• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak sie pisze nowoczesne strony www.

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
16,345 wizyt
pytanie zadane 7 maja 2015 w Nasze projekty przez timati Bywalec (2,060 p.)
Witam,

 

Mam pewien pomysł na strone a raczej serwis który będzie coś użytkownikowi "doradzał"

I teraz mam pytanie w jakich jeżykach pisze się nowoczesne strony www takie jak na przykład ostatnio wyszła isivi.pl.

Czy tylko jest to javaScritp, PHP czy coś jeszcze ?

6 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 8 maja 2015 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Cześć,

Jeżeli chodzi w chwili obecnej o produkcję stron internetowych to głównie nie ma jakiegoś ogólnego trendu, wiadomo, że dzieli się stronę na backend oraz frontend.
Jeżeli chodzi o backend to mamy do wyboru całkiem sporo technologii czy tam języków, jak zwał tak zwał. Najpopularniejsza w naszym kraju jak i chyba na świecie jest PHP, ale nie samo PHP, bo to masochizm ale jego frameworki, jest ich mnóstwo i każdy ma swoje wady i zalety, o których akurat tutaj nie ma co pisać warto też wspomnieć o tzw. microframeworkach, które przydatne są do produkcji bardzo prostych stron.
Ale jeżeli chodzi o backend to nie samym PHP człowiek żyje ale też jest kilka innych świetnych rozwiązań, np. dla fanów C# i .NET mamy ASP.NET. Dla fanów Pythona mamy Django oraz Flaska (nie tylko te dwa, ale są one najpopularniejsze). Dla fanów JavaScriptu, który ostatnio jest bardzo modny przynajmniej jeżeli chodzi o front, mamy NodeJS. Dla fanów Ruby mamy Ruby on Rails oraz Sinatre.

Jeżeli chodzi o frontend to głównie wiadomo HTML, CSS oraz JavaScript. Ale to też nie wszystko. Ogólnie trendem i dobrą praktyką jest używanie i tutaj frameworków jak Bootstrap, Foundation itd. jest to ogólnie zbiórk gotowych rozwiązań. Sam JavaScript też posiada masę gotowych rozwiązań jak jQuery. Modne teraz są frameworki, które usprawniają powiedzmy pracę z AJAXem jak Angular, Ember.

To tak dość ogólnie opisane to co w trawie piszczy. Jeżeli o to co ja wykorzystuję przy tworzeniu stron to korzystam głównie z, jeżeli chodzi o backend, Ruby/RoR, potężny oraz de facto bardzo prosty język, w którym cholernie przyjemnie się pisze, a gdy do tworzenia stron używamy Ruby on Rails to stworzenie prostej strony to dosłownie kilka minut, gdzie w PHP to masa dłubania. Jeżeli chodzi o RoR to mamy tam masę fajnych rozwiązań, o których teraz nie będę pisał. Ale możemy zamiast HTML używać HAML, który diabelsko skraca czas pisania, zamiast JavaScript możemy używać CoffeeScript, gdzie składnia C-podoba idzie precz oraz kod jest krótszy co jest bardzo fajne. Mamy już wbudowanego SASSa taka odmiana CSS, dzięki, której możemy bardziej intuicyjnie pisać kod możemy np. tworzyć zmienne, czy funkcje, czego w zwykłym CSS nie ma, a nie raz się przydaje, żeby nie pisać w kółko tego samego. Do tego mamy wbudowane jQuery (ale to już chyba większość frameworków ma). Dodatkowo idąc za trendem warto zainteresować się czymś takim jak Angular czy Ember.

No i to tak po krótce tyle na ten temat.
komentarz 8 maja 2015 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Dużo tego :P Znając HTML/CSS jQ PHP MySQL można w ogóle myśleć o webdevelopingu?
komentarz 8 maja 2015 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Wcale nie tak dużo, na początku warto się określić czy chce się być front czy backendowcem, a może full-stack developer?
W każdym razie na początek trzeba znać tego HTML/CSS, żeby przynajmniej się orientować w tym jak są strony budowane. Potem ogarniamy sobie jakiś backend, powiedzmy w PHP no i sobie piszemy. Ogólnie znając podstawy HTML/CSS, JS oraz powiedzmy PHP, no i trochę wiemy o bazach danych, to można tworzyć bardzo fajne strony. Wiadomo osiągnięcie jakiegoś wyższego poziomu w tym wszystkim wymaga czasu, ale to akurat wiadome.
+2 głosów
odpowiedź 8 maja 2015 przez loczekstyle Bywalec (2,320 p.)
To teraz ja dodam coś od siebie:

Początek tworzenei witryny www to strona designu czyli tzw. webdesign. Tutaj są określane rzeczy jakie ma nasza strona zawierać, ale trzeba też mieć na uwagę co można zakodować. Bo czasami grafika może być świetna ale będzie zbyt dużo warzyć czy po prostu nie da jej się zakodować w sposób, żeby strona była responsywna.

Druga rzecz to przejście do samego kodowania. Strona w przeglądarce. Efekty wizualne. Stosuje się takie jęzt\yki jak:

-HTML, CSS, JavaScript, Jquery, Ajax // to taka podstawa. Może Ajax nie daje efektów wizualnych ale sprawia że witryna może działać szybciej.

Dalej przechodzimy do srtony gdzie nasza witryna potrzebuje systemu logowania i bazy danych. Tutaj wyrózniamy:

-PHP(Symfony, Zend), MySQL, SQL, Python(Django), Ruby on Rails czy ASP.NET.

