• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Node.js do jakich projektów?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
3,283 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2016 w JavaScript przez SBA Początkujący (330 p.)
Witajcie,

Może mi ktoś powiedzieć do jakich projektów / zastosowań najlepiej nadaje się node.js na back-endzie?

Czy można zrobić w nim wszystko to co można zrobić w PHP?
komentarz 28 sierpnia 2016 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
node.js ma całkiem inne przeznaczenie niż php

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Node.js najlepiej nadaje się do (pseudo)real-time z powodu swojej eventowej i asynchronicznej natury. Dzięki takiemu podejściu pisanie w nim apek, które mają obsługiwać wiele stałych połączeń od wielu klientów jest naturalniejsze od "normalnej" architektury PHP.
komentarz 28 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Czy oprócz tego co jest w Twojej książce (właściwie to będzie, gdy Helion łaskawie ją wyda), napisałeś jeszcze jakiś artykuł o Node.js?

komentarz 28 sierpnia 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Prawdę mówiąc nigdy nie pisałem o node.js w kontekście backendu – zawsze mnie interesował wyłącznie jako platforma uruchomieniowa dla JS i narzędzie do developmentu we front endzie. I tak też piszę o node.js w mojej książce.
komentarz 28 sierpnia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
A książkę można już chyba zamówić w przedsprzedaży.
komentarz 28 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Wiem, już zamówiłem. Niestety, trzeba czekać do 11 września na nią. Chyba, że wersja PDF szybciej będzie.
komentarz 29 sierpnia 2016 przez Vento Pasjonat (17,120 p.)
Można prosić o link albo o tytuł książki?
0 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
  1. Tak, zrobisz w nim wszystko co możesz w PHP.
  2. ...znacznie szybciej niż w PHP.
  3. Node.js uruchomisz 24/7 bez problemu, natomiast przy PHP musisz męczyć się z Daemon-em. Dlatego node.js używane jest często do botów (np. steam).

Node.js jest głównie do dynamicznych aplikacji webowych (np. wyświetlanie użytkownikowi informacji na żywo, sprawdź również socket.io).

2
komentarz 28 sierpnia 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
  1. ...znacznie szybciej niż w PHP.

Niekoniecznie…

 Node.js uruchomisz 24/7 bez problemu, natomiast przy PHP musisz męczyć się z Daemon-em. 

Uruchamianie skryptów node na pałę bez demonizacji to proszenie się o kłopoty. 

1
komentarz 28 sierpnia 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
Możesz rozwinąć obydwa zdania? :p
1
komentarz 28 sierpnia 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Twierdzenie, że node.js jest zawsze szybsze niż PHP jest na pewno nieprawdą. Wypadałoby zrobić sensowne benchmarki itd.

Co do drugiego: odpalasz node plik – i co? A jak będzie fail i potrzebny będzie restart usługi? A jak się coś stanie i nie ma logów? A jak uruchomić więcej niż jedną instancję? Jak się nie babrać ze screen? Itd itp.

Zresztą przy PHP demon potrzebny nie jest (patrz: React).

komentarz 28 sierpnia 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
http://www.hostingadvice.com/blog/comparing-node-js-vs-php-performance/

Tzn. aby odpalić node.js 24/7 używam forever. https://www.npmjs.com/package/forever

Tego React dla PHP nie znałem.
1
komentarz 28 sierpnia 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Benchmark korzysta z PHP 5.6, które jest nawet 2 razy wolniejsze od PHP 7. Więc wyniki mogą być ciekawe. Pytanie też brzmi jak ten benchmark robiono, bo jeśli "normalnie", czyli postawiono serwer HTTP, to PHP równie dobrze może obrywać przez Apache'a.
Jeśli używasz forever, to już demonizujesz ;)
komentarz 28 sierpnia 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
No właśnie co do PHP7 to nie wiem. Tutaj przyznaję rację, może być różnie. :D
komentarz 29 sierpnia 2016 przez SBA Początkujący (330 p.)
Czyli zrobię w nim tak jak w php normalnie, system rejestracji, logowania itp bez problemu tak?
komentarz 30 sierpnia 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
Tak.
komentarz 13 kwietnia 2017 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

Benchmark korzysta z PHP 5.6, które jest nawet 2 razy wolniejsze od PHP 7. Więc wyniki mogą być ciekawe.

 

dokladnie.

 

php 7 i node ida praktycznie leb w leb. mozna to zobaczyc chociazby na benchach chlopakow z palantira.

0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2016 przez SBA Początkujący (330 p.)

Czyli zrobię w nim tak jak w php normalnie, system rejestracji, logowania itp bez problemu tak? Czy raczej się do tego typu rzeczy nie nadaje?

komentarz 29 sierpnia 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Tzn da się i będzie to działać dobrze, ale mimo wszystko to nie to, w czym node.js daje faktyczną przewagę nad PHP.
0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2016 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
O wiele lepiej nadaje się do streamingu video niż PHP.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 270 wizyt
pytanie zadane 27 lutego 2020 w JavaScript przez Allen Obywatel (1,010 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 158 wizyt
pytanie zadane 18 października 2020 w JavaScript przez dkrakowski Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 233 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2020 w JavaScript przez mreo Użytkownik (790 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,539 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...