• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z dalszym rozwojem.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
592 wizyt
pytanie zadane 7 września 2016 w Python przez Luka Nowicjusz (130 p.)
Cześć, chciałem prosić o podzielenie się wiedzą, jak dalej rozwijać się w programowaniu. Obecnie przerobiłem siążkę Python dlakażdego, znam podstawy, ale nie bardzo wiem co dalej. Na napisanie jakiś większych programów mam zbyt małą wiedzę, i głownie chodzi tu o architekturę aplikacji, czego użyć itp. Zatrzymałem się na tym etapie, i nie chciałbym się zniechęcić, ale nie wiem zupełnie jak to pchnąć wszystko do przodu. A jak wy kontynuowaliście naukę? Wiem że podobnych tematów jest wiele, ale jak przejrzałem fora, to padają odpowiedzi głównie napisz węża, tetrisa, itp. ale to jednak nie ten poziom. Fajnie gdyby ktoś podpowiedział, co robił samemu na tym etapie, bo wydaje mi się że jest najtrudniejszy, i decydujący.

Pozdrawiam

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 września 2016 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Myślę, że skoro znasz składnię języka, to warto odrobinę zainteresować się strukturami danych i algorytmami. To jest mega przydatne właśnie podczas pisania gier. Python służy do naprawdę wielu zastosowań, więc musisz się określić, co chciałbyś robić. Możesz pisać aplikacje na desktop, gry, web, do wszystkiego są specjalne biblioteki. Ja, kiedy się uczyłam pythona, to jedną z pierwszych bibliotek było OpenCv - służąca do image proccessingu. Świetna zabawa, chociaż dość trudna jak dla początkującego.
komentarz 7 września 2016 przez Luka Nowicjusz (130 p.)
Obecnie pracuję jako tester, i myślałem o przejściu na automatyka testów. Tylko nie wiem czy pisanie testów automatycznych to dobra droga na początek nauki. Skoro i testy aplikacji webowych, to może i powinienem uczyć się pisania prostych aplikacji webowych, ale czy to dobra droga żeby pisać później co innego? Podejrzewam że potrzebny będzie jakiś framework jak Django do takich aplikacji. Struktury danych, skąd się tego uczyć, żeby nie kupować książek w ciemno. Pytań mnóstwo...
komentarz 7 września 2016 przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)
Jak testy automatyczne i python to zalecam Selenium

http://www.seleniumhq.org/
https://selenium-python.readthedocs.io/
komentarz 7 września 2016 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Myślę, że powinieneś zacząć od jakiś zadań algorytmicznych + Jakiś prosty projekt. Nie musisz kupować książek, gdyż algorytmy i struktury danych to wiedza nauczana na każdej uczelni, a co za tym idzie - jest mnóstwo materiałów na ten temat.

http://www.algorytm.org/

http://eduinf.waw.pl/inf/alg/001_search/index.php

Co do konkretnych zadań SPOJ jest fajny, ale wydaje mi się, że hackerrank też jest ciekawym rozwiązaniem. Sama korzystałam z obu i wolę hackerranka. Zakładasz konto i rozwiązujesz zadania.

Python ma bardzo duże pole zastosowań, a poza tym ilość bibliotek jest naprawdę porażająca. Napisz może prostą apkę na desktop - no chociażby tradycyjny kalkulator. Zaprzyjaźnij się z dokumentacją i baw się dalej. Rozwijać się możesz w zupełnie każdą stronę, więc jeśli masz ochotę na django i web, to czemu nie. Możesz zaimplementować jakąś to-do listę, książkę z adresami, lub nawet prosty komunikator tekstowy - to są takie tradycyjne projekty. Contentu za ciebie nie wymyślę, przede wszystkim nie bój się próbować.
komentarz 7 września 2016 przez Luka Nowicjusz (130 p.)
poszukam tutoriali na zbudowanie własnej aplikacji webowej, potem spróbuje napisać do niej testy. I będę pisał jak postępy, czasu nie mam dużo, ale mogę za to dużo ugrać w projekcie w którym obecnie jestem:)
0 głosów
odpowiedź 8 września 2016 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Chcesz to podeśle Ci parę zadań jakie ja miałem zrobić na ocenę na uczelni. Będziesz mógł poćwiczyć, a prz okazji obadasz jak czujesz się w konkretnych zadaniach.
0 głosów
odpowiedź 8 września 2016 przez dolti Nowicjusz (140 p.)
Czemu uważasz, że napisanie węża tetrisa itp to nie ten poziom?

