• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Archetypy stron internetowych, czyli dlaczego większość stron jest taka sama?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
482 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2016 w Offtop przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Nie było dzisiaj żadnego luźnego tematu na forum, więc pomyślałem sobie, dlaczego nie ja? Dużo czasu spędzam ostatnio na pisaniu aplikacji internetowych i doszedłem do takiego wniosku, że tak na prawdę większość stron internetowych opartych jest na tych samych rozwiązaniach, jeżeli chodzi o logikę aplikacji. Sprawia to, że można wziąć prawie dowolną stronę internetową i po zdjęciu maski stylów, javascriptów i ogólnie całego szeroko pojętego widoku aplikacji (*MVC) zostaje nam zwykle to samo. Dla przykładu:

Forum internetowe (troche uproszczone)

Baza danych z tabelami:

-users,

-topics,

-comments,

Każdy wie jak działa forum internetowe. Teraz możemy przełożyć to do wielu aplikacji internetowych. Tak na prawdę warstwa modelu danych jest prawie taka sama dla większości stron np. taki sam układ jest w np blogu, tylko zamiast tematów mamy posty, a logika taka sama po prostu wypełnienie się zmienia. Dalej, strona z filmami typu cda. Są użytkownicy, tematy (filmy), komentarze. Oczywiście można powiedzieć "za bardzo to uprościłeś", ale przecież są inne skrypty wspólne dla prawie każdej aplikacji np:

-ocenianie(np gwiazdki od 1 do 5)

-czat,

-zamówienia w sklepach internetowych

Wszystko tak na prawdę się powtarza. Przechodząc do sedna, zastanawiam się dlaczego? Czy tak się dzieje z powodu lenistwa, braku umiejętności, może dlatego, że po prostu większość aplikacji rozwiązuje takie same problemy (zakładając, że każdy program ma na celu rozwiązanie problemu), jak potwierdzanie tożsamości - system użytkowników, wprowadzanie nowych danych niepowiązanych z innymi - system tematów/wpisów, wprowadzanie danych odnoszących się do innych danych - system komentarzy.

Zapraszam do dyskusji i przepraszam za chaos, pisałem wszystko z głowy jak leci.
komentarz 23 sierpnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
No ale co Ty byś chciał innego, bo trochę nie rozumiem sensu tego wpisu.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 23 sierpnia 2016 przez Royd Obywatel (1,250 p.)
wybrane 24 sierpnia 2016 przez Else
 
Najlepsza
Kumplu to tak jak z samochodami. Patrz jest tyle niezależnych firm samochodowych, a każdy robi je "na jedno kopyto", maska jest w tym samym miejscu drzwi, bagażnik, 4 koła. Znaczek sie jedynie zmienia i jakieś tam przetłoczenia. Przecież piątego koła nie dodadzą bo po co?:) a to wszystko dlatego mój przyjacielu, że jak wsiądziesz do każdego samochodu na świecie i chcesz pojechać z rodziną na wypoczynek, to żebyś nie zastanawiał niepotrzebnie, że masz wcisnąc gaz głową, sprzegło bedziesz miał przy pokretle do radia, a sprzegło musisz pociągnać zamek od prawych tylnych dzwi.

Ktoś był prekursorem tego wymyślił ze pedała maja być tak a nie inaczej, i to się sprawdza! Wprowadzenie zamentu nikomu jeszcze nie wyszło na dobre:) Także przełóż sobie tą analogie na strony internetowe i odpowiesz sobie sam na zadane przez ciebie pytanie! Też tak kiedyś mędrkowałem więc do pytania podchodze z humorem!
 

Rada od kolegi: Mniej myśl, bo im wiecej sie zastanawiasz tym wiecej wariujesz! Jeżeli coś tak działa to tak działa i koniec kropka! NIe wymyślaj koła drugi raz! Pozdrawiam
+2 głosów
odpowiedź 23 sierpnia 2016 przez niezalogowany

Wzorców nie wykorzystuje się tylko z powodu lenistwa. Jest to zbiór doświadczeń przez lata różnych programistów i po prostu jest to najlepszy sposób (jaki na razie istnieje) do działania danej aplikacji. Gdybyś pisał projekty np. w czystym php (bez znajomości wzorców) to po jakimś czasie sam byś wymyślił swój wrzozec podobny do tych które mamy dzisiaj. Dlatego się z nich korzysta. Są sprawdzone, i automatyzują prace oraz pozwalają na podzielenie aplikacji (np. MVC). oraz eliminują niektóre problemy.

Co innego od strony designu...  laugh

http://adventurega.me/bootstrap/

0 głosów
odpowiedź 23 sierpnia 2016 przez R.orlinski Mądrala (5,490 p.)
Człowiek nie lubi zmian i dlatego gdy wszystkie strony są podobne, to jednocześnie są przyjazne dla użytkownika.
0 głosów
odpowiedź 23 sierpnia 2016 przez Benek Szeryf (91,270 p.)
Sporo zmian wprowadza Facebook czy Google w swoich aplikacjach, ale nie są to takie rewolucyjne zmiany jak wynalezienie Internetu albo prądu. Ale czy aby na pewno? To, co kiedyś było nie do wymyślenia, stało się możliwe wraz z rozwojem branży IT, głównie za sprawą wzrastającej liczby danych. Kto by pomyślał jeszcze w czasach raczkującego Internetu, że będą działać takie serwisy jak flightradar24, jakdojade czy uber. System logowania i wzajemna komunikacja będą raczej istnieć jeszcze długo, bo w końcu porozumiewanie się i zdobywanie informacji człowiek trochę ma w naturze - w końcu jest zwierzęciem stadnym. Tak więc czego by to ludzie nie wymyślili w Internecie, to raczej zawsze będą temu towarzyszyć grupy dyskusyjne.

Jeśli natomiast chciałbyś być w czymś pionierem to są dwie drogi dojścia. Albo koncentrujesz się na wąskim zagadnieniu, bo wiesz już o nim na tyle dużo, że jesteś w stanie sam to rozszerzyć, bo nigdy wcześniej nikt tego nie zrobił. Albo podpatrujesz przyrodę i może Ci się uda dostrzec to, co inni przeoczyli.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 155 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 255 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 462 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2015 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)

92,840 zapytań

141,781 odpowiedzi

320,856 komentarzy

62,172 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...