• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Fizyka, liceum, równia pochyła. :) Pomoc w zadaniu?

Fiszki IT
Fiszki IT
0 głosów
1,591 wizyt
pytanie zadane 29 września 2016 w Matematyka, fizyka, logika przez Tom_Ja Dyskutant (7,970 p.)

Jeśli potrafisz choć trochę pomóc, będę wdzięczny. 

Na równię pochyłą poruszającą się ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem* o wartości 4m/s² położono klocek o masie 2kg. Kąt α=30°.

*Przyspieszenie "w prawo", w stronę kąta 30°, w stronę obniżania się równi.
a) Zbadaj w którą stronę jest zwrócona siła tarcia działająca na klocek, a następnie oblicz jej wartość w sytuacji, gdy klocek względem równi pozostaje w spoczynku.
b) Narysuj siły działające na klocek w układzie nieinercjalnym, zachowując właściwe proporcje.
c) Oblicz wartość siły nacisku, a następnie zbadaj, czy siła tarcia osiągnęła wartość maksymalną, jeżeli współczynnik tarcia statycznego klocka o równię ma wartość 0,2.

 

Częściowo zadanie już rozwiązałem, aczkolwiek brakuje mi współczynnika tarcia do policzenia siły tarcia w podpunkcie a, dlatego przyjąłem mi=0,2, które nie wiem dlaczego pojawia się dopiero w c. Czy dobrze zrobiłem? Odpowiedź chyba dobra, wyszło 3,42, a powinno w przybliżeniu 3.

Największy problem z podpunktem c. Siła nacisku wyszła mi mgcosα=17,1N. Czegoś brakuje do prawidłowych 21,3N. Czego? Przypuszczam, że ma to związek z przyspieszeniem równi, siła bezwładności ma=8N, no ale to chyba nie o to chodzi?... Fw=F-Fb=10N-8N=2N, w dół równi.

Ktoś ma pomysł? :) Z góry dzięki.

 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 29 września 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,190 p.)

Częściowo zadanie już rozwiązałem, aczkolwiek brakuje mi współczynnika tarcia do policzenia siły tarcia w podpunkcie a, dlatego przyjąłem mi=0,2

a) To nie jest tak, że masz zgadywać współczynnik tarcia, tylko wyliczyć. Wzór na tarcie w takich zadaniach powinien wynosić Ft = Fc * t, gdzie Ft to siła tarcia, Fc to siła ciążenia (siła prostopadła do ziemi, nie do równi), a t to współczynnik tarcia. Gdy masz siłę powodującą przyśpieszenie ciała, musisz obliczyć współczynnik tarcia równy, a siła tarcia musi się równać sile przyśpieszającej ciało. Siła tarcia występuje zawsze w przeciwnym kierunku do kierunku "ciągnięcia" ciała, a zgodnie z pierwszą zasadą Newtona to te siły muszą być sobie równe, by ciało było w spoczynku.

Odpowiedzi na b i c możesz znaleźć tutaj: Khan Academy. Jednak nie do końca rozumiem co ma znaczyć "maksymalna" wartość siły tarcia, skoro im ciało ma większą masę/tarcie jest wyższe, tym siła tarcia jest większe. Może tu chodzi o porównanie siły ze współczynnikiem 0,2 do siły nacisku, czyli ze współczynnikiem 1.0.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,086 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 74 wizyt
pytanie zadane 1 września 2019 w Matematyka, fizyka, logika przez martin1724 Użytkownik (690 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 456 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Wiciorny Mędrzec (166,950 p.)
Porady nie od parady
Możesz ukryć, zamknąć lub zmodyfikować swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.Przyciski pytania

84,762 zapytań

133,562 odpowiedzi

295,999 komentarzy

56,018 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...