• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programista - Jakie kroki do kariery?

VPS Starter Arubacloud
+50 głosów
16,265 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Pan Programista Obywatel (1,040 p.)
edycja 16 kwietnia 2015 przez Pan Programista

Witam Koderską Społeczność

Moje pytanie brzmi wręcz banalniesmiley. Aby przejść do kariery programisty najlepiej jest wybrać technikum (z profilem technik informatyk) czy liceum ?

 

 

38 odpowiedzi

+27 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez WildEagle Obywatel (1,500 p.)
wybrane 4 kwietnia 2015 przez Pan Programista
 
Najlepsza

Witam!
Mogę powiedzieć od siebie, że rok temu stałem przed takim samym wyborym jak Ty i zdecydowałem się na liceum z profilem mat-fiz. W moim przypadku wybór był dość oczywisty, ponieważ ta klasa jest najlepszym mat-fizem w mojej okolicy, natomiast nie ma tu żednego dobrego technikum informatycznego. Jeżeli masz takowe pod ręką to śmiało, jeśli nie to i w liceum coś się nauczysz (my w I klasie robimy Pascala i trochę C++ więc nie jest tak źle jak myślałem), a prawda jest taka, że jak się chce wiedzieć więcej, to trzeba się uczyć samemu. wink  

Pozdrawiam!

komentarz 16 kwietnia 2015 przez tarnasm Gaduła (3,030 p.)
Masz dużo racji. Aczkolwiek uważam, że najlepsze liceum to takie w którym będziesz czuł się dobrze. Nawet jesli miałoby być o profilu sportowym. Jeżli znajdzieś się w grupie rowieśników o ciekawym światopoglądzie to rozwój pasji będzie opierał się na stabilnym gruncie.
+26 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)
Prawda jest taka, że żadna szkoła nie nauczy Ciebie programowania, a tylko samodzielna nauka i praktyka.

Jestem właśnie w 3 klasie technikum na profilu technik informatyk i powiem szczerze, że tego nie żałuję. Dla Ciebie jako programisty wiedza zawodowa będzie wartościowa i pomoże tobie lepiej zrozumieć jak działają rzeczy w informatyce.

Tyle ode mnie, ale pamiętaj, że trzeba iść do NAJLEPSZEGO technikum w twoim zasięgu.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Ursan Bywalec (2,920 p.)
A ja żałuję, ze poszedłem akurat tu...niby najlepsze, ale statystyki kłamią. Nie dowiedziałem sie wielu rzeczy, może trochę z sieci(miałem przez 2 lata najlepszego nauczyciela...teraz to tylko nudzic sie pozostaje...) i baz danych
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)
edycja 7 kwietnia 2015 przez Harsay
Brzmisz jak jeden z moich kolegów ze szkoły. Bydgoszcz?

Prawda jest taka, że mało ambitnych ludzi i pasjonatów trudzi się zawodem nauczyciela u nas w Polsce.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez Ursan Bywalec (2,920 p.)
Podpowiem tyle, że Olsztyn. Podpowiem, ze jest to mała szkoła i ma drugą zmianę. Niby najlepsza i każdy tak uważa...ale... Zorganizowania brak. Nauczyliele = no coment
komentarz 5 maja 2015 przez Spider Początkujący (480 p.)
Zgodzę sie z kolegami ze zawód nauczyciel informatyki został już tak nadużyty przez niektóre osoby ze aż żałuje ze jestem w technikum informatycznym :( Mam 2 nauczycieli z którymi mam łącznie 10 h tygodniowo i niestety na 99% lekcji w ciagu roku szkolnego nic nie robimy katastrofa !!!
+15 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez niezalogowany
A ja powiem tak. Uczę zawodowych przedmiotów informatycznych w tech. informatycznym i zdecydowanie więcej nauczysz się w technikum. Informatyka rozszerzona - C++ oraz Programowanie Aplikacji Internetowych - JavaScript i PHP. Natomiast w Liceum za wiele rozszerzenia jednak nie będzie ;) Z drugiej jednak strony musisz się uczyć zdecydowanie sam! Przede wszystkim postaw na naukę samodzielną "po godzinach" inaczej sukcesu nie osiągniesz.
komentarz 4 kwietnia 2015 przez AgeDee Nowicjusz (100 p.)
Sam jestem w Liceum z rozszarzoną informatyką i kończac 3 klasę potwierdzam to, że mało jest informatyki. Mamy 3 godziny w tygodniu, wiec nie ma czasu nawet żeby cokolwiek zrobić. Nacisk jest na matematykę i fizykę, ale to pewnie dlatego, że mój profil to po prostu mat-fiz-inf
komentarz 4 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Konkretne przygotowanie przed rekrutacją na studia :)

