• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak działają usługi programisty webowego?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
576 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez p(sychi)atryk Obywatel (1,110 p.)
Witam! Zastanawiam się często nad tym, w jaki sposób działają usługi programisty webowego. Otóż załóżmy że dzięki mojemu portfolio z 3 odcinka kursu HTML :), zjawił się kontrahent i podpisał ze mną umowę na stronę internetową. Mija jakiś czas i informuję go o finalizacji projektu. Pieniązki się przelewają, strona wchodzi na serwer, wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni :). I tutaj moje pytanie: Czy moja praca dobiegła końca, a dokładniej czy do mnie należy aktualizaja i modyfikowanie tej strony, czy to on jest w stanie zrobić to sam? Domyślam się że zależy to od rodzaju modyfikowanej inforamcji, np. kolejny artukuł na bloga powinien móc sam umieścić, ale zmienić loyaut powinienem już ja? Jak to konkretniej działa?

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 6 maja 2015 przez Kabotyn Mądrala (5,650 p.)
Z praktyki Ci powiem, że generalnie jak chcesz mieć "spokój" to robisz klientowi CMS'a przeszkalasz jak ma go używać, i ten sobie sam robi aktualizacje. Oczywiście wszystko (!!) należy mieć zapisane w umowie - tj. co dokładnie robisz, za co i ile płaci klient, wszystkie daty (łącznie z datą płatności), zakres odpowiedzialnosci itp.

Ja zawsze informowałem klientów, co dostaną - że produktem za który płacą jest strona internetowa, którą dostarczam im w jakiejś formie, oni sobie to wygrywają na serwer (lub ja to robię, zależy od umowy) i to wsio. Wszystko co wychodzi poza ustalenia umowy jest dodatkowo płatne. I tyle. :)

Więc najlepiej informować klientów, że mają samą strone za taką i taką cene, ale jest też opcja np. 10 aktualizacji w przeciągu trzech miesięcy za dodatkowe €€€, i tyle :) Klient się godzi lub nie :)
komentarz 6 maja 2015 przez Kabotyn Mądrala (5,650 p.)
Dodam również (też z praktyki to wiem), że im bardziej szczegółowo i łopatologicznie wytłumaczysz klientowi co dostanie, co jest w Twoim zakresie, co jest w jego, jakie są inne opcje tym lepiej klient na to patrzy, widzi że nie jest oszukiwany bo wszystko jest ładnie powiedziane i jest skłonny więcej zapłacić :)
komentarz 7 maja 2015 przez p(sychi)atryk Obywatel (1,110 p.)
Poczytałem przez chwilę o CMS. Jak go zrobić albo w jakim języku najczęściej się go stawia?
komentarz 7 maja 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Można w php np.
komentarz 7 maja 2015 przez p(sychi)atryk Obywatel (1,110 p.)
Dziękuję bardzo za informacje!
komentarz 7 maja 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Możesz skorzystać już z popularnych CMS takich jak Joomla, WordPress, Drupal, Light CMS i wiele innych. Zależy jaka strona i jakie będzie miała przeznaczenie.
+1 głos
odpowiedź 6 maja 2015 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)
Jeżeli nic takiego nie było w umowie, to wydaje mi się że nie... Tzn, Ty zlecenie wykonałeś, dostałeś wynagrodzenie... Ale wydaję mi się ze powinienieć dołączyć to strony dokumentacje na zasadzie, gdzie wrzucać posty/opis/treść...
+1 głos
odpowiedź 6 maja 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Myślę, że to zależy od umowy. Jeśli będą tam zapiski, że na każde jego zawołanie Ty masz zmieniać mu layout strony czy dodawać nowy wpis czy cokolwiek innego (oczywiście wtedy cena usługi też na pewno idzie w górę i warto ustalić przez jaki to ma być czas) to wtedy musisz to robić. Jeśli takowych zapisków nie ma, to myślę że nie musisz. Chociaż dla pewności można w umowie napisać, że stronę zrobiłeś i nie będziesz już nic w niej więcej robił i tyle ;) Tak myślę, że chyba to zależy tylko od umowy między wami, nic innego się tu nie liczy.
0 głosów
odpowiedź 6 maja 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
edycja 6 maja 2015 przez Geek
To wszystko zależy od umowy jaką zawarłeś z klientem przed zrobieniem projektu. I tyle :)
0 głosów
odpowiedź 7 maja 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (13,980 p.)
Strone zrobiłeś jak klient chciał. Zawsze wróci i powie, że to mu nie pasuje i za dopłatą :) zmienisz to i owo.
komentarz 8 maja 2015 przez p(sychi)atryk Obywatel (1,110 p.)
A jeżeli chodzi o dodawanie postów na stronie, to domyślam się że za takie rzeczy się nie płaci, bo jest to chyba najbardziej elementarna sprawa na stronie internetowej. Tylko jeżeli nie ma CMSa to jak on ma to zrobić? Przecież nie będę mu ciąglę postów dodawał ;)
komentarz 10 maja 2015 przez Wirus Stary wyjadacz (13,980 p.)
Jeżeli strona jest typu static to są jakieś poradniki jak to zmienić np dla wordpressa. Jeżeli uwzględniłęś dodawanie postów to trzeba to zrobić. Znajdź polecany CMS i wystarczy poradnik jak podpiąć stronę i gotowe. Dajesz instrukcję klinetowi gdzie ma się logować i co klikać i koniec.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,054 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 460 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 419 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...