• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

W jaki sposób wypróbować system operacyjny na laptopie bez jego instalacji?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
578 wizyt
pytanie zadane 3 września 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Nie chodzi mi też o zainstalowanie go w maszynie wirtualnej. Na laptopie mam Win 8.1, a chciałabym wypróbowac jak będzie chodził Win 8. Da się to jakoś zrobić? Ewentualnie czy można jakoś zainstalować system na pendrive/jakieś płycie cd?

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 3 września 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

czy można jakoś zainstalować system na pendrive/jakieś płycie cd? 

Jeśli tylko posiadasz obraz ISO systemu to możesz bez problemu zrobić bootowalną płytę/pendrive, osobiście często korzystałem z programu Rufus do wrzucenia na USB - https://rufus.akeo.ie/

Na laptopie mam Win 8.1, a chciałabym wypróbowac jak będzie chodził Win 8.

Ale po co? 8.1 to właśnie 8 z ulepszeniami i poprawkami, nie widzę osobiście sensu testowania samego Windowsa 8.

A wypróbować bez instalacji można jeśli dany system/obraz to oferuje. W przypadku dystrybucji Linuxa bardzo często najpierw uruchamia się system w wersji live i dopiero z jego poziomu można wykonać właściwą instalację na dysku albo po prostu zaraz po zbootowaniu pendrivea jest menu z wyborem.

komentarz 3 września 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Po co mi Win 8? A no już mówię: kupiłam laptopa do gier, dobra specyfikacja sprzętowa ALE niestety się przycinają gry/filmy itp. w internecie przeczytałam, że inni też mają z tym problem, a czego to wina? A no oni piszą, że systemu, że ten model laptopa jest stworzony do Win 8, a nie Win 8.1 czyli z systemem z którym go sprzedają.U nich wszystko ładnie działa, po zmienie systemu.
komentarz 4 września 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
8 i 8.1 są na tyle podobne do siebie, że te argumenty do mnie nie przemawiają. Gdyby była mowa o Win7 to byłoby to dla mnie bardziej wiarygodne. Daj znać czy po przetestowaniu Win8 jest poprawa i czy przypadkiem powodem nie jest różnica sterowników graficznych.
komentarz 4 września 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
komentarz 4 września 2016 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)

Może to być problem ze sterownikami karty graficznej tak jak pod jednym z tych linków gość pisał (chociaż tam dotyczyło to windowsa 10). Jak nie to po prostu format i instalacja windows 8.

0 głosów
odpowiedź 3 września 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

Możesz zainstalować drugi system operacyjny obok już istniejącego. W instalatorze Windowsa możesz wybrać partycje docelową bez usuwania poprzedniego systemu. Przed instalacją warto jest zdefragmentować dysk, a następnie zmniejszyć jakąś partycję, żeby zmieścił się nowy system operacyjny. Problem może się pojawić, gdy masz już 4 partycje podstawowe na komputerze. Windows trochę nie ogarnia sam siebie zainstalowanego na partycjach rozszerzonych. Ostatnio jak zainstalowałem Win10 obok Win8.1 na właśnie partycji rozszerzonej, za pierwszym razem się włączył, a za drugim włączał naprawianie systemu. Trochę kombinowania było potrzebne, ale kolejny raz jednak wstał. Jednak gdy możesz zainstalować go na partycji podstawowej to nie ma się czego obawiać.

Windows niestety nie wspiera instalacji systemu na zewnętrznych dyskach.

komentarz 3 września 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Co oznacza,ze windows nie wspiera instalacji na dysku zewnętrznym? Nie da się na nim zainstalować systemu? Bo właśnie chciałam tak zrobić :/
komentarz 4 września 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
To znaczy, że oficjalnie taka funkcjonalność nie istnieje, a jeżeli są jakieś na to sposoby to albo niestabilne, albo zawodne.
komentarz 4 września 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
A czy windows 8.1 czasem nie pracuje na modelu partycji GPT? ;)
komentarz 4 września 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
A czy jeśli Windows 8.1 pracuje na tych partycjach GPT to jest jakiś problem z instalacją jego?

Aha, a jesli wydzieliłabym sobie trochę z mojego dysku wewnętrznego i tam zainstalowała Windows 8 (da się?) to w grach na dysku zewnętrznym nie było by problemu? W sensie, czy by się przez ten wolniejszy dysk nie zacinały?
komentarz 4 września 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
@Owczarek Przecież to był mój pomysł w odpowiedzi. Nie nie będą się zacinały. Jedynie może się zwiększyć proces ładowania gry, między poziomami. W skrajnym przypadku tekstury będą chwile wyświetlane w gorszej jakości. Wszystko zależy od sposobu podłączenia dysku.
0 głosów
odpowiedź 11 września 2016 przez nauwalis Mądrala (7,350 p.)
Bez problemu można zrobić bootowalnego pendrive'a i będzie grało. Polecam program rufus.
–2 głosów
odpowiedź 3 września 2016 przez niezalogowany
a wirtualna maszyna Ci odpowiada??

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 297 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 482 wizyt
–6 głosów
0 odpowiedzi 1,324 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...