• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zbędne oprogramowanie od producenta - Czy mogę wszystko bezpiecznie usunąć?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
903 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Witam

Dostałem Laptopa Samsunga do sformatowania. Komputer włączał się 5 min i bardzo wolno działał. Po przywróceniu do ustawień fabrycznych w zainstalowanych programach był śmietnik, nie zaskoczyło mnie to. Mam pytanie, czy mogę wszystko po kolei usuwać, czy raczej lepiej usunąć tylko to czego jestem pewien, że jest niepotrzebne? Nie chcę za dużo zepsuć, kiedyś usunąłem sterownik do karty sieciowej i nie bardzo umiałem go zainstalować (wtedy przywróciłem system). Czy jest duża szansa że coś zepsuję? Po formatowaniu mojego komputera nie ma na nim żadnego programu i działa wszystko. Instaluje tylko sterowniki do karty graficznej. Jak to jest z takim laptopem? Boję się że usunę jakieś ważne sterowniki.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Programy raczej możesz usunąć - dla pewności każdy z nich Googleuj.

Sterowników nie ruszaj, póki nie jesteś pewien, że nikt nie będzie z nich korzystał i nie współpracują one z innymi sterownikami/programami/urządzeniami (różnie z tym bywa). Tyle, że obecność nadmiarowych sterowników nie powinna za bardzo przeszkadzać, dopóki nie są do nich doinstalowane programy, które chodzą w tle i uruchamiają się z autostartu. Dlatego możesz przejrzeć msconfig i deaktywować usługi oraz programy z autostartu, które nie muszą być uruchamiane. Po każdym odhaczeniu sprawdzaj, czy system uruchomi się ponownie - zawsze możesz daną usługę i program w autostarcie z powrotem zaznaczyć (nadal mówię o msconfig).

komentarz 18 sierpnia 2016 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Jutro zainstaluje CCleaner i wyłączę jak najwięcej z Autostartu. Odinstaluje też programy które na pewno nie są sterownikami. Zastanawia mnie dlaczego np mój komputer po formacie nie wymaga żadnych sterowników, a taki laptop potrzebuje ich do wszystkiego.

Na pewno Norton wylatuje pierwszy.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Zastanawia mnie dlaczego np mój komputer po formacie nie wymaga żadnych sterowników, a taki laptop potrzebuje ich do wszystkiego.

A zarówno PC jak i Notebook są wtedy po formacie - czyli mają "gołe" systemy?

Po czym poznajesz, że PC nie potrzebuje sterowników? Może nie być jako takich komunikatów (jeśli nie spróbujesz zainstalować np. jakiejś gry, która nie będzie widzieć grafiki albo programu, który wymaga pakietu .NET), ale w menadżerze urządzeń powinny być wykrzykniki, tam gdzie nie rozpoznaje urządzeń. Karta graficzna może działać na sterownikach systemowych, ale wtedy nie wykorzystasz jej pełnego potencjału - choćby z powodu braku biblioteki DirectX, obecności przestarzałej wersji lub po prostu braku sterowników dla Twojego modelu (sterowniki od producenta). Dysk może działać wolniej (bo nie zainstalujesz mu sterowników do SATA/ATA), urządzenia na USB mogą działać wolniej https://blogs.msdn.microsoft.com/usbcoreblog/2013/03/26/help-my-usb-3-0-device-is-operating-at-a-lower-speed/

komentarz 18 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Na pewno Norton wylatuje pierwszy.

Ale jakiś darmowy program antywirusowy zainstaluj. Np. Avasta albo 360 Total Security.

komentarz 18 sierpnia 2016 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Nie chodziło konkretnie o podział Laptop Komputer. Tak ogólnie, dlaczego niektóry sprzęt działa od razu a niektóry potrzebuje dodatkowych sterowników.

Nie musiałem nigdy instalować żadnych dodatkowych sterowników na moim i brata komputerze, tylko sterowniki graficzne instalowałem oczywiście. Wszystko działało bez problemów.

