• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia: informatyka, po studiach.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
850 wizyt
pytanie zadane 13 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mefix Nowicjusz (140 p.)
Witam, piszę do pasjonatów z jednym konkretnym pytaniem:

Czy opłaca się studiować informatykę?

Mam 24 lata, na początku przyszłego roku zdobędę tytuł mgr inż. Geodezji i Szacowania Nieruchomości. Mam pracę za około 3000 zł brutto, przyjemną, bo się nie narobię, ale nie wiążę z tym przyszłości na długo. Jestem głodny wiedzy i z tego co ostatnio słyszę, informatyka to przyszłość, zarobki dużo większe, elastyczny czas pracy (obecnie pracuję 7-15, ale nie bawi mnie to). Z miejsca obalam mit geodezji jako dobrej pracy - albo masz 100.000 na koncie na sprzęt i znajomego który pomoże popchnąć żeby zrobić uprawnienia, albo praca za nieduże pieniądze do końca. Na maturze pisałem matematykę rozszerzoną, z resztą studia które kończę oparte są praktycznie na samej matematyce, z której całkiem nieźle sobie radzę. Interesuje mnie albo rozpoczęcie studiów informatycznych od przyszłego roku, albo zrobienie podyplomówki z szacowania nieruchomości, ale to są dwie różne drogi, chciałbym wybrać prawidłową. Lubię siedzieć przed komputerem (nie tylko grać), nie męczy mnie to, a wręcz w drugą stronę, sprawia przyjemność. Conieco wiem bo od dzieciaka zawsze gdzieś coś się przeczytało czy spróbowało naprawić, ale na konkretnym programowaniu czy obsłudze sieci nie mam zielonego pojęcia. Wypowiedzcie się proszę :)

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 13 września 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Znam wiele osób, która zaczęła iść w stronę informatyki, bo myślało podobnie do Ciebie. Myślało, że lubią siedzieć przed kompem i sprawia im to przyjemność, myśleli też, że zarobki będą zacne. Niestety życie szybko zweryfikowało, że wcale nie lubili tak siedzieć przed kompem jak im się wydawało, a i zarobki wcale nie były takie jak myśleli, że będą.
W IT, żeby dobrze zarobić trzeba mieć na prawdę sporą wiedzę z danej dziedziny czy to programowanie, czy to administracji, czy to bazy danych, czy cokolwiek gdzie płacą sporo, bo nie ma się co okłamywać, osoba, która jest jakimś tam informatykiem co przyjdzie do pań w urzędzie naprawić komputer to nie zarobi kokosów.
Jeżeli faktycznie wydaje Ci się, że lubisz informatykę to zacznij iść w jakimś konkretnym kierunku, bo jak na razie piszesz bardzo ogólnie o informatyce tak jakbyś tak na prawdę nic o niej nie wiedział i tylko Ci się wydaje, że coś wiesz. Zacznij szukać swojej drogi w informatyce. Zastanów się, w którym kierunku pójść czy to bycie adminem, czy to bycie programistą, czy to bycie bazodanowcem, czy może jeszcze jakiś inny odłam.
1
komentarz 13 września 2016 przez Lafoniz Gaduła (4,370 p.)

Polecam zajrzeć do słownika.

komentarz 13 września 2016 przez Mefix Nowicjusz (140 p.)
Dlatego piszę tutaj zanim podejmę jakiś pochopny krok :) nie znam dziedzin informatyki w dużym stopniu, po nazwach w większości i mogę domyślać się czym się zajmuja, mógłbyś po krotce opisać poszczególne, czy mam googlowac? Chcę coś zmienić, żeby w przyszłości było prościej, szybko się uczę, ale do końca nie wiem czego chce, dlatego pytam. I jeszcze jedno, jeśli studia to tylko zaocznie bo od jakiegoś czasu już nie żyje na garnuszku rodziców, czy zaoczne studia wnoszą cokolwiek? Po geodezji wiem, że od nas wymagali bardzo dużo i trzeba było przysiąść, wbrew wszystkim plotkom.
komentarz 13 września 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Bantu ale rozróżniajmy specjalistę od technika ;)
komentarz 13 września 2016 przez Lafoniz Gaduła (4,370 p.)

Mój komentarz był skierowany do użytkownika Bantu, wybaczcie za brak sprecyzowania.

komentarz 14 września 2016 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
Mówisz "żeby w przyszłości było prościej"... nie wiem czy będzie prościej,  praca w IT to ciągła nauka :) Jeśli Cię to nie zainteresuje przynajmniej w takim stopniu żeby  stało się Twoim hobby no to dupa zbita, przecież nie będziesz się katować :)
+2 głosów
odpowiedź 14 września 2016 przez nauwalis Mądrala (7,350 p.)
A tu tylko jak zwykle kwestia pieniędzy. Liczy się pasja.
0 głosów
odpowiedź 13 września 2016 przez Kasztan Dyskutant (8,080 p.)
A co tu się wypowiadać ? Jak nie chcesz być geodetą tylko kimś innym to zamiast pisać takie rzeczy to bierz się za robotę.

Silna wola, chęci i samodyscyplina tyle potrzebujesz do odniesienia sukcesu w jakimś temacie ; )
0 głosów
odpowiedź 13 września 2016 przez adrian313 Bywalec (2,850 p.)
ja mam 23 lata, i też dopiero teraz (od października) zaczynam studia informatyczne. Wybór drogi w IT jest tak szeroki, że musisz sprawdzić czy jest coś co Ci sprawia frajdę. Ode mnie powiem tyle, bawię się w c++, uczę posługiwać się biblioteką SFML i sprawia mi to dużą przyjemność, ale są też chwile zwątpienia i przytłoczenia. :D Jak coś służę pomocą na PW.
–5 głosów
odpowiedź 13 września 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Słabo to widzę. Z jednej strony piszesz że interesuje Cie informatyka a z drugiej piszesz że nie masz o tym zielonego pojęcia. Trochę to dziwne bo tu na forum jest masa gimbazy która ma wiedzę większą od Ciebie w programowaniu. Tak więc kiepsko trochę to wygląda. Informatyką trzeba się pasjonować od dzieciaka inaczej marne szanse.

A jeśli chcesz po prostu zarobić to polecam medycynę 150 zeta za 10 minut wizyty ;)

Ewentualnie własny biznes.
1
komentarz 13 września 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
nie wielu potrafi skończyć medycynę a zanim będziesz zarabiał 150zł od 10 minut to po 5 letnich studiach dodaj jeszcze jakieś 10-15 lat pracy.

A ja się zacząłem uczyć programowania na poważnie jakieś 3 lata temu, czyli jestem skreślony bo nie jestem pasjonatem od wieku 10 lat ?...
1
komentarz 13 września 2016 przez Kasztan Dyskutant (8,080 p.)
właśnie manjaro jest typem takiego bukieta, który zamiast zmotywować i powiedzieć, że się da to ci wyjedzie z farmazonem

bo to co napisałeś jest kompletną nieprawdą : )

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 266 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 4,964 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Thisisnotarobot Początkujący (340 p.)
+3 głosów
6 odpowiedzi 859 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...