Technikum Inf. nie ma konkurencji co do ilości godzin z Liceum. Moja klasa I TI ma 9h w pierwszej klasie już samych przedmiotów zawodowych.
+10 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez manectric Obywatel (1,050 p.)
Ja bym szedł bez zastanowienia na technika informatyka. Jestem po liceum z profilem mat-inf i z informatyki mieliśmy tylko CS'a, Quake'a, trochę Excela i ze 2-3 lekcje w Pascalu przez 3 lata, więc... To chyba mówi wiele :) Aczkolwiek pewnie są licea w któych "trochę więcej" się programuje, ale wydaje mi się, że ciężko będzie dorwać takie liceum.
komentarz 5 kwietnia 2015 przez Jakub Norek Użytkownik (560 p.)
Aktualnie jestem w 2 klasie Mat-Inf-Ang I nie żałuję swojego wyboru. gdy od drugiej klasy zaczęły się rozszerzenia i prawdziwa nauka informatyki (w 1 klasie word/excel itp.) Liceum nauczyło mnie podstaw C++ i jestem z tego zadowolony choć wiem, że aby się dobrze rozwinąć muszę uczyć się sam.
+9 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Andrew Obywatel (1,420 p.)
Ani studia ani technikum nie nauczy cie programowac. Poznasz jedynie podstawy a reszty ucz sie sam. Mam kumpli w technikum informatykow i na lekcjach graja w cs a nauczyciel uwaza ze excel to baza danych. Polecam liceum a potem studia lecz glownie nauka samemu. Poziom nauczania polskich nauczycieli informatyki jest bardzo niski ale to zalezy od szkoly.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Śmiechłem przy tym Excelu. : D Ale to prawda, zatrudniają byle kogo.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Ursan Bywalec (2,920 p.)
Jeśli chciałbym się przyczepić, to Excel może być bazą danych. Prosty głupi przykład: dziennik. Pozdrawiam :)
komentarz 9 kwietnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Masz rację, może być ,ale tu chodzi o to : jaką ... Jeżeli nauczyciel tak uważa to wiedz, że coś się dzieje i to nie jest nic dobrego
+9 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez killerman Użytkownik (660 p.)
Moge Ci odpowiedzić z własnej perspektywy.

Nikt nie nauczy Cie programowania ( poza Panem Mirosławem :p ). Sam się musisz uczyć i duzo programowac. Spotkałem sporo ludzi po technikum informatycznym ale tylko kilku potrafi dobrze programować. I oczywiście nie uczyli się zgodnie z programem szkoły ale sami poszerzali swoje umiejętności.
+8 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez chomek Gaduła (4,500 p.)
Zależy niektóre technika są naprawde słabe (a nawet większość) z matematyki i fizyki i słabo uczą też zawodu.Więc ja polecał bym wybranie liceum i samodzielne uczenie się programowanie ale to tylko moja opinia.
+7 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Ithrasil Obywatel (1,820 p.)
Jeśli nie interesujesz się hardware komputera ani sieciami, to w technikum raczej nie będziesz zadowolony. Chociaż z drugiej strony, miałbyś od razu programowanie jako przedmiot. Jeśli pójdziesz do liceum to będziesz miał dużo więcej przedmiotów ścisłych, a programowania uczyłbyś się tylko we własnym zakresie - jako samouk ( ew. kółka zainteresowań)
+7 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Marcin Chmiel Obywatel (1,330 p.)
W oby przypadkach wazna jest praca wlasna, czyli nauka nie tylko tego co na zajeciach. To jest droga do kariery programisty. Po profilu technik informatyk bedziesz miec latwiej na studiach z przedmiotami informatycznymi. Na pierwszym roku jest praktycznie sama matematyka i to nie na malym poziomie. Jakbym mial jeszcze raz wybierac poszedlbym do technikum z profilem informatyk. Takie jest moje zdanie. Pozdrawiam :)!
+7 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez mylk Początkujący (440 p.)
Cześć! Polecam osobiście pójście do liceum z dwóch względów. -Liceum trwa rok krócej niż technikum -Licea z reguły lepiej przygotowują do matury, więc będziesz mieć większe szanse dostać się na lepsze studia. I tak programowania będziesz musiał nauczyć się w domu, bo szkoły słabo uczą programowania.
komentarz 4 kwietnia 2015 przez Pan Programista Obywatel (1,040 p.)
A nie uważasz że liceum to tylko poczekalnia na studia w tym przypadku ?
komentarz 6 kwietnia 2015 przez Buby Pasjonat (19,590 p.)

