• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Poradnik zadawania pytań?

VPS Starter Arubacloud
+5 głosów
522 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2015 w Sprawy forum przez Boshi VIP (100,240 p.)
Warto chyba coś takiego podwiesić, bo aż mnie trafia jak widzę pytanie:

Nie działa kod-pomóżcie! i wklejone 100 linijek kodu, nie wiadomo co nie działa, w którym miejscu, brak opisu błędu itd..

8 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 10 maja 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
edycja 10 maja 2015 przez efiku

Boshi,  zapytaj się tak:

GDZIE SĄ DO CHOL**** MODERATORZY! Przecież ich jest chyba z 4. 

Ja już tyle pytań zgłosiłem i nic. 

Chociaż najbardziej mnie wkurza to, że piszesz, poświęcasz swój czas na odpowiedź, oddajesz kod optymalny i co?  :d Twoje rozwiązanie jest olewane, a brane jest jakieś takie na które jak patrzysz to śmieszkujesz i robisz tak

<?php throw new ಠ_ಥ("Why you do this.."); ?>

Dlatego ja będę już odpisywać tylko na pytania związane pośrednio z OOP :) 

Moim zdaniem powinno być w faq tylko tyle:

Zanim zadasz pytanie użyj wyszukiwarki, a jeśli nie znajdziesz pytania, zastanów się dobrze o co chcesz pytać. Nie wklejaj bezmyślnie kodu, napisz o co konkretnie Ci chodzi, wstaw fragment kodu i ciesz się życiem.

PODKREŚLAM IŻ:

Nie możecie z góry narzucić tutaj ludziom to jak maja pytania pisać, bo to nie realne - zabijecie to forum tym. 

 

Jednakże obecnie wyszukiwarka forumowa jest średnia, brakuje jej zaawansowanych opcji wyszukiwania. Nie wiem czy jest opcja zmiany tego, gdyż patrząc na kod strukturalny tego q2a mam wrażenie, że cofnąłem się w czasie, a w sumie racja - eval w kodzie :d 

Jeżeli jakimś cudem udałoby się ogarnąć jakiś plugin do wyszukiwarki to będzie wielki plus. ;-)

1
komentarz 10 maja 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
No, ale nikt nikomu nie narzuca w jaki sposób ma pisać. Wypunktowanie w zapytaniu: opisu problemu, dodanie kodu (jak www to demo) oraz jakiś dodatkowych (opcjonalnych) informacji typu co robiłeś aby poprawić błąd byłoby wystarczające. Narzucanie komuś byłoby w przypadku, gdy od deski do deski mieliby pisać według schematu, tak jakby korzystali z jakiegoś formularza.
1
komentarz 10 maja 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

"Wypunktowanie w zapytaniu: opisu problemu, dodanie kodu (jak www to demo) oraz jakiś dodatkowych (opcjonalnych) informacji typu co robiłeś aby poprawić błąd byłoby wystarczające. "

To jest właśnie to nrzucenie, zobaczysz ;) Zawsze można stworzyć post który będzie informatorem "Jak poprawnie składać pytanie", a to czy ludzie będą chcieli poświęcić im odrobinę czasu aby przeczytać, to już ich sprawa ;d

I tak większość osób daje fragment kodu i opisuje dokładnie co robi, a druga część ma nadzieje, że dostanie gotowca :>

