• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

komputer nie bootuje ani z napedu cd ani z usb(pendrive)

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
5,299 wizyt
pytanie zadane 25 października 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Kamila Użytkownik (680 p.)
Cześć,

Ostatnio padł mi dysk twardy. Musiałam kupić nowy, tym razem ssd.

Muszę zainstalować na nowo oprogramowanie, więc wziełam płytę z której instalowałam oprogramowanie rok temu- bez problemu. Po wymianie dysku słychać, że komputer probuje czytac cd ale nic z tego więcej nie wynika. na koniec pisze tylko informacje "non-system disc or disc error", czyli to samo co przed wymiana dysku.

Dodam ze płyta jest sprawna. Na innych komputerach odpala instalację bez problemu.

Probowałam jeszcze instalować linuxa z pendrive'a, niestety też zero efektu.

Czy po założeniu nowego dysku trzeba wykonać jakieś dodatkowe czynności przygotowujące do instalacji systemu?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 25 października 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Witam.Sprawdź w BIOS czy dysk jest wykrywany.

Komunikat "non-system or disc error".

To że płytka z systemem jest sprawna nie świadczy o sprawnym napędzie  CD.Część komunikatu "non-system...

Zakładam że masz prawidłowo ustawione botoowanie...napęd nie potrafi odczytać danych z CD,kończy pracę i szuka(przechodzi) do następnego  urządzenia czyli Twojego nowego dysku.Nie znajduje systemu,o czym informuje Cię pięknie,lub błąd dysku np.nie jest wykryty w urządzeniu.

Jeśli chodzi o pena możliwe że został źle przygotowany lub jest nieprawidłowo ustawione bootowanie z niego.

O ustawieniach w BIOS i przygotowaniu pendriva poczytasz  we wcześniejszych wypowiedziach kolegów pasjonatów.

Dobrze by było opisać sprzęt.To laptop model?stacjonarka? to model płyty głownej.

Pozdrawiam,powodzenia życzę
komentarz 25 października 2016 przez Kamila Użytkownik (680 p.)
dzieki za odpowiedz.

O ustawieniach Bios juz czytałam i probowalam zmieniac przez ostatnie 3h.

Duzo szukałam, nic nie  pomogło dlatego napisałam tutaj - ostatnia deska ratunku.

no, przed-ostatnia. Ostatnią bedzie serwis ;)

do rzeczy: mozliwe zeby padł mi dysk i czytnik cd w jednym momencie? wczoraj jeszcze wszystko działało...serwis stwierdził, że dysk się po prostu zużył. dlaczego równocześnie miałby paść cd-rom? :(

komputer: HP Compaq 8710w Laptop
komentarz 25 października 2016 przez Kamila Użytkownik (680 p.)
aha, nie udało mi sie znaleźć ustawień SATA. Tutaj lepiej podobno zmienić na AHCI, ale jak się nie zmieni to też powinno się bootować.
1
komentarz 26 października 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Cześć.Trochę chaosu wprowadziłaś :)

Piszesz że kupiłaś dysk SSD.Czy  jest on widoczny w BIOSIe ?

Napęd CD też się zużywa(optyka)czasami pomaga (ostrożnie)przetarcie optyki(to szkiełko po wysunieci tacki napędu)

Podstawa.Najpierw napisz czy urządzenia (ten nowy ssd i napęd CD)są wykrywane w BIOS.
1
komentarz 26 października 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Plus dodatkowym ułatwieniem byłyby zdjęcia z ekranów Twojego BIOS-setup, bo każdy inny. ;)
komentarz 27 października 2016 przez Kamila Użytkownik (680 p.)
Marko, napęd się może popsuć zawsze, tylko wydawało mi się mało prawdopodobne, żeby dysk i napęd padły równocześnie. Zwłaszcza, że laptop nie został uszkodzony mechanicznie.
komentarz 27 października 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Odpowiem żartobliwie z lekka.Odkrycie że napęd nie czyta,zawsze lub prawie zawsze,wychodzi na jaw przy próbie instalacji systemu.

