• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór studiów, czy zmieniać AiR na Informatyke

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
2,126 wizyt
pytanie zadane 30 października 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Piotr Mazurek Nowicjusz (210 p.)
Cześć,

Obecnie studiuje na Automatyce i Robotyce na wydziale mechanicznym PWr (pierwszy rok pierwszy semestr),a także pracuje w firmie tworzącej oprogramowanie. Zajmuje się tam przeprowadzaniem testów, tłumaczeniem dokumentacji klienta dla developerów a także szeroko pojętą nauką asp. net (obecnie testy automatyczne). Generalnie jestem umówiony z tą firmą że finalnie mam zostać developerem powoli się uczyć, rozwiązując kolejne problemy.

I tu pytanie jeżeli polubiłem informatyke podczas pracy i posiadam w  tym kierunku stosunkowo solidne podstawy to czy warto zostać na obecnym kierunku? Czy przejście na Wydział Informatyki  (WIZ) rozwinie mnie jako programistę czy też nie naucze sie tam niczego więcej niż bym nauczył się w pracy. Czy lepiej mieć skończone studia informatyczne  czy też lepiej być programistą samoukiem który dodatkowo posiada wiedzę z ogólną z zakresu inzynierii i szeroko pojętej automatyki.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 31 października 2016 przez Adux Obywatel (1,740 p.)
wybrane 3 listopada 2016 przez Piotr Mazurek
 
Najlepsza
Właśnie kończę studia AiR na PG a pracuję jako programista więc z mojego punktu widzenia sprawa wygląda następująco:

Jeżeli jesteś pewny że chcesz być programistą to bym się nie zastanawiał i od razu zmieniał. Na AiR masz dużo przedmiotów (przynajmniej na PG) związanych z elektrotechniką, różnego rodzaju maszynami itd. Schematy falowników i inne przyjemności to nie jest raczej coś co Ci się przyda w pracy programisty.

Jeśli chodzi o programowanie na AiR to miałem łącznie 4 przedmioty związane stricte z programowaniem.
TI - python, Informatyka 1,2 - C++, oraz mikroprocki - Assembler i C.

Fajną rzeczą na AiR jest też stricte automatyka, czyli tworzenie różnych systemów sterowania, lecz do tego wykorzystuję się różne programy w których za dużo nie napiszesz.
Na wybranej przeze mnie specjalności - robotyka, było trochę programowania robotów, ale to też raczej na zasadzie, dostajesz dokumentacje, w niej kilka komend i z nich korzystasz w gotowym programie.

Podsumowując:
Jeżeli jesteś już zdecydowany na bycie programistą, to większość przedmiotów będzie Cię nudzić i będziesz ich nienawidził. Myślę że dotknie Cie też niejednokrotnie rozkmina, po co mam się tego uczyć na pamieć (schematu np.) skoro wygoogluje go w 5 sekund? Na informatyce głównie będziesz programował, "dotykał" różnych języków i miał do dyspozycji ludzi którzy będą Ci pomagać się rozwijać w tym kierunku.
Na + automatyki trzeba zaliczyć że jest o wiele bardziej wszechstronna. Tak naprawdę automatyk musi być ogarniać po trochę wszystkiego, co na pewno rozwija jako "człowieka" ale w pracy programisty Ci się nie przyda :)

edit: Chciałem dodać że cała moja opinia opiera się na moich studiach - PG - wydział EiA, być może na innych uczelniach wygląda to inaczej :)
komentarz 2 listopada 2016 przez Krlk Początkujący (390 p.)
Od siebie tyko dodam że infromatyka jest luźniejsza, masz dużo kursów na które nie trzeba chodzić a tylko oddaać finalny projekt więc myślę że warto, tym bardziej że semestr dopiero się rozpoczął ! :)
1
komentarz 3 listopada 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
<offtop> Pozdrowienia dla kolegi z RiSM. ^^ </offtop>
komentarz 3 listopada 2016 przez RegularLemon Stary wyjadacz (12,280 p.)
Potwierdzam, jeżeli interesujesz się programowaniem to powinieneś zmienić kierunek studiów. Lepiej zrobić to teraz niż później żałować.
0 głosów
odpowiedź 3 listopada 2016 przez Piotr Mazurek Nowicjusz (210 p.)
Pytanie tylko czy na studiach nauczę się czegoś więcej niż bym nauczył się sam
komentarz 3 listopada 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Na pewno będziesz zmuszony do nauki czegoś, czego w życiu sam byś się nie tknął. :) Studia takie są. ^^

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 719 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 187 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...