+1 głos
odpowiedź 9 maja 2015 przez Mister123450 Dyskutant (8,700 p.)
Moim zdaniem dobry pomysł jest napisać mały Tut dotyczący prawidłowego zapytywania tutejszych pasjonatów. Zmniejszyłoby to czas, przez który dochodzi sie do ładu o co chodzi w pytaniu i sobie nerwów.
+1 głos
odpowiedź 9 maja 2015 przez niezalogowany
No rzeczywiście, trafia się trochę (w sumie to nawet dużo :/) takich pytań, źle sformułowanych, wytłumaczonych i do tego nie po polsku, czyli np. "tutaj kod mam nie dzala pomozće bo nie ómiem tego włanczyci" :| No może trochę przesadziłem, ale myślałem, że to forum zbiera TYLKO "intjeligjentnych" ludzi. Ale to jest internet, tutaj niestety nie ma zasad: torrenty, darmowe pliki mp3 i jeszcze więcej. Internet nie ma prezydenta, chociaż jakby to miał być Putin, to chyba bym wolał żeby go jednak nie było :P
1
komentarz 9 maja 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Tyle, że w internecie obowiązją regulaminy a przedewszystkim netykieta. Wieczorem jak nikt mnie nie ubiegnie to naskrobie coś.
1
komentarz 9 maja 2015 przez niezalogowany
OK, trzeba będzie powiadomić Pana Zet żeby zrobił podstronę z regulaminem, FAQ. Zrobimy go wszyscy razem ;)
+1 głos
odpowiedź 9 maja 2015 przez falauthy Stary wyjadacz (11,550 p.)
Można zrobić coś a'la regulamin i FAQ.
+1 głos
odpowiedź 9 maja 2015 przez SyntaxError Pasjonat (17,170 p.)
Regulamin z jasno określonymi zasadami. :P I kilku moderatorów, którzy będą przestrzegać tych zasad. Bo szczerze mówiąc niby są oni, ale jakoś nie widać mocno ich działalności tutaj. A ten regulamin proponuję wyświetlać na podstronie z zadawaniem pytania i dodatkowo wysyłać nowo zarejestrowanemu userowi na PW jako wiadomość powitalną. ;) Takie jest moje zdanie.
+1 głos
odpowiedź 9 maja 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Przede wszystkim w zapytaniach powinno znaleźć się:

- opis problemu

- cały kod programu, najlepiej z komentarzami jeśli kod jest długaśny

- jeśli problem dotyczy strony internetowej również warto dodać demo, na fiddlu czy codepenie

- podejmowane próby rozwiązania problemu, czyli co robiłeś (opcjonalne o ile faktycznie nie wiesz co zrobić)

Nie musi to być zapisane pięknie i nie wiadomo jak długie, ale myślę że stosowanie się mniej więcej do takiego schematu poprawi korzystanie z forum i tym samym użytkownicy będą mogli szybciej zlokalizować błędy. W tym tygodniu akurat miałem taką sytuację w dziale webowym, użytkownik pisał, że ma problem z tym i z tym, ale kodu nie podał. Nie wiem jak wy, ale ja szklanej kuli jeszcze nie posiadam (może niedługo zakupię). :P
1
komentarz 10 maja 2015 przez zirael [PL] Mądrala (5,200 p.)
Często też jedno pytanie jest na forum powielane kilka razy, na które już wcześniej udzielono odpowiedzi.

Szkoda że przed zadaniem pytania nie przejrzą wyników w wyszukiwarce czy owe pytanie nie padło. Tak jak "od czego zacząć", "jak się uczyć..." itd.
+1 głos
odpowiedź 10 maja 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (13,980 p.)
Od problemów jest forum. Nie ważne jakie pytanie jeżeli wiesz, że nie dasz rady lecisz dalej, albo zwracasz uwagę na to czemu nie możesz pomóc. Na każdym forum znajdą się ludzie, którzy zadacą pytania typu: Halo! Kupiłem zesszyt w linijkową kratkę, ale nie wiem od którego końca zacząć pomóżcie.
1
komentarz 10 maja 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
I takie tematy powinny z miejsca lecieć do kosza. Bez ostrzeżenia.
+1 głos
odpowiedź 10 maja 2015 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Błąd w kodzie, linia nr 404 wink

Podobne pytania

+14 głosów
2 odpowiedzi 1,103 wizyt
+22 głosów
2 odpowiedzi 2,669 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
+10 głosów
2 odpowiedzi 851 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2020 w JavaScript przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,091 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...