• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia informatyczne - czy potrzebny jest laptop?

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
9,379 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez papaj Nowicjusz (210 p.)
Witam,

Niedługo zaczynę studiować informatykę na PW, i zastanawiam się nad kupnem laptopa/netbooka. Czy rzeczywiście jest to niezbędne? Mam na myśli zastosowanie na terenie uczelni, gdyż mam stacjonarnego PC-ta o całkiem ładnej mocy, a laptop mógłby się przydać raczej na uczelni czy gdzie indziej "w biegu" do internetu, dokumentów, programowania czy innych "niewymagających" zajęć.

 

Reasumując - czy kupienie taniego laptopa ma sens, czy stacjonarka wystarczy?
1
komentarz 1 sierpnia 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Sam odpowiedziałeś na pytanie... mobilnośc PC nie zabierzesz ze sobą do kawiarnii i nie będzeisz programować itd... a laptopa tak, I jeżeli to ma być tylko laptop do programowania, dokumentów i innych takich, to znajdziesz tanio. Więc jak najbardziej się opłaca.

4 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Absolutnie konieczny na pewno nie jest. Nie mniej jednak, jest to całkiem wygodne i przydatne. Na studiach często zdarza się, że pomiędzy wykładami / ćwiczeniami masz przerwy nawet po kilka godzin. Posiadając laptopa zawsze możesz wykorzystać część tego czasu na dokończenie jakichś zadań czy projektów. Do tego na ćwiczeniach laboratoryjnych większość prowadzących pozwala używać własny sprzęt co znacząco upraszcza pracę, bo jesteś dużo lepiej zaznajomiony z własnym środowiskiem, skrótami klawiszowymi itp. Także, moim zdaniem, kupienie nawet jakiegoś tańszego laptopa typowo do notatek czy programowania jest jak najbardziej dobrym pomysłem.

Pozdrawiam,
komentarz 1 sierpnia 2016 przez MichałGNU Gaduła (4,330 p.)
Zgadzam się. To nie musi być sprzęt o największych możliwościach.
0 głosów
odpowiedź 1 sierpnia 2016 przez Waldemar Mozoła Użytkownik (760 p.)
edycja 1 sierpnia 2016 przez Waldemar Mozoła
Jak będziesz w przyszłości bronił pracę magisterską czy inżynierską to bardzo przydaje się laptop. Na laboratoriach możesz robić na swoim sprzęcie projekty. Przydaje także podczas omawiania prezentacji w power point. Czy jak pójdziesz do wykładowców na konsultacje. Do pracodawców też dobrze iść z laptopem pochwalić się projektami. Obraz to więcej niż 100 słów. Gdy byś mieszkał w akademiku to laptop to sama wygoda. Komputer stacjonarny trzeba przewozić. Jedyny problem to cena. Po względem funkcjonalności to za laptopa zapłacisz dwa razy tyle co za peceta. Szczególnie jest to odczuwalne przy grach. Laptopa od razu nie trzeba kupować. Można go pożyczyć od kolegów.Czy wypożyczyć z wypożyczalni. Moim zdanie jednak warto ponieść te wydatek w przyszłości to zaprocentuje. Kwestią jest do czego chcesz go używać bo to zmienia postać rzeczy odnośnie wydatków. Można kupić laptopa ale istnieją też ultrabooki. Jeżeli kupisz sobie laptop Apple to warto kupić sobie przejściówkę USB na VGA. Już raz widziałem gościa który bez tego nie mógł wygłosić prezentacji podczas meetup. Laptop to środek do celu a nie cel sam w sobie.
komentarz 1 sierpnia 2016 przez itcloud Gaduła (3,380 p.)
Tak jak napisał kolega wyżej.

Dodatkowo napiszę Ci, że kiedyś miałem tylko stacjonarkę - mocną, do gier. Ale od momentu, kiedy kupiłem laptopa a gdy mi się już gry znudziły (chociaż mógłbym i na lapku grać)... ytb, office, programowanie (php i teraz poznaję nowe języki) - to blaszaka prawie w ogóle nie włączam, chyba że potrzebuje mocy np. do renderowania filmów. Tak więc laptop to coś koniecznego dzisiaj myślę dla kogoś, kto robi coś więcej poza graniem. Zresztą laptopa kupisz za niewiele więcej jak smartfona. A co, nie masz może smartfona ? :)
1
komentarz 1 sierpnia 2016 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Tak, laptopy kosztują dużo więcej, ale zawsze można kupić jakiegoś poleasingowego i wtedy zaczynają kosztować kilkukrotnie mniej :P
1
komentarz 1 sierpnia 2016 przez itcloud Gaduła (3,380 p.)
Niekoniecznie, za 1500 zł kupi nowiutkiego lapka z i3, z radeonem, 4GB ramu, 500GB dysk - więcej nie potrzeba wg mnie na początek. Bez systemu windows (np. zainstaluje sobie linuxa) - to już 300 zł mniej. A smartfon? Już Samsung A5 2016 potrafi kosztować 1400 zł, że nie wspomnę o bardziej topowych.
komentarz 1 sierpnia 2016 przez Waldemar Mozoła Użytkownik (760 p.)
Jeżeli system linux to jak student ma wtedy zainstalować sobie pakiet office. To jest mankament tego systemu.
komentarz 2 sierpnia 2016 przez itcloud Gaduła (3,380 p.)
LibreOffice albo OpenOffice? Jest trochę alternatyw.
komentarz 11 sierpnia 2016 przez Ender Nowicjusz (100 p.)
Niestety jest wtedy problem z makrami które często ułatwiają życie
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2016 przez Krzysztof Rak Bywalec (2,420 p.)
Też idę w tym roku na studia i osobiście postanowiłem, że zabieram ze sobą do mieszkania peceta, laptopa zaś zostawiam w domu żeby kto inny mógł z niego korzystać. Kolega ma już za sobą 3 lata i mówi, że laptop nie jest niezbędny na studiach I stopnia, nie wiem jak na magisterskich. Jeżeli chodzi o przeglądanie sieci czy FB to smartfon powinien wystarczyć. Jeżeli dopiero zaczynasz studia to weź sobie stacjonarny, jak stwierdzisz, że jest to dla Ciebie niewygodne to po prostu kup laptopa nie ma co pchać się w koszta, jak jeszcze nie doświadczyłeś jak to będzie wyglądać w rzeczywistości. :)
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
Ja przeżyłem studia bez, ale zawsze się denerwowałem, kiedy projekty, które działały u mnie w domu, nie działały na komputerach uczelnianych. A bo to uprawnienia admina były potrzebne, albo cholera wie co jeszcze.

Po drugie, czasem będziesz musiał jakąś prezentację wygłosić, coś pokazać, więc lepiej operować na znanym Ci środowisku, prawda? :)

Tani laptop Ci wystarczy.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,839 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 611 wizyt
pytanie zadane 8 października 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez cspek Nowicjusz (180 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 2,125 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kuba1618 Nowicjusz (200 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...