• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rozbudowa starszego PC

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
189 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Muminek Dyskutant (8,650 p.)

Cześć Panowie ;-)

Zacząłem się tak zastanawiać, czy da się niedrogim kosztem (mogą być części nowe/używane) rozbudować jakoś mojego staruszka ;) Macie jakieś sugestie, pomysły?

Podsyłam raport z Everestu.

http://www75.zippyshare.com/v/KtDXkyhc/file.html

komentarz 15 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 15 sierpnia 2016 przez jpacanowski
;))

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
wybrane 28 sierpnia 2016 przez Muminek
 
Najlepsza

A co na nim chcesz robić? Pomyślałem o zwiększeniu pamięci RAM ale widzę że nawet masz 4GB RAMu tylko nie jest cały widoczny przez system (3.5 GB widoczne). Procesor jest 64-bitowy i nawet 2 rdzeniowy, więc zainstalowałbym 64-bitowy system - będzie widział całą pamięć RAM, a i procesor będzie wtedy wydajniejszy - 64-bitowe rejestry oraz dostępna większa liczba rejestrów procesora (przede wszystkim rejestrów SSE).

Tu twój procesor:
http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Athlon%20II%20X2%20240%20-%20ADX240OCK23GQ%20(ADX240OCGQBOX).html

Zobacz ile pamięci RAM obsługuje twoja płyta główna i jaki lepszy procesor można do tego komputera dołożyć, ew. lepsza karta graficzna (o ile grasz w gry).

1
komentarz 15 sierpnia 2016 przez Muminek Dyskutant (8,650 p.)
Szkoda, że nie napisałem kilka tygodni temu. Robiłem format i nie instalowałem 64bit, bo nie widziałem sensu dla 0,5gb ramu, a nie wiedziałem, że procesor będzie lepiej chodził na 64.

Wiesz co w tej chwili pogrywam sobie na nim w Fife 14, photoshop cs5, corel video studio x9, internety, działa jest w miarę użytecznie, chyba że dochodzi za dużo "szczegółów". Chciałbym po prostu poprawić sobie komfort, cudów nie oczekuję :)
komentarz 15 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

Co do 0.5GB ramu jest sens, ale co do wydajności to nie byłbym aż taki optymistyczny. Wzrost wydajności w większości wypadków jest znikomy i zależy od procesora i używanego programu. Żadnych obszernych testów nie mogłem znaleźć, ale znalazłem to. Już więcej daje SSD.

komentarz 16 sierpnia 2016 przez Muminek Dyskutant (8,650 p.)
czyli ostatecznie doradziłbyś zmianę systemu na 64bit + ew dokupienie kości pamięci ram? :)
komentarz 16 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
Jeżeli masz 64bit to tak, jeżeli nie to nie ma sensu dopłacać do nowego systemu. Większej ilości ramu również możesz nie zauważyć na codzień. Tylko przy dużych projektach lub kilku dużych programach używanych jednocześnie. Jak serio Ci zależy to RAM jest akurat najtańszą opcją.
komentarz 16 sierpnia 2016 przez Muminek Dyskutant (8,650 p.)
Mam możliwość z DreamSparka skorzystać to dlaczego nie? ;-)

Upewnie się - zakładając że mam 3 partcję: C [system] D [aplikacje] E [własne_pliki], wystarczy sformatować C oraz D?

Ile mógłbym tego Ramu dolozyć, te 2 GB? Nie bedę miał problemu ze znalezieniem pasującej kości? Z tego co się orientuje to już na płycie 2 kości mam. Jest jeszcze jakieś wolne?

Średnio się znam na budowie PC i częściach :-)
komentarz 16 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
Co do partycji to się zgadza.

Z RAMem jest zwykle tak, że najlepiej działa, gdy są włożone pamięci tego samego modelu, czyli częstotliwości i opóźnienia są takie same jak w pozostałych kościach. Poza tym mówi się, że RAM powodować może problemy, gdy jest włożony "nie do pary". Tzn. najlepiej włożyć 1(tego się nie przeskoczy), 2 lub 4 kości. Na 3 kościach mogą występować problemy.
+1 głos
odpowiedź 15 sierpnia 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
Płyta główna i rodzaj RAMu nie został zidentyfikowany, jednak widzę, że GT 220 pracuje na PCI-E 2.0, a procesor pracuje na sockecie AM2+ oraz AM3.

Wystarczy się rozejrzeć w internecie za procesorami pracującymi na tym sockecie lub/i zmienić kartę graficzną na lepszą, która pracuje pod PCI-E. PCI-E jest kompatybilne wstecz, jednak nowsze karty graficzne pracują na PCI-E 3.0. Spadek wydajności będzie, jednak nie większy niż ok 15% z tego co pamiętam.

Zasilacza też nie podałeś. Może się zdarzyć, że zasilacz będzie za słaby do nowych podzespołów. Warto użyć kalkulatora do obliczenia zapotrzebowania na waty z nowymi podzespołami.

No a poza tym to najprościej jest kupić dysk SSD. Chyba największą różnice poczujesz. Ale wydaje mi się, że dysk jest na SCSI, więc dysków SSD nie podłączysz. Chyba, że jakiś na PCI-E.
komentarz 15 sierpnia 2016 przez Muminek Dyskutant (8,650 p.)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 184 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2020 w Sprzęt komputerowy przez pytajnik12 Początkujący (280 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 425 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2020 w Sprzęt komputerowy przez What_RU_Doing Początkujący (310 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 254 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2018 w Sprzęt komputerowy przez Emil Hahn Nowicjusz (120 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,076 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...