałem sobie kupić przenośny dysk twardy na filmy i pirackie zdjęcia z wakacji. Na nim chciałbym postawić Linuksa, jakiegoś Ubuntu na przykład (raz w życiu dawno instalowałem, powiedzmy że ogarnę z poradnikami z internetu).

Tak jak wspomniałem, chciałbym dysk przenośny wykorzystać głównie do magazynowania multimediów, ale również lepiej się zapoznać i oswoić z nowym systemem operacyjnym i na nim też troszkę pokompilować i popisać (głównie tematyka z kanału pana Zelenta: c++, javascript, html, itd.)

Pooglądałem sobie parę dysków na internecie i widzę, że wiele korzysta z USB 3.0. Moje pytanie: jeżeli zainstaluję sobie Linuxa na tym dysku przenośnym i będę z niego korzystał to czy w danej chwili będę miał dostęp do plików, które są na głównym dysku z Windowsem i vice versa?

I czy można jakoś fajnie to zrobić że jeśli ten dysk przenośny przed uruchomieniem będzie podłączony do komputera to wyświetli mi się ładne boot menu z możliwością wyboru systemu, a w przeciwnym wypadku po prostu uruchomi się Windows?
1
komentarz 4 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Ja bym to zrobił tak.

1 Przygotował pen z instalatorem np.Debian.

2 Podłączył przenośny dysk do kompa.

3 Uruchomił ("zbootował") instalator z pena.

4 Instalator dochodzi do miejsca w którym należy założyć partycje.

Tu wymagana jest szczególna UWAGA.Należy wybrać właściwy dysk.W przeciwnym przypadku uszkodzisz system Windows lub przez pomyłkę sformatujesz pena z instalatorem ;)

Wybranie właściwego dysku nie powinno stanowić problemu.

5 Możesz samodzielnie utworzyć partycje lub skorzystać z opcji automatycznego zakładania partycji(cała wolna przestrzeń,jakoś tak)

Sprawdzasz jeszcze raz.Czy został wybrany właściwy dysk.Jeśli tak,zatwierdzasz zmiany i lecisz dalej z instalacją.

Instalator dochodzi do miejsca z pytaniem gdzie zainstalować program rozruchowy GRUB.

Skoro dysk jest przenośny to wybieram właśnie ten dysk.Po to by mieć możliwość bootowania systemu też na innym kompie.

Jeśli ktoś ma inną propozycję w temacie gruba..miło by było gdyby opisał swoje doświadczenia.

Z systemu Linuks można przenosić dane z/na partycje windowsowe.

Odwrotnie?Hmmm czytałem,że istnieją jakieś programy pod Windowsa,ale ich nie testowałem,z tej przyczyny że nie było mi to potrzebne do szczęscia ;)

Tu może wypowiedzą się koledzy pasjonaci.

Trochę żartu.Co to są pirackie zdjęcia z wakacji?

Pozdrawiam.
komentarz 4 listopada 2016 przez peku Nowicjusz (240 p.)
O, dziękuję za super odpowiedź, brzmi to całkiem sensownie i aż nie mogę się doczekać żeby się z tym pobawić ;)
1
komentarz 4 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Hmm,no tak :)Zanim zaczniesz.

Skup się na prawidłowym przygotowaniu pendriva z instalatorem.

Zainteresuj się ustawieniami w BIOS Twojego kompa.

Zauważyłem na tym forum że sporo pytań jest w tym temacie.

Praktycznie wygląda to tak.

Niby mam przygotowany instalator ale nie bootuje.

Niby mam dobre ustawienia w BIOS ale nie bootuje.

Przygotowany pendrive powinien zostać sprawdzony,musi być pewny.

Unika się wtedy "błądzenia w koło" i niepotrzebnych stresów,nie mówiąc o zniechęceniu.

No i warto poczytać dokumentację dotyczącą BIOS_u Twojego kompa.Wspomóc się wujkiem google,no i tym forum :)

Po takim przygotowaniu,nie powinieneś napotkać problemów.

Trochę poględziłem,ale to dla Twojego dobra :)

Powodzenia.
1
komentarz 4 listopada 2016 przez Droomek Nowicjusz (120 p.)
Dodam jeszcze, że możesz ustawić oddzielną partycję /home (gdzie gromadzisz dane i ustawienia)  w NTFS lub FAT32. Będziesz mógł czytać dane na $windzie i Linuksie. Wiem, że zaraz zostanę zganiony, ale to taka moja luźna propozycja. Albo wydzielić inną partycję FAT32 lub NTFS na tym samym dysku, którą będziesz widział w Linuksie i w $Windows
komentarz 5 listopada 2016 przez peku Nowicjusz (240 p.)
Nie wiem czy dobrze rozumiem, czy pierwsze i ostatnie zdanie to to samo? Na dysku przenośnym mam sobie wydzielić partycje - jedną, na której zainstaluję Linuksa i drugą stricte na moje śmieci (multimedia)?
komentarz 5 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Cześć.

Wydaje mi się że,powinieneś skupić się na instalacji systemu.

Kolega Droomek postara się dokładnie Ci wyjaśnić co ma na myśli.

Pozdrawiam :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 296 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 5,698 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2017 w Systemy operacyjne, programy przez mac-rum Użytkownik (610 p.)
0 głosów
10 odpowiedzi 1,699 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez jared Gaduła (3,600 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...