• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura z informatyki?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
5,886 wizyt
pytanie zadane 18 września 2016 w C i C++ przez Pampi Początkujący (390 p.)

Witam,
moje pytanie nie jest stricte problemem w kodzie programu, jednak dotyczy właśnie programowania w C++.
Zbliża się matura, a ja chciałbym zdać maturę z informatyki, która nota bene powinna nazywać się maturą z programowania :D Nauczyciele straszą nas, że jest bardzo trudna (niedługo też E14), to prawda, czy przesada? Z pośród 3 dostępnych języków (Pascal, Java, C++) C++ jest mi najbliższym, co nie znaczy, że go dobrze znam... Tak więc chciałbym prosić was o radę, czego się uczyć? może jakiś konkretnych bibliotek? a może standardowych algorytmów matematycznych, które często występują na tej maturze? I jaki stopień muszę opanować, aby na spokojnie poradzić sobie z tą maturą? Dodam, że programowanie webowe (php, js) jest mi bliższe :D 

Ps: Proszę nie odsyłajcie mnie do innych tematów, bo przejrzałem je i nie chodzi mi o to, czy zdam czy może nie. Szukam raczej tipów, rad, dyskusji, niż gdybania, czy dam radę - bo wiem, że dam xD
A może wypowie się ktoś kto to zdawał? laugh


Pss: Chciałbym maturę pisać na Windowsie w Visual Studio, pomimo iż w domu używam Ubuntu :D Macie może jakieś tipy jak zainstalować VS na Linuxie? (nie chodzi mi o VS Code) Wine na domyślnych ustawieniach nie zdaje egzaminu :/ Zostaje jeszcze Code::Blocks, ale VS subiektywnie uważam za lepsze IDE wink

komentarz 18 września 2016 przez skrzatjedyny Gaduła (3,150 p.)
Widze jesteśmy w bardzo podobnej sytuacji :P też mam zamiar ją zdawać i tez nie jestem w c++ jakiś wybitny, raczej przeciętny. Tak wiec również czekam na odpowiedzi :D
komentarz 18 września 2016 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Niechce zakładać nowego tematu więc zapytam tu, na liście środowisk dla Javy jest tylko jakieś wclipse editor, pierwsze słyszę że taki istnieje, w necie też nie potrafię znaleźć instalki, wie ktoś może jak to z tym jest? https://www.portaloswiatowy.pl/komunikaty-men-i-cke/cke-matura-z-informatyki-2015-lista-srodowisk-4797.html
komentarz 18 września 2016 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
zapewne literowka, chodzi o eclipsa

5 odpowiedzi

+18 głosów
odpowiedź 18 września 2016 przez MetRiko Nałogowiec (37,110 p.)
edycja 18 września 2016 przez MetRiko

1. Matura z informatyki dzieli się na dwie części.. teoretyczna (A) i praktyczna (B).

A) Podczas części teoretycznej do dyspozycji jest tylko długopis i kalkulator. Co rok zadania są do siebie bardzo podobne (wymagają tej samej wiedzy.. tylko np. "od drugiej strony" jest zadawane pytanie, w każdym razie.. są do siebie podobne). Przykładowe (często powtarzające się zadania):
1) Analiza algorytmu zapisanego w postaci listy kroków (najczęściej jest to algorytm rekurencyjny). Zawiera ona najczęściej takie "podpunkty":
> przewidywanie wyniku dla konkretnego wejścia
> wymyślenie odpowiednich danych wejściowych by uzyskać konkretny wynik
> wypełnianie tabeli z kolejnymi krokami algorytmu (co za tym idzie z kolejnymi wartościami najważniejszych zmiennych)
2) Napisanie odręcznie (bez kompilatora; sam długopis) algorytmu w dowolnej postaci, rozwiązujący konkretny problem (najczęściej dotyczący poprzedniego zadania/podpunktu). Może być przedstawiony w postaci schematu blokowego, pseudokodu, listy kroków czy fragmentu kodu w dowolnym języku programowania (pisząc w C++ wystarczy napisać zwykły program z main'em). To zadanie ma przede wszystkim sprawdzić znajomość algorytmów.. należy jednak bardzo uważać na składnię (czyt. uważać na wszystkie spacje, przecinki, średniki itd.), łatwo przez to stracić punkty. Oto lista algorytmów, które warto znać do tego zadania: http://www.algorytm.edu.pl/algorytmy-maturalne.html
3) Wszelkie pytania teoretyczne (krótsze w porównaniu do dwóch pierwszych) związane ze wskaźnikami..
> analiza prostego algorytmu
> co to jest wskaźnik
> przykłady zastosowania wskaźników
> czym różni się przekazywanie przez wartość od przekazywania przez referencję.. itd. 
4) Typowe pytania teoretyczne.. praktycznie zawsze dotyczą one tych dziedzin:
adresy IP ("czy dany adres należy do/zawiera się w...")
budowa komputera, rozszerzenia plików ("Jakiego typu jest plik .bmp?", "Jakie rozszerzenia ma plik programu MS Word?")
sieci i ich topologie 
> konwersja między dowolnymi systemami liczbowymi (np. z binarnego na szesnastkowy; przede wszystkim systemy o podstawie: 2,4,8,10,16)
5) Jakieś dziwne zadanie (najczęściej na rozgrzewkę), które nie należy do żadnej z powyższych grup, ale da się je rozwiązać używając troszeczkę logicznego myślenia.

