• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prawa autorskie - layout strony www

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
790 wizyt
pytanie zadane 24 października 2016 w HTML i CSS przez Michał Samolewski Bywalec (2,240 p.)
Witam, mam specyficzne pytanie, dokładnie na temat praw autorskich layoutu strony.

W skrócie sprawa wygląda tak, że kodowanie idzie mi bardzo dobrze, lecz moje zdolności graficzne oraz kreatywność praktycznie nie istnieją. Przez ten problem, wszystkie moje strony  tworzyłem na zasadzie [O, ale fajne na tej stronie jest menu, zrobie takie same u siebie. Później na innej stronie, "O, ale fajnie mają wystylizowane miejsce na treść, zrobię tak u siebie."] I tak powstały wszystkie moje projekty. Nigdy nie posiadałem żadnego projektu graficznego przed rozpoczęciem kodowania.

I tu moje główne pytanie. Jak się prezentuje kwestia praw autorskich, jeśli np. wykonałbym całą stronę, na podstawie innej, udostępnionej już w sieci witryny? Jeśli napisałbym całą stronę tak, że po wszystkim wyglądałaby prawie identycznie, albo chociaż bardzo podobnie (ten sam układ, podobne fonty, podobne wymiary divów, podobna kolorystyka, odcienie kolorów, takie same efekty a:hover, itp.? Czy to byłby plagiat? Oczywiście mówię tu o napisaniu całego kodu samodzielnie, bez jakiegokolwiek zaglądania do kodu źródłowego tej gotowej już strony. Żadnego kopiowania kodu źródłowego, itp. Ktoś? Coś?

Pozdrawiam, Michał.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 24 października 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Definicja prawna plagiatu jest bardzo miałka, ale można się domyślić, że chodzi o dobitne skopiowanie pracy innej osoby. Tzn. można korzystać z czyiś rozwiązań, idei, ale nie mogą być one przeważającą częścią naszego projektu.

Jeśli mówisz, że strona twoja i czyjaś są bardzo podobne, to nie ma znaczenia, czy kod napisałeś sam czy nie, gdyż przedmiotem roszczeń nie będzie implementacja, a warstwa wizualna.

Dobrze, że sam od siebie zacząłeś się interesować tematem. Jeśli nie masz pomysłów na jakiś layout, zawsze możesz korzystać z otwartych projektów, których autorzy zezwalają na takie zachowania.
+1 głos
odpowiedź 24 października 2016 przez Avenue Użytkownik (940 p.)
Jeśli wszystko skopiujesz w 1:1 jest to plagiat.

Ale nie widzę problemu w tym, że nie zajmujesz się grafiką, bo w internecie jest mnóstwo layout`ów do zakodowania, więc można w ten sposób się fajnie uczyć, a gdy dostaniesz zlecenie na wykonanie jakiejś strony to chyba logiczne, że za aspekt wizualny nie odpowiadasz Ty tylko grafik, a Ty masz tylko zakodować.
komentarz 4 listopada 2016 przez KamilloPL Gaduła (3,470 p.)
mógłbyś podać jakieś ciekawe strony ?
0 głosów
odpowiedź 4 listopada 2016 przez KamilloPL Gaduła (3,470 p.)
ok chciałem zapytać o podobny temat - tworze stronę która wygląda podobnie jak u kogoś kto robi tutorial - zmienione loga, zmienione, tła zmienione obrazki, zmienione menu a kod zostaje bardzo podobny - ok. 90 procent to co wtedy?
i jeszcze jedno pytanie - co jeżeli chce ustawić tło strony na obrazek dostępny w sieci?
komentarz 4 listopada 2016 przez kacper6909 Gaduła (3,040 p.)
Jak wyżej kolega napisał, jeśli wizualnie wygląda bardzo podobnie to nie fajnie.
Dziwne, że autor tutoriala nie zezwala na dowolne wykorzystanie kodu i layoutu.
Jeżeli jest to obrazek z google lub po prostu na licencji to nie możesz go użyć. Jedynie gdy napiszesz do autora z prośbą o zgodę na wykorzystanie go w Twoich celach. Można pobierać również darmowe, bezlicencyjne grafiki. NP pixebay.
Pozdrawiam
komentarz 4 listopada 2016 przez Abel Mądrala (5,140 p.)
Z tego co mi się przypomina to nie może być więcej aniżeli 40%

Czyli 60% projektu musi być twoja ,indywidualna ,niepowtarzalna
komentarz 4 listopada 2016 przez KamilloPL Gaduła (3,470 p.)
Nie rozumiem tylko jednego. Jak to ocenić ? Ocenia się kod czy stronę jak się ją widzi ? A fonty na Google fonts są darmowe ? można ich używać ?
komentarz 4 listopada 2016 przez Abel Mądrala (5,140 p.)

ocenia się efekt wizualny

Kod HTML,CSS też nie są opatrzone prawami autorskimi 

Fonty google owszem możesz wykorzystywać ,ale jeżeli tytuł artykułu ma u ciebie jakiś tam font powiedzmy "Lato" a na stronie z której czerpiesz inspiracje w tytule jest ten sam font to tak być nie może 

Strona podpatrzona

TYTUŁ ARTYKUŁU 

Twoja strona

TYTUŁ ARTYKUŁU 

Tak nie może być 

Strona podpatrzona

TYTUŁ ARTYKUŁU 

Twoja strona

TYTUŁ ARTYKUŁU 

Tak nie powinien nikt się przyczepić 

komentarz 5 listopada 2016 przez KamilloPL Gaduła (3,470 p.)
ok - strona jest zrobiona np w czcionce Lato ja robie w Open Sans to juz jest roznica czy nadal nie ?
komentarz 5 listopada 2016 przez Abel Mądrala (5,140 p.)
tak to już różnica wizualna więc nt nie powinien się czepiać oprawa autorskie

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 329 wizyt
+1 głos
5 odpowiedzi 303 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2015 w HTML i CSS przez shadax Obywatel (1,850 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 452 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2015 w Nasze projekty przez JakisCwaniak Początkujący (350 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...