Według mnie najlepszym sposobem na rozwój jest nauka na bieżąco. Mam tutaj na myśli, że najlepiej uczymy się rozwiązując realne problemy. Szukamy odpowiedzi na aktualny problem. Nie mam nic przeciwko nauki z książki, bo sam cały czas czytam książkę za książką, ale traktuje je bardziej jako inspirację do tworzenia własnych projektów oraz jako bazę pomysłów - do rozwiązywania problemów w lepszy sposób.

Z książkami jest ten problem, że możemy popaść w zgubną naukę czysto teoretyczną tzn, cały czas będziemy czuć, że wiemy za mało i musimy jeszcze przeczytać to czy tamto, żeby ruszyć z projektem. Według mnie nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaka wiedza nam się przyda, a jaka nie w danym projekcie. Nigdy nie będziemy na takim poziomie oczytania, że stwierdzimy ok wiem wszystko mogę wziąć się za robotę.

Ja staram się uczyć w sposób praktyczny - robiąc projekty. To nie jest tak, że wiem wszystko, siadam i klepie sobie kod. Czytałem kiedyś o podejściu iteracyjnym do problemu. Najpierw tworzymy tak zwany MVP (minimal viable product) czyli coś banalnego, co możemy od razu testować - prototyp. Następnie sukcesywnie (chciałoby się powiedzieć slight-edgowo ;)) poprawiamy produkt. Takim to sposobem rozwijamy swoje umiejętności.

Oczywiście problemem jest wymyślić jakiś projekt - tutaj z pomocą przychodzi internet. Wcale nie musimy nic wymyślać możemy napisać po swojemu innych pomysły. Od prostych gier kółko krzyżyk po rozbudowane projekty z tysiącami linii kodu.

Odbiegając trochę od tematu dodam, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest wrzucanie wszystkich tych swoich projektów na gita. Dzięki temu mamy wgląd w nasze postępy, wszystkie poprzednie wersje projektów, wszystko w jednym bezpiecznym miejscu. Ponadto takie repozytorium bardzo pomaga w znalezieniu pracy. Osobiście żałuję, że nikt mi o tym nie powiedział jak zaczynałem swoją przygodę z programowaniem. Wiele moich projektów przepadło w zapomnienie.

"Jak zjeść słonia? Najlepiej kawałek po kawałku." :-)
0 głosów
odpowiedź 8 września 2016 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Ja próbowałem robić gry w Pygame i dobrze to wspominam, bo były do tego tutoriale, łatwa do ogarnięcia dokumentacja biblioteki, sporo kodów gotowych gierek do przeglądnięcia. Wtedy też sporo czytałem o architekturze, czyli na przykład o entity-component-system albo o kompozycji zamiast dziedziczeniu.

Możesz też się uczyć Django, chociaż nie wiem czy ten framework nie zmienia zbyt bardzo samego Pythona i czy nie ma tam zbyt dużo automatyzacji, żeby można było nazwać to nauką Pythona. Ale możesz przy okazji nauczyć się gita, testów, pracy z virtualenv czy zobaczyć wzorzec MVC.

Generalnie radziłbym zacząć poznawać jakiś konkretny framework. Jeśli samemu będziesz kombinował w czystym Pythonie czy jakimiś małymi bibliotekami, to nauczysz się może API Pythona na pamięć i kombinowania jak koń pod górę, a zrobić jakiejś większej aplikacji dla normalnych ludzi nie będziesz umiał.
komentarz 8 września 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Generalnie radziłbym zacząć poznawać jakiś konkretny framework.

A ja radziłbym najpierw poznać w miarę dobrze sam język i jego mechanizmy.

komentarz 9 września 2016 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Używając frameworka poznaje się też język i nabiera wprawy w programowaniu. Sam zmarnowałem masę czasu bo uczyłem się samych języków i w każdym mogłem zrobić tylko bardziej skomplikowane proceduralne hello_worldy, gdzie mogłem zrobić wszystko co chciałem z tablicami i stringami, ale to wszystko co się można samemu nauczyć używając czystego języka. Nie ogarniesz nawet poprawnego programowania obiektowego.
–1 głos
odpowiedź 7 września 2016 przez Kasztan Dyskutant (8,080 p.)
Może ćwicz algorytmy na SPOJu. Poznawaj biblioteki. Wymyślaj sobie jakieś skrypty.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 87 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2023 w Python przez Specjalny Nowicjusz (230 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 195 wizyt
pytanie zadane 27 października 2022 w Python przez Podlasianin Początkujący (400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 137 wizyt
pytanie zadane 16 października 2022 w Python przez benny13 Obywatel (1,150 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...