Jednak na laptopach jest więcej sterowników niż na komputerach.

Gdy mój brat dostał nowy komputer miał na nim tylko sterowniki graficzne, Chrome, Winrar itp. Na każdym laptopie jaki widziałem od nowości jest programów na dwie wysokości ekranu. Większość jest na pewno nie potrzebna, ale i tak zostaje kilka/kilkanaście sterowników.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Na wszystkich komputerach u mnie w domu jest tylko Windows Defender i chyba on daje radę. Na wielu filmach w internecie słyszę, że Defender wystarcza. Od wielu lat na wszystkich komputerach u mnie nic się nie stało. Raczej zainstaluje tylko CCleaner z takich rzeczy.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Windows Defender

Ale... no ok... ;)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 18 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Odpowiem może tak. W Linuksie nie ma ani 1 zbędnego syfu pd producenta lapka. Tak więc masz odpowiedź czy to oprogramowanie jest do czegokolwiek potrzebne.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Bez sterowników do karty sieciowej nie ma internetu, przynajmniej w niektórych laptopach i w tym chyba też. Gdybym zainstalował tu linuxa to prawdopodobnie wymagałby instalacji jakiś sterowników. Gdybym zainstalował tu Windowsa z jakiejś płyty bez tych "programów" pewnie też by nie wszystko działało. Chodzi o to że mój komputer nie potrzebuje niczego oprócz Windowsa do działanie, a taki laptop chyba bez kilku podstawowych sterowników nie będzie działał w 100%?

Przez kilka dni używałem Ubuntu LiveCD, bo coś mi się w Windowsie zepsuło. Działał bez żadnych dodatkowych sterowników tak jak Windows.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie jestem specem od Windows ale z tego co wiem to Windows czysty po instalacji jest zagubiony jak dziecko we mgle. Potrzebuje sterowników do dosłownie wszystkiego. Ostatnio znajomemu robiłem reinstalację to musiałem ściągać jakieś 15 różnych sterowników.

Linux ma wbudowane wszystkie sterowniki. Zazwyczaj tylko warto doinstalować sterowniki do karty graficznej choć nie trzeba.  Ale to tylko do gier.

Z tego jednak co zrozumiałem to chodzi Ci o oprogramowanie producenta laptopa? Czyli dedykowane od asusa della lnovo itp? Nie sterowniki tylko taki programy które właśnie powodują że lapek się 5 minut odpala. To możesz śmiało kasować.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Wydaje mi się że to czy potrzebne są jakieś sterowniki po instalacji systemu zależy od sprzętu. Na niektórych komputerach potrzebne jest mnóstwo sterowników, a na niektóre będą działać od razu po instalacji na Windowsie i Linuksie.

Około 30% z tych programów rozpoznaje i wiem że to nic ważnego, ale też np jest tam 10 programów/sterowników od Intela i ciężko rozróżnić co jest sterownikiem graficznym, sieciowym lub jakimś śmieciem. Są tam też jakieś 2 programy "Recovery", nie wiem czy to potrzebne. Usunę wszystko oprócz tego co ma w nazwie "driver" lub coś co brzy niebezpiecznie.

Dziękuję  za odpowiedzi
komentarz 18 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Na koniec zdefragmentuj dysk ;)
komentarz 18 sierpnia 2016 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
Po formacie tą opcją, przy której Windows podpowiada żeby jej użyć "gdy pozbywam się komputera" mam defragmentować? Myślałem że defragmentacja nic nie zmieni po takim formacie.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Po usunięciu tyle niepotrzebnego syfu z dysku trochę pomoże... No trochę na dysku będzie dziur po usunięciu tych niepotrzebnych programów ;) Oczywiście tylko defragmentacja partycji systemowej ma w ogóle sens.
komentarz 18 sierpnia 2016 przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
A no tak, to w sumie logiczne.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 896 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 387 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 162 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...