Moim zdaniem, to że w liceum będziesz rok krócej jest dużym minusem - jeśli dużo pracujesz samemu, w szkole starasz się wszystko zrozumieć, to masz rok dodatkowego czasu, a co za tym idzie masa przydatnych umiejętności. Poza tym, jeśli w technikum trafisz na dobrego matematyka i będziesz chciał się uczyć, to też zdasz mature i to bez problemu. Kolejną sprawą jest abstrakcyjne myślenie, dużo przedmiotów informatycznych je rozwija, a dokładne zrozumienie pracy hardware czy funkcjonowania sieci tylko Ci pomoże, bo nie wiesz dokładnie co może Cię w życiu spotkać. I zawsze dzieki umiejętnościom nabytym w techinkum możesz sobie coś przyrobić na boku, naprawić komputer sąsiadowi etc. wink

+7 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Nolandosky Bywalec (2,110 p.)
W technikum masz trzy kwalifikacje E12 czyli sprzęt i oprogramowanie, e13 projektowanie sieci, e14 tworzenie aplikacji internetowych. Do liceum nie chodzę więc nie wiem jak tam jest. W technikum też masz matmę (bynajmniej ja mam ją rozszerzoną). Myślę że powinieneś zadać sobię pytanie: Co chcę osiągnąć? Czy na szybko iść na studia? czy poznać temat głębiej i nauczyć się podstaw innych dziedzin informatyki, które mogą przydać. Tylko pamiętaj, że nie każda szkoła jest taka samo i nie każda da ci to czego odczekujesz! I będąć w Technikum nie narzekam, i polecam każdemu kto się interesuje informatyką i chciałby pracować w tej dziedzinie.
+7 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Mateusz Dalgiewicz Mądrala (5,270 p.)
Witam,

