• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C++ okienkowo - jaka biblioteka?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,247 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2016 w C i C++ przez niezalogowany
Właśnie skończyłem oglądać kurs programowania w C++ obiektowo i zastanawiam się w jaką stronę pójść dalej. Zaczynam powoli ogarniać VCLa i Buildera (wcześniej oczywiście przerobiłem strukturalne w c::b) ale słyszałem, że jest to środowisko raczej przestarzałe a VCL do najlepszych bibliotek nie należy.

 

Dlatego chciałbym zapytać jaką bibliotekę/IDE moglibyście polecić żeby móc płynnie zacząć po skończeniu obu kursów C++ na blogu pana Mirka? Zależy mi na tym, żeby było to na zasadzie WYSIWYG żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę.

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Qt, wxWidgets, GTK+ :)
komentarz 29 sierpnia 2016 przez niezalogowany
Właśnie o wxWidgets coś słyszałem ;) Skąd najlepiej uczyć się obsługi takich bibliotek, które są mniej popularne niż C++ sam w sobie? Wiadomo, że "wszystko jest w necie", ale jesteś w stanie polecić jakiś konkretny zorganizowany kurs albo książkę (najlepiej po polsku) czy nie korzystałeś z takich rzeczy?
komentarz 29 sierpnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Najlepszym źródłem mimo wszysttko będzie chyba oficjalna dokumentacja. W końcu kto zna lepiej dane narzędzie niż jego autor? :)
komentarz 29 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
wxWidgets i GTK z WYSYWIG nie mają wiele wspólnego. Programowanie z poziomu CB z tymi bibliotekami to po prostu porażka. Mówię o RAD. To już o wiele lepszym rozwiązaniem jest QtCreator. Tam przynajmniej wszystko ładnie działa jak należy i jest zdecydowanie więcej tutoriali.
komentarz 29 sierpnia 2016 przez niezalogowany
A jeśli chodzi o QT to muszę pobierać osobne IDE czy mogę korzystać z code blocksa? I czy jeśli tutorial jest na Linuxie a ja mam Windowsa to różnica będzie duża?
komentarz 29 sierpnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Qt, nie QT :)

Do Qt warto zainstalować sobie QtCreator, to jest IDE z dołączonym narzędziem RAD.

Podlinkujesz ten tutorial?

komentarz 29 sierpnia 2016 przez niezalogowany
Jasne - https://www.youtube.com/watch?v=FVeAve8Jd1c  Wygląda całkiem w porządku, ale nie jestem pewien czy na Windowsie wszystko będzie tak samo.
komentarz 29 sierpnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Pod względem przenośności kodu powinno być wszystko w porządku, w końcu Qt jest multiplatformowy :) Inaczej sprawa może wyglądać na przykład przy instalacji.
0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2016 przez Muminek Dyskutant (8,650 p.)
Qt, zobacz sobie, poczytaj.
0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2016 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
SFML, Opengl/GLFW, Vulcan
0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2016 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Proponuję Qt :) Masz dostarczone środowisko ze wszystkim, więc łatwy start, a do tego dobry edytor, multiplatformowość etc etc :P poczytaj sobie
–1 głos
odpowiedź 29 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 29 sierpnia 2016 przez manjaro
Najlepsze będzie chyba Visual Studio - pod Windows. Pod Linuksem nie ma dobrej alternatywy. Jest Qt ale jedno to dziwna licencja a drugie to brzydki wygląd tabel w aplikacjach.
komentarz 29 sierpnia 2016 przez niezalogowany
W Qt używane jest GUI systemowe, jeżeli chodzi o licencję to nie rozumiem dlaczego jest dziwna?
komentarz 29 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Też jakoś nie przepadam za Qt i jego kodem.
komentarz 29 sierpnia 2016 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
GUI na Windows'ie i Linux'ie wygląda natywnie, więc nie wiem o co chodzi. Natomiast GUI na Android'zie to porażka, przyciski i inne elementy jakoś dziwnie spłaszczone, przyciski same się klikają, porażka po prostu...
komentarz 29 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Może trochę źle się wyraziłem. Z tym GUI to miałem na myśli tabele, które są po prostu brzydkie. Tak wygląda tabela w Qt

A tak wygląda ta tabela w Netbeans

Może to moje subiektywne zdanie ale widok tej 1 tabeli w aplikacji mi się po prostu nie podoba. rozmiar kolumn nie jest dopasowany automatycznie do rozmiaru tabeli. Po kliknięciu na jakiś element nie podświetla się cały wiersz tylko 1 komórka. I te komórki za duże...

komentarz 29 sierpnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Anita Włodarczyk urodziła się w 1932 roku? W miesiącu 54? :D
komentarz 29 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
To jest zakodowany pesel ;D Wiesz ochrona danych osobowych  ;D

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 204 wizyt
pytanie zadane 25 października 2020 w C i C++ przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 593 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2020 w C i C++ przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 128 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...