 

Lista technoligii jest długa ale jak chcesz się uczyć (zostać webdeveloeprem) to myślę ta ścieżka będzie właściwa:

1. Webdesign (możesz ale nie musisz)

2. HTML/CSS

3. JavaScript, JQuery, AJAX

4. PHP i MYSQL

5. Jakieś inne języki typu Ruby on Rails
0 głosów
odpowiedź 7 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Myślę, że spokojnie wystarczy HTML (najlepiej w wersji 5), CSS oraz JavaScript. Ewentualnie żeby sobie ułatwić może być jeszcze jQuery (biblioteka JavaScriptu). PHP jest od mechaniki (tzw. back-endu) także dla użytkownika za bardzo widoczny on nie będzie, od strony obsługi strony będzie potrzebny. Chyba że to strona statyczna, bez żadnego logowania itp., gdzie nic się nie dzieje, no to i PHP nie potrzebny ;)
komentarz 7 maja 2015 przez timati Bywalec (2,060 p.)
Oczywiście strona będzie z logowaniem :)
komentarz 7 maja 2015 przez timati Bywalec (2,060 p.)
Raczej mała szansa zeby to ogranął bo dopiero zaczynam z programowaniem itp :)

Ale rozmawiałem już z kilkoma osobami i mówią, że strona ma potencjał więc coś będę kombinował.
komentarz 7 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
No to żeby tworzyć juz jakąkolwiek mechanikę potrzeba PHPa a tak to myślę, że sam HTML i CSS powinien wystarczyć. Można też, jak kolega niżej podpowiedział, skorzystać z Bootstrapa lub innych frameworków ale jeśli nie ogarniasz jeszcze podstaw CSSa to proponuję najpierw tego się nauczyć, a później przejść do gotowców ;)
komentarz 7 maja 2015 przez timati Bywalec (2,060 p.)
CSSa już studiuję :) ale jeszcze długa droga przedemną :) Muszę jeszcze zrobić ogromną baze danych :/
komentarz 7 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Tak jak mówiłem skoro dopiero studiujesz to proponuję najpierw porządnie nauczyć się samego CSSa, a później bawić w Bootstrapie i innych frameworkach tego typu.

Powodzenia w takim razie życzę ;)
0 głosów
odpowiedź 7 maja 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (14,000 p.)
Nowoczesne strony są oparte teraz na frameworkach jak np: bootstrap. Styl jest modern, wszystko jest płaskie.
0 głosów
odpowiedź 7 maja 2015 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Nowoczesne strony www łączą logikę na wysokim poziomie z dobrym designem. Co to znaczy. W ramach logiki na wysokim poziomie wykorzystywany jest AJAX. Pozwala na ładowanie podstron bez konieczności odświeżania strony. Dobry Design to głównie przejrzystość, nie przeładowanie strony bajerami, a przede wszystkim responsywność. Takie jest moje zdanie.

komentarz 7 maja 2020 przez andrzej_gwarda Nowicjusz (100 p.)

Do stron, które wymieniają dużo danych pomiędzy przeglądarką a serwerem używam Angulara. To już bardziej kombajn do aplikacji webowych niż stron. Natomiast do prostych stron zacząłem używać kreatora stron internetowych, zrobiłem już kilka, szablony oparte o bootstrapa więc z responsywnością nie ma problemu.

0 głosów
odpowiedź 29 maja 2018 przez Mises Nowicjusz (140 p.)
Technologia w której został stworzony Linkedin Twitch Oraz League of Legends (Tak to gra, która używa Ember.js).

Podstawowe kody do nauki to: CSS, HTML.

Język: JavaScript.

Najważniejszy, aczkolwiek banalny w obsłudze framework: Ember.js

Pozostałe technologie to: Bootstrap.js, sass.js Handlebars.js

Baza danych: firebase.

Framework Ember:

1. Bardzo łatwo budujesz stronę w strukturze MVC. Inicjując nowy projekt on już ma odpowiednią strukturę folderów.

2. Ogólnie za pomocą komend konsoli ściągasz potrzebne technologie i nawet niektórych technologii (bootstrap oraz sass) nie musisz nigdzie inicjować w projekcie po prostu zaczynasz ich używać.

3. Handlebars już jest zawarty w Ember.js.

4. tworzysz całą stronę w technologii single page. (czyli strona ma tylko jeden plik html, który jest cały czas edytowany po stronie użytkownika i ściąga odpowiednie komponenty strona przez to działa o niebo szybciej).

5. Komunikacja z bazą danych NIE WYMAGA znajomości SQL. Ember ma wbudowaną technologię mapowania obiektów na zapytania (ORM) do bazy danych.

6. Firebase baza danych dzięki, której można i stworzyć grę FPS online albo MMORPG.
komentarz 17 lipca 2018 przez megakul Nowicjusz (100 p.)

Na pewno HTML CSS I JS do stworzenia wersji wizualnej a co do "zaplecza" to wydaje mi się że teraz PHP wiedzie prym, ale może to się zmienić w przyszłości. Ja zamiast uczyć postanowiłąm zainwestować czas w pracę a zarobione piniązki poświęciłam na zrobienie strony u https://www.damtox.pl/tworzenie-stron-www/ - zadowolona jestem bardzo, ja bym tak strone robila z miesiąć.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 204 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2019 w Nasze projekty przez Adusiek Użytkownik (660 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,637 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...