B) Część praktyczna zawsze zawiera 3 (kiedyś chyba 4) zadania różnego typu/konkretnej kategorii:
1) Zadanie z bazy danych (Access)
2) Zadanie polegając na napisaniu programu* z użyciem wcześniej wybranego języka programowania (programowanie)
*Program polega (najczęściej) na wczytaniu jakichś danych z pliku, a następnie sprawdzenia/obliczenia/sortowania ich.. zależnie od podpunktu. Można używać standardowych bibliotek.. tak więc przykładowo do zwykłego sortowania, w przypadku C++, warto wykorzystać funkcję sortującą std::sort(...).
3) Zadanie z arkusza kalkulacyjnego (Excel)
Wszystkie powyższe zadania zawsze dzielą się na wiele podpunktów, a każdy następny podpunkt jest za większą ilość punktów. Aby dobrze przygotować się do części praktycznej koniecznie trzeba przerobić zadania z poprzednich lat, oraz skorzystać z takich stron jak: Link LUB Link.
Ważne!
Wszystkie zadania z części praktycznej wymagają dużej szybkości.. tak więc rozwiązania wykorzystujące standardowe biblioteki, czy jakieś "sztuczki" w Accessie, Excelu są wręcz wskazane! Wiedza o algorytmice jest przede wszystkim wymagana w tym najtrudniejszym zadaniu w części teoretycznej (napisanie algorytmu na kartce), w części praktycznej.. czas jest na wagę złota!.

To chyba tyle jeżeli chodzi o tą "Straszną maturę z informatyki" i mam nadzieję, że rozwiałem wszystkie wątpliwości.
Powodzenia na maturze!

komentarz 24 lutego 2021 przez Dawid Popławski Nowicjusz (160 p.)
Algorytmy, teoria, rozwiązania z arkuszy i zbiorów zadań, excel, c++, python, pascal, access. Zebrane wszystko w jednym miejscu.
https://github.com/wernexnrs123/MATURA-INFORMATYKA
+4 głosów
odpowiedź 18 września 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Przede wszystkim algorytmika, spoj itd większość zadań opiera się o matematykę i napisanie odpowiedniego algorytmu.
+4 głosów
odpowiedź 18 września 2016 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)

Jest stosunkowo trudna, ale też stopień trudności to coś mocno subiektywnego - warto zatem zajrzeć do zadań, wtedy ocenisz to sam - polecam na początek zestaw umieszczony tutaj:

PDF

DANE

ROZWIĄZANIA

Pozdrawiam

komentarz 18 września 2016 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Od nowej podstawy programowej (w zeszłym roku pierwsza matura z nową podstawą) wszystkie rozszerzenia są trudniejsze niż w starej. A z tego co widziałem z zeszłego roku maturę rozszerzoną z informatyki nie była aż tak trudna jak z matematyki.
+3 głosów
odpowiedź 18 września 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Zawsze możesz postawić maszynę wirtualną z Windowsem i tam ćwiczyć na VS.

Matura z informatyki nie wymaga jakiś specjalnych bibliotek. To po prostu zazwyczaj implementacja jakiś standardowych algorytmów.
 Na pewno przyda się znajomość biblioteki cmath, operacje na stringach, strumienie ..

Zapomniałbym dodać:

 - Szukaj poprzednich matur, przerabiaj zadania z nich i to powinno wystarczyć. Czasem zadania z ubiegłych lat lubią się powtarzać, ale chodzi tu o myślenie bardziej nad rozwiązaniem ;)
0 głosów
odpowiedź 18 września 2016 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Ja też będę w tym roku zdawał informatyke na maturze i oprócz arkuszy wydaje mi się, że będę robił jeszcze zadania z polskiego SPOJa o ile jeszcze ktoś o nim pamięta. Można nieźle się nauczyć C++ z tego.
komentarz 18 września 2016 przez unknown Nałogowiec (39,560 p.)
Raczej ze SPOJA C++ się nie nauczysz.
komentarz 18 września 2016 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
no samej składni nie ale pisania małych programów w c++ już tak a o to przecież chodzi
komentarz 18 września 2016 przez unknown Nałogowiec (39,560 p.)
SPOJ uczy tylko algorytmiki.
komentarz 18 września 2016 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
no właśnie o to mi chodziło. Czego więcej chcieć do matury?>

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 2,334 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,025 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 471 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...