• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szachy Jak sie szybko polepszyc

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
601 wizyt
pytanie zadane 12 września 2016 w Offtop przez Dorian Bajorek Dyskutant (7,920 p.)
Witam mam za kilka dni zawody szkolne w szachy i chce się do nich przygotować.Znam zasady i nawet dobrze gram lecz nie znam jakiś partii ani technik więc może mi ktoś z was co mnie może trochę przez te parę dni podszkolić jakich partii się nauczyć jak otwierać czy może rozwiązywać tylko mat w jednym i dwóch posunięciach.Dajcje mi jakiś tutoriale jak znacie fajne.
komentarz 12 września 2016 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
Obrona sycylijska: pionki przy królu i damie wychodzą robią 2 kroki na start, a bonią tych pionków konie. Sam często to robię i całkiem się sprawdza
4
komentarz 12 września 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Może zróbmy jakieś forumowe koło szachowe? :)
komentarz 12 września 2016 przez Dorian Bajorek Dyskutant (7,920 p.)
Wsumie to czemu nie
komentarz 12 września 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Jak znajdę chwilkę czasu (ale to nieprędko) to zapraszam na partyjkę.
komentarz 12 września 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Avernis, to o czym mówisz to nie jest obrona sycylijska :)
komentarz 13 września 2016 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
Nie? To musiałem coś pomylić

6 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 12 września 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
To jest niewykonalne w kilka dni ;)

Nie radzę się uczyć trików typu mat w 3 ruchy (tzn warto je poznać, aby się na nie nie nabrać), ale nie zalecam ich stosować. Istnieje niskie prawdopodobieństwo że przeciwnik jeśli jest ogarnięty się na nie nabierze, a ty możesz sobie tylko popsuć ułożenie figur.

Ja radzę grać tak jak uważasz. Jeśli chodzi o jakieś debiuty to chyba można zacząć od partii włoskiej lub szkockiej (nie jestem specjalistą w tym zakresie więc przepraszam, ale się zbyt dużo nie wypowiem).

Polecam rozwiązywać różne zadanka i ćwiczonka szachowe, sporo jest na lichess.org

Zapraszam do wspólnej gry :-)
2
komentarz 12 września 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Uczenia się matów w ruchach nie jest złe, gdy uczymy się je rozpoznawać i wykorzystywać lub bronić sie przed nimi. Nie jest dobre gdy naukę tę poświęcamy na wkuwanie na blachę ustawień :D lepiej jednak ćwiczyć intuicję i niż pamięć w tej grze.
komentarz 12 września 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Co też napisałem:

(tzn warto je poznać, aby się na nie nie nabrać)

Aczkolwiek kiedyś na turnieju udało mi się wygrać na… szewskiego :D

+2 głosów
odpowiedź 12 września 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Te maty w posunięciach to tylko taktyczne rzeczy, a gdzie strategia? Musisz poznać trochę otwarć, są różne typy gry w szachy - niektórzy wolą grać pasywnie inni aktywnie. Czasem nawet agresywnie. Ja tam zwykle korzystam sobie z kursu z Chessmastera, który chyba został owiany legendą. A jak chcesz wyzwań to jest Fritz.
+2 głosów
odpowiedź 12 września 2016 przez adrian313 Bywalec (2,850 p.)
boje się, że się nie da :D
możesz coś zobaczyć chcieć tak zagrać a kolega ruszy się inaczej niż założyłeś i tragedia, bum, nie wiadomo co robić :D
Szachy to gra: easy to learn, lifetime to master.
Możesz spróbować pooglądać partię na yt np.https://www.youtube.com/channel/UCHz5JQAUSkjxrosDIWCtEdw albo wygooglować jakieś "maty" w dwóch ruchach.
W każdym razie powodzenia!
+2 głosów
odpowiedź 13 września 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
W kilka dni nic nie osiągniesz. Żeby wygrywać trzeba najpierw przegrać wiele partii aby nauczyć się na błędach. Możesz zapisać się do lokalnego klubu szachowego tam najszybciej się podszkolisz, ale to zajmie z rok czasu zanim coś osiągniesz. Na początek poleca się grać debiuty otwarte i z tym się zgodzę. Ja zaczynałem od zamkniętych bo w otwartych za szybko przegrywałem ale to było złe. Debiuty otwarte bardziej rozwijają umiejętności szachowe. Dla bardziej zaawansowanych dobrą formą treningu jest po prostu analiza partii mistrzów. Bierzesz jakieś bazy pgn z netu i przeglądasz partie silnych szachistów. Analizujesz ich zagrania na jakimś programie komputerowym. Dla początkujących najlepszym treningiem  jest chyba granie blitza w internecie. Ja gram/grałem na kurnik.pl chess.com oraz freechess.org. W sumie będzie kilkadziesiąt tysięcy partii ;)
0 głosów
odpowiedź 12 września 2016 przez nauwalis Mądrala (7,350 p.)
Szachy dla bystrzaków polecam
0 głosów
odpowiedź 13 września 2016 przez Tom_Ja Dyskutant (7,970 p.)
Sprawdź chessacademy - możesz tam nauczyć się paru technik lub pograć na różnych poziomach. Bardzo sobie cenię, bo w końcu umiem choć trochę w nie grać, a nie tylko znać zasady. (Tak, to jest różnica ;) )

Podobne pytania

+14 głosów
6 odpowiedzi 932 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2018 w Offtop przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 474 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2018 w Offtop przez Mondej Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,015 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2021 w C i C++ przez lowprogramer Nowicjusz (120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...