Żyjemy w czasach że coraz rzadziej korzysta się z tego "ustrojstwa".

Można wtedy wyciągnąć błędne wnioski że dysk i napęd uszkodziły się równocześnie.Podejrzewam że napęd optyczny nie czytał płyt już wcześniej,zanim stwierdzono uszkodzenie HDD.

Jeśli czyta płyty.To znaczy że nie włożyłaś właściwej płyty z instalatorem.Czyli jak wyczytałem jakiś "upgrade".Napisz jasno.Problem rozwiązany,wszystko śmiga,zamykam temat.

Ja nadal się tylko domyślam że jest OK :)

Takie tam dywagacje.
komentarz 29 października 2016 przez Kamila Użytkownik (680 p.)
ja akurat korzystam z odtwarzacza na co dzień :). Sporo niezłej muzyki mam na płytach. W internecie takiej nie ma :)
komentarz 30 października 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Hej :) To może w innym miejscu forum.Podasz jakiś muzyczny przykład?Zainteresowałaś mnie tą muzyką.

Wydaje mi się że w internecie jest wszystko i żadna muzyka mnie nie zaskoczy :)

Pozdrawiam i cieszy mnie że rozwiązałaś problem.
0 głosów
odpowiedź 27 października 2016 przez Kamila Użytkownik (680 p.)
Po dwóch dniach walki mam pewne wnioski(być może się komuś nadadzą) i rozwiązanie.

Jeśli wprowadziłam chaos to przepraszam, niechcący

1) Podobno nie wszystkie płyty bootowalne z systemem przygotowują czysty dysk do instalacji - tzn. nie dzielą go na partycje.    tu pomocny może być pakiet Hirens i jeden z jego programów GParted bądź PartedMagic za pomocą którego można te partycje wydzielić.

2) Warto sprawdzić czy płyta z oprogramowaniem to pełny pakiet czy tylko upgrade. Upgrade na czystym dysku raczej nie ruszy ;/.

Najcenniejsze w tym wszystkim było odkrycie Hirensa :)

pzdr.

K.
komentarz 27 października 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Gratuluję "odkrycia" :)Z tym chaosem nie przepraszaj.Generalnie istnieje on nadal :)Dlaczego?

"non-system disc or disc error"

Nadal nie wiem/y czy problem rozwiązany.Czyli brak opowiedzi w temacie.

Czy BIOS widzi Twój nowy dysk.I czy udało Ci się uruchomić instalator systemu.

Na czym uruchomiłaś Hirensa,domyślam się tylko że z pena.Skoro napęd optyczny nie czyta płyt.

Pozdrawiam :)
komentarz 29 października 2016 przez Kamila Użytkownik (680 p.)
Napęd optyczny czytał płyty. nie pomyślałam tylko że na płycie mam upgrade a nie cały system.

Rozwiązałam problem dzieląc dysk na partycje za pomocą Hirens i instalując pełną wersję oprogramowania.

Bios wszystko widzi, wszystko już działa :)
0 głosów
odpowiedź 27 października 2016 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Cześć

Jak uruchamiasz laptopa, to powinny się wyświetlić informacje jakim klawiszem F uruchamia się bios i boot menu.
Dzięki temu łatwo możesz wybrać czy chcesz by bootował z CD czy Pendriva.
Wydaje mi się, że dowolna dystrybucja Linuxa, uruchamiająca się jako Live pozwoli na wygodne partycjonowanie twojego nowego dysku.

Myślę, ze mogłabyś spróbować ściagnąc ze strony Microsoftu obraz Windowsa.
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
Na tej stronie jest przycisk "pobierz narzędzie", to jest Media Creation Tool który może stworzyć bootowalnego Pendriva z Windowsem.

Podobne pytania

+4 głosów
8 odpowiedzi 86,409 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 3,287 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 3,334 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,083 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...