• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Chciałbym się nauczyć algorytmiki...

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
893 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2016 w Offtop przez iWantCode Bywalec (2,170 p.)
Więc zacznę tak:

Chciałbym się przygotować do oig i pouczyć się algorytmiki i szukam metod/kursów/książek/play-list które mi w tym pomogą, widziałem że oig udostępnia wideo w których koleś rozwiązuje zadania i planuje tego użyć, na razie robię zadanka na main.edu.pl i szukam jakiegoś kursu, widzę że w algorytmach pojawiają się takie  pojęcia jak: grafy, prawdopodobieństwo, całki, różniczki itd. Tylko że nie mam pojęcia o tym, bo chodzę do 6 kl. (chociaż byłem laureatem konkurs matematycznego alfik) i nie miałem tego w szkole, i trochę mnie to dołuje, i nie wiem co robić, douczyć się matmy i itp.

Liczę że mi podacie linki do skarbnic wiedzy: kursów/książek/play-list i powiecie mi co zrobić z moim poziomem matmy.

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Matematyka to taki przedmiot, że w sumie ciężko o tutoriale/linki i tak dalej. Moim zdaniem matematyki powinno uczyć się w szkole, bo tak najłatwiej ^_^

Żeby uczyć się całek, musisz nauczyć się różniczkować; żeby różniczkować, musisz znać pojęcie funkcji, a najlepiej funkcje wymierne i wielomiany. Do prawdopodobieństwa - potrzebna kombinatoryka.

Całki to materiał studiów; funkcje wymierne, wielomiany i trygonometria to liceum; różniczki i prawdopodobieństwo to ostatnia klasa szkoły średniej. Podstawowe pojęcie funkcji jest, o ile się nie mylę, w gimnazjum.

 

Niestety czas trudno przeskoczyć, będziesz musiał wykazać się cierpliwością i prawdopodobnie poczekać na większość tych rzeczy.
Tak czy siak powodzenia, bardzo ambitnie mierzysz ^_^

0 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Prawdopodobieństwo to ostatnia klasa szkoły średniej. Całki i różniczki to już matematyka wyższa. Nie za bardzo chcesz wyprzedzać materiał? Fajnie że rozwijasz się ponad program ale trochę wysoko mierzysz bo po drodze jest cała masa materiału do przyswojenia np trygonometria, funkcje, wielomiany itp...
komentarz 4 sierpnia 2016 przez iWantCode Bywalec (2,170 p.)
A czy polecasz jakieś kursy, czy kanały na jutubie? xD
komentarz 4 sierpnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Polecamy książki z matematyki do gimnazjum. Zaczynając od tej do pierwszej klasy.
komentarz 4 sierpnia 2016 przez iWantCode Bywalec (2,170 p.)
A o stricte-informatyce.
komentarz 4 sierpnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dokładnie tak jak napisał @kubaapl. Książki z matematyki do gimnazjum. Ta wiedza jest niezbędna w informatyce jak również przyda Ci się na kolejnych olimpiadach matematycznych.

Możesz spróbować też nauki programowania w C++ z kursów M. Zelenta. Na pewno nie zaszkodzi bo C++ chyba teraz uczą w szkołach. A znajdziesz tam solidne podstawy zrozumienia algorytmów.
komentarz 4 sierpnia 2016 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Możesz również zajrzeć na stronę matemaks.pl tam jest materiał z gimnazjum i ze szkoły średniej, wszystko w jednym miejscu. Objerzyj również analizę matematyczną I tam są omawiane takie tematy jak ciągi, całka oznaczona Riemanna, funkcje itp., polecam, pan fajnie tłumaczy https://www.youtube.com/watch?v=HrFV1NjGP-Y
0 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)

Nie kojarzę żeby w OIG-u czy nawet w OI-u potrzebne były takie zagadnienia jak całki, różniczki itp. 

Grafy - tak, ale tylko w tym algorytmicznym wymiarze + podstawowa koncepcja, która sama w sobie jest bardzo prosta, ot mamy wierzchołki i skierowane / nieskierowane krawędzie, które je łączą. Nie potrzebujesz jakichś bardziej skomplikowanych rzeczy związanych z dowodzeniem. 
Z takich najważniejszych algorytmów grafowych możesz poczytać o: 

  • BFS
  • DFS
  • Algorytm Dijkstry
  • Algorytm Kruskala
  • Algorytm Floyd'a-Warshalla

Jest jeszcze kilka takich "najbardziej podstawowych", ale myśle na początek tyle zdecydowanie Ci wystarczy. 

Co do prawdopodobieństwa, też nie wydaje mi się żebyś potrzebował znać jakieś szczególne zagadnienia. Moim zdaniem rzeczy związane ogólnie z matematyką dyskretną, która łączy w sobie właśnie zagadnienia takie jak grafy i rachunek prawdopodobieństwa / kombinatorykę reprezentują po prostu podobny schemat myślenia jak algorytmika i stosowane są w celu formalnego udowodnienia poprawności algorytmów, co Ciebie na poziomie OIG-a / OI-a nie powinno jeszcze tak bardzo dotyczyć.

 

Pozdrawiam,

komentarz 4 sierpnia 2016 przez iWantCode Bywalec (2,170 p.)
Dziękuje, zajmowałeś jakieś miejsca na oig-u?
komentarz 4 sierpnia 2016 przez iWantCode Bywalec (2,170 p.)
I czy polecasz jakieś kursy, czy kanały na jutubie? xD
komentarz 4 sierpnia 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
W gimnazjum nie interesowałem się jeszcze informatyką (po za grami komputerowymi :D), więc wtedy nie wiedziałem nawet co to OIG, jedynie startowałem w olimpiadach / konkursach z matematyki.
W liceum poszedłem do klasy algorytmicznej, chociaż tam też bardziej kładłem nacisk na matematykę. Ale różne mieliśmy zajęcia i wyjazdy związane z OI-em i wydaje mi się, że najlepiej po prostu próbować samodzielnie rozwiązać zadania z poprzednich lat. Jeśli przez kilka dni zadania nie rozgryziesz możesz wesprzeć się rozwiązaniami.
Do tego możesz się zainteresować innymi konkursami np. organizowane co roku "Potyczki Algorytmiczne" albo "Pizza algorytmiczna" :)
0 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
1
komentarz 4 sierpnia 2016 przez iWantCode Bywalec (2,170 p.)
Dziękuje za link :D
komentarz 4 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 223 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2016 w C i C++ przez vanowikv13 Bywalec (2,740 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 315 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2021 w Algorytmy przez maxkolanko1998 Gaduła (3,210 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 332 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...