Najlepszym budulcem edukacji jest twoja własna praca, tylko i wyłącznie od Ciebie zależy jak dobrym będziesz porgramistą. A szkoła czy studia nie są w stanie nauczyć Cie programować a jedynie nakierować Cie i przekazać pewne podstawy programowania. Oczywiście wybierz szkołe o kierunku informatycznym (polecam Ci technikum) ale przede wszystkim poszerzaj swoją wiedze samodzielnie w domu. No i pamiętaj że nie każdy Inforamtyk to Programista oraz nie każdy Programista to "Informatyk" :)
+6 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez gutek927 Obywatel (1,640 p.)
Ja bym nie patrzył czy to liceum czy zawodówka, tylko jak w danej szkole uczą. Wszystko zależy od nauczycieli i od własnych chęci. Ja byłem w technikum inf.
+6 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Dawid Początkujący (260 p.)
Moim zdaniem to zależy jakie technikum i liceum masz do wyboru, bardziej polecałbym Ci technikum z tego względu że poza programowaniem (które jak wnioskuje najbardziej Cię interesuje) będziesz mógł się rozwinąć w innych dziedzinach informatyki, chociażby systemy i sieci komputerowe na których nauczyłem się przeliczania systemów liczbowych - jakże przydatnych w roli programisty. Nawet przedmioty które wydawać by się mogło nie są związane z programowaniem mogą się przydać w tym zawodzie np. grafika komputerowa - wyobraź sobie że postanowiłeś być web developerem jak to dobrze jest potrafić stworzyć samemu pare drobnych kontrolek, buttonów itd. Jednak liceum o profilu matematyczno-fizycznym też ma swoje plusy i z tego co wiem w niektórych szkołach o takim profilu możesz spotkać naprawdę dobrych nauczycieli programowania. Zadaj sobie pytanie czy wolałbyś poznać szerzej informatykę i zdobyć tytuł technika informatyka czy wolałbyś szybciej przejść przez okres szkoły średniej i podjąć naukę na uczelni wyższej. Osobiście wybrałem technikum i nie żałuję, jednak jeżeli masz do wyboru średnie technikum a dobre liceum wybrałbym dobre liceum. Podsumowując, temat rzeka - ile osób, tyle zdań pamiętaj że to Ty musisz podjąć jakąś decyzję opierając się na swoich wnioskach, umiejętnościach oraz zainteresowaniach.
+6 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez griffi Początkujący (300 p.)
Nie licz na to, że w szkole (liceum czy to na studiach) nauczysz się porządnie programować, bo się rozczarujesz. Szkoła może natomiast uczyć abstrakcyjnego myślenia - myślenia w ogóle, systematycznej nauki.

Jeśli chcesz iść na studia, a chyba jednak warto - będziesz miał łatwiejszy start w wielu firmach, no i poznasz nowych ludzi, co też jest w życiu potrzebne. Więc jeśli chcesz iść na studia to wybierz szkołę gdzie dobrze uczą matematyki (i fizyki), bo na studiach technicznych to podstawa.
+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Dany Obywatel (1,370 p.)
Ja ukończyłem technik informatyk i jestem zadowolony możne nie miałem jakiś super nauczycieli ale tez nie wymagali od nas nie wiadomo czego jeśli się skupisz i będziesz uczęszczał na lekcji powinieneś spokojnie zdać egzamin podobno się teraz trochę zmieniło ale na pewno nie jest to nic strasznego. A po tej szkole masz na prawdę wiele perspektyw bowiem juz masz praktykę w cv bo jest obowiązkowa w technikum i jak dobrze wybierzesz to możesz odrazy znaleźć zatrudnienie jak się sprawdzisz a pracodawca opłacić ci studia , osobiście mam kolego który pracuje od 3 klasy technikum i pracodawca opłaca mu studia . Jedyna wada w porównaniu do liceum to rok w plecy. A więc jesli jesteś na prawdę dobry to może i lepiej szybko przeskoczyć szkołę średnia i jak najszybciej na studia .
+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Miałem takie samo pytanie jeszcze niedawno. Osobiście doszedłem do wniosku, że liceum to głównie matematyka, fizyka i kilka innych przedmiotów i słabo rozwinięta informatyka. Znajomi w liceum uczą sie Pascala w 2 klasie i nic poza tym i to mocne podstawy, może zaczną C++ w 3 klasie ale to pod koniec czyli wiele się nie nauczą a wiadomo jak w szkołach bywa. Wybrałem więc technikum a to dlatego również, że mam rozszerzona fizyke i matematyke. Uczymy się dużo o sprzęcie, sieciach i witrynach internetowych tzn html, css troche php, cms, mysql i troche grafiki :) Jedyny minus jest taki, że trwa rok dłużej. Postanowiłem jednak na tech dlatego iż nauczę się więcej zagadnień z typowej informatyki która z pewnością sie przyda, do tego mam więcej czasu na rozwijanie swojej pasji czyli tematów głównie związanych z IT. Nawet jeżeli męczy Cię lenistwo to i tak musisz sie nauczyć do szkoły :) Z tego co mi wiadomo po technikum będziesz miał więcej luzu na studiach ponieważ liceum zaczyna od 0 a Ty przypominasz sobie pewne rzeczyz zakresu informatyki. Pamiętaj jednak, żeby od szkoły wiele nie wymagać bo wiadomo jak z tym bywa. Najważniejsze jest to żeby samodzielnie dokształcać się w domu. Wybierając liceum szybciej skończysz ale bez znajomości zagadnień z działu IT, lecz z matematyka i fizyką. Po technikum masz to i to tylko ten roczek dłuzej a do tego papier technika, który jednak coś znaczy i może się przydać bo wiadomo jak w życiu bywa :))
+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Wszystko zależy od indywidualnych parametrów danej szkoły. Osobiście w mojej okolicy znam mat-inf na którym jest wyższy poziom programowania niż na niektórych uczelniach, a są też takie szkoły w których gra się w CS lub przerabia MS Office (a to powinien być oddzielny przedmiot - "informatyka dla humanów"). Musisz jednak wiedzieć, że w nie ważne jak dobrym liceum uczysz się jedynie naukowego i teoretycznego podejścia do programowania np. algorytmów - to bardzo przydatne, wręcz niezastąpione, ale to tylko połowa koderskiej wiedzy. Druga połowa to praktyka, którą zaznasz tak naprawdę tylko w internecie i we własnych projektach.

