• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kilka pytań dotyczących sieci, NAS-u.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
278 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2016 w Sieci komputerowe, internet przez Sterczix Początkujący (280 p.)
Dobry wieczór.

Jest to mój pierwszy post jak i kontakt z forum pasja-informatyki.pl i chciałbym na wstępie powitać wszystkich jego użytkowników. ;)

Otrzymałem szansę stworzenia (a raczej zmodyfikowania) sieci w małej firmie. Sieć jest to za dużo powiedziane, ponieważ parę komputerów nie ma połączenia do sieci, drukarki sieciowe nie są wykorzystywane etc. Wiem już jaki sprzęt aktywny zakupić jednak mam problem z urządzeniami z którymi nie miałem wcześniej do czynienia.

1. Zasilacze UPS (wiem, żenada ale przez 4 lata technikum nie zobaczyłem w szkole jak wygląda, jedynie jak działa). Dostałem wykaz, w którym miałbym kupić 8 zasilaczy UPS (czyli tyle ile jest stacji w firmie) Pytanie tylko: czy jest to konieczne? Mógłbym zamiast tego kupić jeden UPS który "opiekowałby się" zawartością szafy: routera, switcha, NAS-a, zamiast tych wszystkich stacji roboczych?

Druga sprawa: NAS. Wiem że jego oprogramowanie pozwala na różnej maści serwery, lecz czy taki NAS umożliwiłby mi zainstalowanie na nim oprogramowania związanego z np. kosztorysem lub/oraz np. Comarch ERP? Nie ukrywam że chciałbym pozbyć się komputera imitującego serwerownię i zamienić go na skuteczniejsze i lepsze rozwiązanie (pobór prądu itd.). Pytanie tylko czy jest to możliwe, czy jednak komputer musi być elementem "serwerowni" w tym przypadku.

Bardzo proszę o odpowiedzi, jestem również chętny do podjęcia dyskusji.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 sierpnia 2016 przez afferu Mądrala (5,220 p.)
1. UPS do NAS jak najbardziej. Jeżeli użytkownik robi jakieś bardzo ważne rzeczy na komputerze, to sądzę, że powinien mieć własny UPS dla swojej stacji.

2.Jeżeli są to programy specyficzne, to może nie dać rady postawić tego na NAS, ewentualnie, mógłbyś kupić urządzenie i postawić serwery na linuxie/windowsie, którye będą chodzić wirtualnie na NAS.
+1 głos
odpowiedź 1 września 2016 przez marcink Początkujący (390 p.)
edycja 1 września 2016 przez marcink
Domena przy 10 urządzeniach nie ma sensu. To bardziej przerost treści nad formą :) Chyba że wiesz ze zaraz będzie spory rozwój tej firmy.

8 UPSów jest lepsze niż 1 :) Jeśli byłby 1 do wszystkich to musiałaby to być wielka szafa która by się strasznie grzała.

UPS do urządzeń router, swich, NAS

Do "serwera" osobny UPS majlepszej jakości który w w stanie krytycznym będzie go wyłączył. I do kazdej stacji najlepiej osobne.

Jeśli chodzi o NAS to jego celem jest głównie archiwizacja plików + udostępnianie zasobów w sieci. Ewentualnie postawienie prostej stronki. Z pewnością nie jest to urządzenie do bycia serwerem dla bazy danych i napewno nie sprosta systemom do zarządzania firmą. Jeśli szukać oszczędności to napewno nie tu / nie w taki sposób.

Inny powód to taki ze system Comarch opiera się o bazy MS SQL a na NASach jeśli są to tylko MySQL Innych nie spotkałem.

Jeśli jest 8 stanowisk której łączą się do tego 1 komputera, który też jest normalnie używany pomyślał bym bardziej by postawić odrębną maszynę do pełnienia tej funkcji że spora ilością RAM.

NAS do serwera powinieneś wykorzystywać jedynie do backupu baz.

Aha i na koniec czemu chcesz korzystać z tak starego oprogramowania WS 2008 gdzie za 3 lata kończy się wspracie. Chyba że już go masz to nie było pytania :)

TeamViewer do komercyjnych zastosowań jest płatny. Pomyśl bardziej o VPN i VNC
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2016 przez Sterczix Początkujący (280 p.)

Rozumiem. Myślę że jednak jeden wydajny UPS powinien wystarczyć dla NAS-u, switcha itp. Jednak dzięki za wyrażenie opinii.

Myślałem też o rozwiązaniu by najszybsza jednostka przyjęła postać serwera z zainstalowanym Windowsem Server 2008, i pozostałe komputery przyjąć do domeny (Tylko czy domena dla 10 użytkowników ma sens?).  Ponadto na serwerze umieściłbym bazy danych do aplikacji ERP (Comarch Optima). NAS-u używałbym jako serwer plików, służący do kopii zapasowych danych wszystkich użytkowników i serwera, oraz serwer poczty.

Dobrze kombinuję? Takie rozwiązanie byłoby chyba najbardziej optymalne (oczywiście poza rozwiązaniem gdzie serwer rzeczywiście jest serwerem ale niestety budżet jest ograniczony)

Jest też opcja by z domu za pomocą programu np. TeamViewer kontrolować zdalnie komputery użytkowników oraz co ważniejsze komputer serwerowy w biurze a tym samym kontrolować domenę i wszystkie inne funkcje Active Directory?

komentarz 30 sierpnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Edytuj treść pytania typu "@edit coś tam tam" i ukryj ten komentarz bo bałagan robisz.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 189 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2023 w Sieci komputerowe, internet przez Crean Nowicjusz (130 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 188 wizyt

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...