• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zainstalować ubuntu przez pendrive na Lenovo B51 ?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
925 wizyt
pytanie zadane 24 października 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Philip Bywalec (2,320 p.)
Witajcie

Otóż nie wiem jak rozpocząć instalacji ubntu 14.10. W Biosie mam instalacje przez USB ustawioną na "enabled" a po włożeniu pendrive do USB laptop zachowuje się jak gdyby nigdy nic.

Mam również zainstalowanego Win 10. Posiadam laptop lenovo B51-80.

Jeżeli jednak wyczytałem głupoty to bardzo bym prosił o podesłanie przydatnych info.

Pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 października 2016 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Czy pendrive ma po prostu wrzucony plik iso, czy jest bootwany? Czy masz włączone wsparcie dla USB w BIOSie?
komentarz 25 października 2016 przez Philip Bywalec (2,320 p.)
Ten program czyni pendrive bootowalnym na UEFI?
komentarz 26 października 2016 przez matteo.web Użytkownik (700 p.)
Program nie ma nic powiązanego z UEFI.

Z UEFI musisz sam sobie poradzić. Program tylko tworzy bootowalny pendrive. Wejdź do ustawień biosa. Wyłącz Legacy Bios, a włącz UEFI Mode.

Następnie przygotuj jeszcze raz bootowalny pendrive, ale spróbuj tym programem: https://rufus.akeo.ie/?locale=pl_PL

W programie ustaw opcję: Schemat partycjonowania MBR dla Bios lub UEFI, System plików FAT32

(jak nie odpali się znowu pen, to spróbuj kolejnym razem Schemat partycjonowania MBR dla UEFI)

Resztę opcji zostaw standardowo. Uwaga, jak pewnie się domyślasz, program wymaże Ci obecne dane z pendriv'a. Zrób kopie zapasową plików z niego. Napisz czy udało się.
komentarz 31 października 2016 przez Philip Bywalec (2,320 p.)
Wybacz, że dopiero teraz odpisuje, ale powrót do domu itd.

Powiem tak. Zrobiłem 2 pendrive-y na jednym poprzedni sposób a na drugim ten co mi opisałeś i możliwe jest rozpoczęcie instalacji ubuntu przy każdym z tych przypadków dopiero kiedy ustawie coś takiego w biosie:

Boot Mode - Legacy Support

Boot Priority - Legacy First

 

Jednak występuje następny problem a mianowicie, kiedy ustawie wydzieloną część dysku na instalacje ubuntu, to wyskakuje mi taki błąd :

http://askubuntu.com/questions/610873/ubuntu-error-the-partition-table-format-in-use-on-your-disks-normally-require

( chodzi mi tylko byś zobaczył na SS )

Osobiście to nie wiem czy kontynuować pomimo tego ostrzeżenia czy nie.

Nie mogę się dostosować do rad, które oni tam piszą, bo w moim biosie nie ma takich opcji.
komentarz 31 października 2016 przez Philip Bywalec (2,320 p.)
Kiedy przełącze cokolwiek na "UEFI ... " to nic się nie dzieje.
komentarz 3 listopada 2016 przez matteo.web Użytkownik (700 p.)
Hej. Dziwna sytuacja. Ostatni pomysł jaki mi przychodzi do głowy to:

http://www.partition-tool.com/resource/GPT-disk-partition-manager/convert-gpt-disk-to-mbr-disk.htm (bez utraty danych - osobiście tego nigdy nie miałem potrzeby robić) lub https://www.youtube.com/watch?v=nymMWop7bPw (tracisz dane na dysku, ale jak masz kopię plików, to bez znaczenia).

Nic więcej nie potrafię Ci pomóc. U mnie zadziałał na laptopie Ojca drugi sposób i instalacja Linuks Mint poszła bez problemu.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 455 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,723 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2016 w Sprzęt komputerowy przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,261 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,083 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...