+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Pan Programista Obywatel (1,040 p.)
edycja 4 kwietnia 2015 przez Pan Programista
Z waszych odpowiedzi wynika ( za które dziękuje) :

najlepiej wybrać dobre technikum jednak jeśli nie posiadasz w regionie takiej szkoły to idź do dobrego liceum!
komentarz 4 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Idź na mat-fiz o ile to dobra (wymagająca szkoła). W słabej szkole możesz się szybko zdemotywować do nauki, gdy będziesz dobry nie będziesz miał konkurencji i przez "niezbyt ambitną społeczność", która generuje niski poziom, możesz sporo stracić.

komentarz 4 kwietnia 2015 przez Piotr Bryła Początkujący (310 p.)
Witam,
 

Ja od siebie dodam że poszedłem do najmniej renomowanego technikum jakie mogłem wybrać w mojej okolicy. Zalety tego wyboru są takie że miałem bardzo dużo czasu na rozwój osobisty i umiejętności dla mnie ważnych. Jednak gdybym teraz miał dokonać wyboru jeszcze raz to biorąc pod uwagę fakt, iż będziesz zdawał obowiązkowy przedmiot rozszerzony na maturze, wybrałbym liceum z profilem matematycznym lub angielskim. Popatrz na wymagania takich szkół uczelni jak np. AGH, a dowiesz się na co od samego początku powinieneś kłaść nacisk. W moim wypadku bardzo dużo dały mi koła zainteresowań, gdyż w takich miejscach spotyka się naprawdę ambitnych ludzi, którzy mają pasję, a wiadomo - z jakim przystajesz, takim się stajesz :)
Życzę dobrych wyborów.
+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,020 p.)

Jeżeli mimo wszystko planujesz pójść na studia, to musisz brać pod uwagę następujące kwestie:

  • Poziom nauczania w danej szkole matematyki i fizyki. Jest to o tyle ważne, że jeśli nie chcesz być w tej 50% sutdentów, którzy odpadają po pierwszym roku przez matematykę, to dobrze jest trafić na odpowiedniego nauczyciela przedmiotów ścisłych. W moim liceum matematyczka wykłada w 3 klasie analizę matematyczną i całki, aby łatwiej było na studiach.
  • Dodatkowa wiedza wyniesiona z technikum na temat programowania, sprzętu, sieci komputerowych itd. na pewno nie zaszkodzi. Łatwiej będzie na studiach, ale trochę później. Pierw trzeba przejść przez matematyczną selekcję.
  • Tak naprawdę poziom nauczania szkoły w danych dziedzinach poznaje się dopiero jak już się do tej szkoły chodzi. Z resztą nie traktujmy szkoły jako całość. Wszystko zależy od pojedynczego podmiotu - nauczyciela.

Jeśli nie chcesz iść na studia, to o liceum zapomnij. Jeśli chcesz iść na studia, to twój byt na tych studiach, czyli to czy się utrzymasz zależy od twojego opanowania przedmiotu przez który ponad 50% studentów odpada na pierwszym roku - matematyką.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 563 wizyt
+5 głosów
11 odpowiedzi 4,135 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...