• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wytłumaczenie kodu PHP'a i pytanie o dalszy rozwój

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
238 wizyt
pytanie zadane 16 października 2016 w PHP przez Persantarus Początkujący (320 p.)
Witam,

Od jakiegoś czasu uczę się programowania w PHP, ogarniam podstawy(funkcje, pętle itd.) i OOP(przynajmniej tak jakbym miał zdefiniować klasy, metody, klasy abstrakcyjne itd.). Chciałbym iść do przodu i pisać w zasadzie coś swojego, a przynajmniej na początku nauczyć się jakiś wzorców i "myślenia programistycznego" - jak działa to, jak napisać coś takiego. Zacząłem od Udemy.com i jednego kursu:

https://www.udemy.com/learn-object-oriented-php-by-building-a-complete-website/learn/v4/overview

Ogólnie chodzi mi o stronę przed tym głównym projektem, w której autor pokazuje jak połączyć się z bazą danych i robi tą stronę z usuwaniem i dodawaniem postów/usuwaniem etc.

Oto kod klasy połączenia z bazą danych: http://wklej.to/Hs4H9

Co ogarniam:

- tworzenie konstruktora, który tworzy DSN

- dodatkowy parametr $options do sterowników

-  samo połączenie z bazą(jak to się robi przez PDO) oraz obsługę wyjątków przez try catch

- funkcja execute() do wywołania zapytania

Czego nie ogarniam:

- funkcja query, a mianowicie wiem że prepare() ma przygotować zapytanie do wywołania poprzez execution() , ale po co ma przygotować i co tak właściwie robi/co się dzieje po jej wywołaniu?

- funkcja bind() - kompletnie nie ogarniam do czego służy, podobnie z lastInsertID() oraz rezultset()

Podsyłam jeszcze index.php: http://wklej.to/sQVwk

Gdyby ktoś miał czas i chciał pomóc to byłbym bardzo wdzięczny. ;)

Druga sprawa jest już bardziej ogólna - jak mam się uczyć praktycznych przykładów tego PHP'a - teraz jak próbowałem to Udemy no to część ogarniam, a część nie. Mam po prostu czytać dokumentację i szukać jakiś rozwiązań w internecie i po prostu spędzać bite godziny nad jakimś kodem żeby coś wykonać, czy są gdzieś w internecie jakieś praktyczne przykłady pisania aplikacji internetowych w oparciu o PHP/MySQL? Mógłby ktoś coś doradzić? Od razu mówię, że nie przepadam za czytaniem książek, a przynajmniej na tak początkującym poziomie(chyba, że jest jakaś na prawdę dobra książka pokazująca takie praktyczne przykłady idealnie to ktoś może coś podrzucić). ;)

Będę wdzięczny za wszelką pomoc. :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 16 października 2016 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
Funckcja prepare służy głownie jako zabezpieczenie np przed SQL injection oraz poukładanie sobie tego co pakujemy do bazy danych, kwerenda wygląda np tak : "SELECT * FROM db WHERE name=:name". :name to tak zwany placeholder(można nazwać dowolnie np :abcde)  i potem za pomocą funkcji bindValue(':name', 'Ernesto'); podstawiamy pod przygotowaną kwerendę parametry, z tego co widzę w kodzie co dałeś to można podać trzeci parametr z typem danych, człowiek cały czas się uczy :P

lastInsertId() zwraca ostatni id jaki został wyciągnięty z bazy
resultset() zwraca tablicę asocjacyjną z wynikiem zapytania

i jeszcze zostawiam to  http://pl.phptherightway.com/
1
komentarz 16 października 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Ja bym raczej odesłał po prostu do http://phptherightway.com bo polskie tłumaczenie jest oczywiście przestarzałe!
komentarz 16 października 2016 przez Persantarus Początkujący (320 p.)
Super, wielkie dzięki. Obczaję sobie tą stronę.

Jakby ktoś mógł to niech podrzuci jednak te książki - chodzi mi stricte o programowanie praktyczne żebym wiedział jak zrobić to, żebym wykreował sobie sposób myślenia + jakieś wzorce projektowe ewentualnie.

Czy "Czysty Kod" jest powiedzmy tylko o refaktoryzacji/zachowaniu spójności kodu itd. czy są tam jakieś informacje o praktycznym programowaniu?
komentarz 16 października 2016 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
Czytałem czysty kod, bardzo ważna lektura! Masa dobrych praktyk! Jedynym minusem jest to że przykłady są w Javie i niektóre przykłady ciężko przemielić. Jeszcze ciekawą pozycją jest "Pragmatyczny programista"

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 203 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 116 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 688 wizyt
pytanie zadane 5 września 2016 w PHP przez Stiuil06 Nowicjusz (160 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...